Berat Albayrak’ın İstifa Etmesi

Kendisinden milletin aklıyla dalga geçen maliye bakanı diye söz etmiştim. Önceki gün instagram üzerinden yayınladığı bir görselle istifa ettiğini açıkladı. Sebep olarak da sağlık sorunlarını gösterdi.

İstifa sebebiyle ilgili bir çok şey yazılıp çizildi. Bunlardan bir tanesi, yeni atanan merkez bankası başkanı ile olan anlaşmazlığı. Bu senaryoya göre, yeni başkanın cumhurbaşkanına yaptığı sunumda merkez bankasının döviz rezervinin bittiğini söylemesi ile ipler gerilmiş, meğer cumhurbaşkanının bundan haberi yokmuş. Pek inandırıcı değil zira medyanın en gözde konularından bir tanesi merkez bankasının döviz rezervlerinin doları düşürmek için harcandığı ve bua rağmen doların düşmediği.

Başka türlü de mümkün değil zira bu ülkede cumhurbaşkanından habersiz hiç bir şey gerçekleşemiyor. Onun onayını almadan böyle bir harcamanın yapılması mümkün değil.

Diğer bir iddiaya göreyse bunun bir istifa değil de cumhurbaşkanının isteği olması. Onun bunu istemesindeki asıl neden ise amerikan seçimlerinin sonuçları gösteriliyor.

Berat Albayrak’ın ismi amerikadaki reza zarrap ve halkbank davalarında geçiyor. Ayrıca Albayrağın eski abd başkanı trumpın eniştesi ile arasının iyi olduğu biliniyor. Dolayısıyla Bidenın azabından kaçmak için bu değişikliğe gidildiğini iddia ediyorlar.

İnsanların bu tür tahminler yapması normal çünkü maliye bakanının istifası hiç normal ve alışık olduğumuz türden değil. Kendisi twitter hesabını kapatıyor, maliye bakanlığının twitter hesabındaki twitler siliniyor ve istifa bilgisini paylaştığı instagram hesabını da kapatıyor.

Telefonlarını kapatıyor ve kendisine ulaşılamıyor. İnsanın aklına herşey gelir. Ayrıca bakan değişikliklerinde gelenek olan devir teslim töreni de Lütfi Elvanın bakan olmasıyla yapılmıyor.

Tüm bunların ötesinde damat bey, “At izi it izine karıştı.” gibi bir atasözüyle kime ve neden hitap edildiği bilinmeyen bir duyuru bırakıyor.

Neyse ki piyasalar bakanın istifasına olumlu tepkiler verdi. İstifa haberi ile birlikte tl yüzde beş değer kazandı ki bu tl tarihinde çok ender karşılaşılan bir durum.

Hakkımızda hayırlısı olsun diyorum.

Yorum yapın