Amazon Associates – Amazon Satış Ortaklığı Sistemi

Amazon dünyanın en büyük perakende satıcılarından biri. Dolayısıyla en büyük satış ortaklığı sistemine sahip olması da olağan üstü bir şey değil.

Amazon Associates dünyadaki sitelerin %0,8 i tarafından para kazanmak için kullanılan bir sistem. İlk bakışta küçük bir sayı gibi görünse de şu anda milyarlarca web sitesinin olduğunu hesaba katarsak binde sekiz çok büyük bir sayıya denk geliyor. Bu tüm satış ortaklığı ve reklamcılık alanında dönen paranın %2.6 sına denk geliyor.

Dünyada yaklaşık 1.5 milyar web sitesi var. Bunların 200 milyonu etkin. CNN, New York Times gibi dev şirketler bile Amazon Associates programından gelir elde ediyorlar.

Amazon için satış ortaklığından gelen trafik toplam trafiğin %8 ine denk geliyor bu da sadece amazon.com için (yani sadece Amerika) aylık 2.6 milyar ziyaret demek. Bunun daha amazon.de, amazon.ca, amazon.com.tr gibi uluslararası versiyonları var. (Hoş amazon.com.tr için henüz satış ortaklığı sistemi aktif edilmedi.)

Amaerikada internet üzerinden gerçekleşen satışların %46’sı amazon.com üzerinden gerçekleşiyor. Satış ortaklığını mükemmel kullanmasının bunda bir etkisi olsa gerek.

Amazon Associates Nasıl Çalışır?

Diğer tüm satış ortaklığı programları gibi, amazon associates de üyelerine satış üzerinden komisyon veren bir sistemdir. Siz amazon üzerinden bir ürünü tanıtır ve satışına aracı olursunuz, amazon da satıştan kazandığı paranın bir kısmını size verir.

Amazon Associates nasıl çalışır?

Mantığı basit olsa da amazon associates programında mutlak başarı elde etmek büyük bir emeğin ve çalışmanın sonucunda gerçekleşebilecek çetrefilli bir iştir.

Neden çok fazla kişi kullanıyor?

Daha önce de belirttiğimiz gibi amazon associates çok büyük bir sistem ve milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Peki neden bu kadar insan internetten para kazanmak için amazon associates kullanıyor?

Amazon bünyesinde milyonlarca çeşit ürün barındırıyor ve güvenilir bir marka olduğu için insanlar zaten bu siteden alışveriş yapmaya gönüllü. Geriye sadece, insanları hangi ürünü alacağına ikna etmek kalıyor. İşte bu görev de satış ortağının görevi, müşterinin doğru ürünü bulmasına yardım etmek.

Amazon 1990 yılında kuruldu ve internetten satışın atası diyebiliriz. Dolayısıyla satış konusunda her şeyi biliyorlar.

Amazon vs Diğer Platformlar

İnternette tonlarca satış ortaklığı sistemi var. Peki amazonu diğer satış ortaklığı platformlarından ayrılan yönleri nelerdir?

Artıları;

  • Fiziksel ürünler için ideal.
  • Tanıtım için bir çok yöntem mevcut.
  • Dönüşüm oranı yüksek

Eksileri

  • Bazı kategorilerde komisyon oranı çok düşük.
  • Sıkı kurallara sahip, acımasızca banlanma ihtimali var.
  • Bilgi temelli ürün fazla yok.

Fiziksel ürünler için biçilmiş kaftan

Fiziksel ürünler tanıtan bir hobi kategorisinde ürünü tanıtıyorsanız amazon satış ortaklığı harika bir sistemdir.

Komisyon oranları eskiden olduğu kadar yüksek olmasa da hala e çok kazandıran sistem bu diyebiliriz.

Hobi sektöründeki müşteriler genellikle aç gözlü olmaya eğimlidirler. Tonlarca ürün alırlar.

Amazon Associates bir dönüşüm canavarıdır

Amazondan daha iyi dönüşüm sağlayan başka bir şirket bulamazsınız.

2015 yılında Millward Brown Digital tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amazon Prime üyelerin % 74’ünü ve diğer ziyaretçilerin % 13’ünü satışa dönüştürmeyi başarıyor.

Bu durumu istatistiğe vurursak, amazonda dönüşüm oranı prime üyelerde 22 kat, normal ziyaretçilerde ise 4 kat fazla dönüşüm sağlayabiliyor.

Günümüzde amazonun 100 milyonun üzerinde ücretli prime üyesi olduğu biliniyor.

Upselling Konusunda da iyiler

Temel olarak müşteriyi almaya çalıştığı üründen daha pahalısını almaya ya da ürünün yanında başka ürünler de almaya ikna etmek olan upselling tam da amazonun işi.

Amazon dünyada yaklaşık 3 milyar ürün pazarlıyor. Amazondan ürün alacaksanız muhtemelen tek bir ürünle siteden çıkamayacaksınız.

Bunu başarmak için yılların birikimini ve tabii ki yapay zeka algoritmalarını kullanıyorlar.

Amazon satışlarının %35 i gibi büyük bir oran, yapay zeka temelli tavsiye listelerinden geliyor.

Amazon ürünlerini pazarlamanın bir çok yöntemi var

Amazon ürünlerini tanıtmak için kullanabileceğiniz en basit yöntem ürüne ait satış ortaklığı linklerini alıp yazınıza entegre etmeniz.

Bunu yapmanın en basit yolu ise stripe özelliğini kullanmak. Amazon associates hesabınıza giriş yaptıktan sonra amazon.coma girdiğinizde sitenin en üstünde stripe araçları çıkıyor. Bu araç sayesinde ilgili satış ortaklığı bağlantısını kolayca alabiliyorsunuz.

Ancak amazon associates programında kullanabileceğiniz çok daha gelişmiş araçlar var. Örneğin “Native Ads” özelliği sayesinde tıpkı adsense reklamları gibi sitenize ekleyeceğiniz bir kod yardımıyla, yazı içinde içerikle alakalı ürünleri otomatik olarak listeleyebilir ve para kazanabilirsiniz.

Native Ads ile alakalı bir diğer güzel özellik ise reklamları kategorik olarak kısıtlayabilmeniz. Böylece her yazıya özel bir kod oluşturma imkanınız da var.

İsterseniz mobil cihazlarda sayfanın en altına yapışık reklamlar da gösterebilirsiniz.

Amazon ürünlerini nasıl tanıtmalısınız?

Amazon ürünlerini pazarlamanın bir çok yönemi var. İsterseniz bir youtube kanalı açabilir, ya da bir facebook sayfası açıp oradan pazarlarsınız… Bunun bir sürü yöntemi var.

Ancak çoğu insan bunu bir blog sitesi açarak yapar. Böylece hem kendi markanızı oluşturur hem de amazon ürünlerine bağımlı kalmazsınız.

Blog açarak amazon ürünlerini tanıtmaya gelince, her blog gönderisi satışa yönlendirmek için eşit güce sahip değildir. O yüzden ürünleri tanıtmak için en iyi uygulamaları burada paylaşıyoruz.

  1. Klasik En İyiler Listesi

Belirli bir kategorideki ürünlerin en iyilerini listeleyen ve onlar hakkında detaylı bilgiler veren bir yazı türüdür.

Bu tür yazılar genellikle kısa bir giriş bölümünden sonra ürünlerin satış ortaklığı bağlantılarının listelendiği bir bölümle devam eder.

İnsanlar bu kısımda tablo kullanmayı tercih ederler ve ürünlere verilmiş oyları yıldızlarla gösterirler.

Tablolar genellikle işe yarar ancak basit tabloların işe yarama olasılığı daha yüksektir. Hatta mümkünse en yalın haliyle ürünleri listeleyebilirsiniz, bildiğiniz liste olarak.

Leave a Comment!