Allahın Hikmeti

Adana Kozan ilçesinde, Pazar günü üç ayrı noktadan başlatılan (bazı kaynaklara göre dört ayrı noktadan) yangın ancak bugün (salı) kontrol altına alınabildi.

Bu süre içerisinde yangın yüzlerce hektar ormanın yok oldu ve yüzlerce ev yandı. Çevredeki tüm köyler boşaltıldı. Binlerce hayvan yanarak can verdi. Yangının insanlar tarafından bilinçli bir şekilde çıkarıldığı ise nerdeyse kesin. Aynı anda 3 yerden yangının başlaması nasıl bir ihtimaldir ki?

İşin daha da ilginç tarafı bu bölgede daha önce de küçük yangınların çıkmış olması, hem de çok da uzak olmayan bir süre zarfında. Yani sonuç olarak tarif edilemeyecek bir canilik ve tarif edilemeyecek bir felaket. Zarar gören insanlara geçmiş olsun diyoruz.

Ancak bu yangında, sosyal medyada çok paylaşılan bir fotoğrafa göre, bir mucize de yaşandı. Fotoğrafta, her tarafı yanmış bir alanın ortasında çok küçük bir bölüme yangın uğramamış ve bu bölümde yatan canlı bir hayvancık var. Yani, yangın her tarafı yakmış ama bu hayvana kıyamamış gibi.

Mucize Kurtuluş

Bu fotoğraf için yapılan yorum ise doğal olarak “Allahın mucizesi.”, “Allahın merhameti”, “Allahın Hikmeti” cinsinden.

Fotoğrafı gören, “Ateistler bunu da açıklasın!” cinsinden paylaşımlar yapıyor. Ateist değilim ama görünüşe göre kalbi mühürlenenlerdenim. Çünkü bu fotoğrafa bakınca aklıma gelen düşüce şu: “Allah bu buzağıya kıyamayacak kadar merhametli ise geriye kalan canlıların, ormanların ve hayvanların yanmasına nasıl göz yumdu?”.

Bana göre mucize, Tanrının yarattığı yasaların ta kendisidir. Mucize akıldır, akılla bu yasaları keşfetmek, analiz etmektir. Ve bu yasalara göre fotoğraftaki durum, yani bizim inandırılmaya çalışıldığımız durum imkansızdır. Allahın yarattığı mücizelere aykırıdır, doğa ve mantık yasalarına aykırıdır.

Mucize belki doğa yasalarını zorlar ama asla onlara karşı gelemez.

Nitekim, birazcık araştırma ile fotoğrafın brezilyada çıkan bir yangından kalma olduğu anlaşılıyor. Bu fotoğrafı kullanarak Allahın merhametini kanıtlamaya çalışan allahsızların ne yapmaya çalıştığı da ortaya çıkmış oluyor. Azıcık mantıklı olalım, lütfen!

Yorum yapın