Bitkinlik (Tükenmişlik ) Hissine nasıl son verilir?

Modern yaşamın ve iş yükünün getirdiği en önemli sorunlardan biridir, bitkinlik. Günlerce, haftalarca hatta bazen aylarca başınızın belası olabilir ve tüm yaşam enerjinizi söküp alır. Eve iş getirmenin, sürekli iletişime açık olmanın, sürekli ulaşılabilir olmanın doğal bir sonucudur bu.

Kronik Tükenmişlik Sendromu
Tükenmişlik, zihinsel çevresel ve biyolojik etmenlerin birleşiminin bir sonucudur. Bizim konumuz genel olarak geçici ama evrensel tükenmişlik bitkinlik üzerine. Ancak işin tıbbi tarafı da var. O da Kronik tükenmişlik sendromu dediğimiz hastalık. Dünyada milyonlarca insanda görüldüğü bilinen bu hastalık sadece bir kaç on yıldır araştırılmakta.

Kronik tükenmişlik sürekli baş ağrısı, geçici felçten kişiyi yatalak yapacak enerji yoksunluğuna kadar acı veren belirtilerle gelebilir. Hatta depresyon ve uykusuzluk gibi zayıflatıcı sonuçları da vardır. Malesef bu hastalık için evde yapılacak bir şey yok, şüpheleniyorsanız derhal bir doktora gitmelisiniz.

Eğer benimki o kadar değil, ama yine de tükenmişlik hissediyorum diyorsanız şu önerilerimize kulak verebilirsiniz:

Şekerleme

Yoğun iş temponuzun arasından 20 dakikadan bir saate kadar şekerleme yapma şansı bulursanız etkisini hemen hissetmeye başlarsınız. Fiziksel olduğu kadar zihinsel faydaları da kanıtlanmış ve psikologlar tarafından da ruhsal sorunlar için kısa süreli uyku tavsiye edilmektedir.

Kahve
Uykudan sonra, tükenmiş kişinin b planıdır kahve. İnsan üzerindeki uyandırıcı ve canlandırıcı etkisi tartışılmaz.

Su İçmek
Her sabah güne bir bardak suyla başlayın der uzmanlar ve gün boyu ortalama bir buçuk litre su için. Halsizlik ve bitkinlik çin çözümlerden bir tanesidir bu.

Vitaminler
Tüm bunlardan sonra yine de halsizlik ve bitkinlik hissediyorsanız belki de işin biyolojik tarafına bakmak gerekiyordur. Vitamin eksikliği özellikle de çok yaygın olan b12 vitamin eksikliği halsizlik yapabilir. Bu durumda bir kan testi yaptırmanız ve hap ve ya iğne ile bu sorunu çözmeniz mümkün.

Doğaya dönün
Doğanın iyileştirici özelliği tartışılmaz. Özellikle çimlerde yürümenin ve çam kokusunun terapi etkisi yaptığı ve stres ve yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir.

Bilgisayar ve telefonları bir kenara bırakın
Yazının başında da söylediğimiz gibi, bitkinliğin sebebi genel olarak modern hayat ve modern hayatın içerisinde de en çok bilgisayar ve telefonlar. Bunları bir süre bir kenrara atmak da çözümün bir parçası olacaktır doğal olarak.

Herkese dip dinç bir hayat diliyoruz!

Leave a Comment!