Devlet Tiyatro’ya Yardım Etmeli mi?

Yakın zamanda büyük tiyatrocularımızdan Haldun Dormen, devletin tiyatrolara yardım etmesi gerektiğini söylemiş. Benim gözümde, tiyatrocular aydın insanlardır, çünkü tiyatronun insana neler katabildiğini yaşamamış olsam bile gözlemledim ve hayran kaldım. Dolayısıyla üstadın belki de yok olan bir sanatı canlandırmak adına sarfettiği bu sözler bende hayal kırıklığı yarattı.

Bugün okuduğum bir habere göre, daha doğrusu izlediğim bir videoya göre, hükümet televizyonlarda yayınlanması zorunlu olan “kamu spotları” ile alakalı yönetmeliği değiştirmiş.

Kamu spotu halkı belirli konularda bilinçlendirmek için hazırlanmış ve tüm televizyonların yayınlamak zorunda olduğu videolar. Bu videolarda önceki yönetmeliğe göre siyasilerin bulunmaması gerekiyor. Oldukça makul bir kural çünkü içinde siyasetçilerin olduğu bir kamu spotu hem toplumun o siyasetçiyi ve görüşünü desteklemeyen kesimin olumsuz tavır almasına sebep olur, bu şekilde verilemek istenen mesaj hedefine ulaşmaz hem de diğer siyasiler için haksızlık olur.

Sonuç olarak bu kamu spotu tamamen hedefinden uzaklaşıp bir propaganda malzemesi haline gelir.

Şimdi, asıl konumuza dönelim, devlet şu anki yönetimiyle ve kanunlarıyla tiyatro kurumuna destek verirse, bunun karşılığında isteyeceği şeyler de olur.

Zaten zamanında halka malolmuş sanatçıların ne hale geldikleri, iktidarın propaganda aracı olduklarını canlı olarak gözlemliyoruz. Zaten bütün medya iktidarın elinde, her ne kadar inandırıcılığını kaybetmiş olsa da güçlü bir propaganda aleti olarak işlev görüyorlar. Bunlara, eleştiri kültürü olan, toplumu aydınlatması gereken tiyatro kurumunu da eklerseniz ne yapacak bu millet?

Kendisini destekleyecek, düşüncelerine, dertlerine tercüman olacak bir kesim, bir dal bulamazsa kafayı yer. Böyle olacağına, tiyatrolar kapansın daha iyi. Hükümete gebe kalan bir tiyatrodan halka ne fayda gelir ki?

Yorum yapın