Amannn Petrol, Canımmm Petrol

Beklenen müjde geldi. Artık bizim de doğalgaz rezervimiz var. Peki bunun bize, sıradan vatandaşa katkısı olacak mı?

Televizyonlardan izlediğim kadarıyla karadenizde bulunan doğalgazın çıkarılması ,her ne kadar 2023 hedef gösterilse de, 7 yılı bulabilecek bir süreç. Ayrıca 5 milyar doları bulan bir yatırım da gerektiriyor. Dolayısıyla vatandaşın şu anki sıkıntılarına hiç bir katkısı olmayacak. Peki ya gelecekteki faydası ne olacak?

Serbest piyasa ekonomisi uygulandığını hesaba kattığımızda malesef doğalgazın ucuzlaması gibi bir durum olmayacak. Zaten doğalgazın bizde pahalı olması vergiler yüzünden, vergilerin de kalkmayacağını biliyoruz. Öyleyse doğalgaz ucuzlayacak faturalar hafifleyecek gibi bir beklenti içine girmek boşuna gibi duruyor.

Doğalgazın, eğer doğruysa, katkısı dışarıya döviz çıktısını azaltarak Türk Lirasının değerini artırmak gibi hayati bir katkısı olabilir. Ama sizi temin ederim ki o zamana kadar daha büyük dertlerimiz olacak, umarım yanılıyorumdur.

Son olarak, bir ülkeyi yöneten en tepedeki kişinin bu kadar curcuna ile dile getirdiği, herkesi şahit tuttuğu bir açıklamaya bile bu adar şüphe ile bakıyorsak, gidecek yerimiz yok demektir.

Yorum yapın