Doğalgaza Sevinmek

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan doğalgazın bulunmasıyla ilgili muhaliflere yapması gereken üç şeyi sıralamış; sevinin, sevinin, sevinin!

Ben muhalif değilim, en azından şu an muhalif olarak nitelenen herhangi bir partiye ya da görüşe dahil değilim ya da destek vermiyorum. Ama bu doğalgaz bulunması haberine gereği gibi sevinemeyenlerdenim (Elbette sevindim ve ümitlendim ama…).

Ahmet Hakan’ı sıradan bir vatandaş olarak eski Hürriyet dönemlerinde okurdum. O zamanlar bana göre her köşe yazarının yapması gerektiği gibi hükümeti eleştirirdi, usturuplu bir şekilde. Şimdilerde ise işi gücü hükümeti eleştireni eleştirmek. Tabii bunu da birilerinin yapması gerekiyor.

Gelelim sevinme meselesine. Ben de doğalgaz rezervinin bulunmasına sevinemeyenlerdenim. Lanet olsun bana. Vatan hainiyim ben. Ülkenin faydasına olan, eksenimizi değiştirecek, dış ticaret açığını bitirecek bir fenomene nasıl sevinmem.

Ahmet Hakan hazretlerinin emirlerine uyamamaın başlıca sebepleri şunlar. Affola;

Doğalgaz 3 ila 10 arasında çıkarılacak

Şu an itibariyle ekonomik krizdeyiz. Gelirim hiç de fena değil ama malesef zamlarla baş etme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Kredi çekip bir ev almak gibi mütevazi bir hayalim vardı. Bunun için de karı koca hayatımızın en güzel 15 yılını kiraya vermeye hazırdık. Netekim hükümet de sağolsun kredi faizlerini indirdi. Ancak malesef bu benim gibi sıradan vatandaşın hayrından çok şerrine oldu. Evler iki katı fiyata çıktı.

Dolayısıyla benim ihtiyaçlarım acil. Ev kiraları uçtu, kitap satın alırken bile iki kere düşünüyorum. 7 yıl sonra çıkacak doğalgazın ekonomiye yansıması ne olur o bile şüpheliyken bu duruma sevinebilmek benim açımdan zor oluyor.

Tabii, bunun bilimsel bir açıklaması bile var. Ödülün zaman olarak yakın zamanda olacağı makbuldür.

Doğalgaz gerçekten bulundu mu?

Yazık bana öyle bir vatan hainiyim ki, cumhurbaşkanının büyük bir törenle tüm dünyayı şahit göstererek verdiği müjdeye inanamıyorum.

Bunun daha önce defalarca bulunan doğalgazın da etkisi olabilir. Mesela 2007 yılında 20 milyar metreküp, 2017 yılında 80 milyar metreküp doğalgaz bulunmuş ama her nedense bu haberlerin devamı yok. Yani ekonomiye henüz bir katkısı yok.

2023 Planları

2023 hükümet için çok önemli bir tarih. Neden 2023 ve bu tarihte tam olarak ne olacak tam bir sır. Ama şu ana kadar yapılanlar benim açımdan pek olumlu sayılmaz.

Örneğin kanal istanbul diye bir proje var ve halkın büyük çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen hükümetin bunda neden bu kadar ısrarlı olduğunu anlayamıyorum. Hükümetin halka rağmen yapmaya çalıştıkları ve yaptıkları bir çok şey var.

Yani bir uzlaşı kültürü yerine malesef bir başına buyrukluk var. Hadi diyelim ki muhalifler gerçekten vatan haini ve devletin güçlenmesini istemedikleri için bu projelere karşı çıkıyorlar. Peki sıradan vatandaş neden dinlenmez, onların ne düşündüğü neden bu kadar değersiz. Sıradan vatandaş derken halkın en az yüzde ellisini oluşturan büyük bir kitleden bahsediyorum.

Neden bu kadar büyük bir kitle ötekileştirilip vatan haini seviyesine indirilmeye çalışılır?

2023 planları arasında bu kitleyi daha da kızdıracak ve ötekileştirecek planların olmadığını nerden bileyim. İşte bu yüzden sevinmekte birazcık temkinliyim.

Doğalgaz ve sıradan vatandaşın cüzdanı

Devlet yönetilirken toplanan vergi gelirlerinin ve diğer kamusal gelirlerin nasıl harcandığı ve nereye gittiği çok önemlidir. Demokrasilerde, böyle bir yönetim var mı bilmem, bu gelir halkın refah seviyesinin yükseltilmesi için harcanır. En azından büyük bir kısmı.

Geri kalmış ülkelerde ise bu gelirler sadece küçük bir azınlığın zenginleşmesi için kullanılır. Halk ise genel olarak fakir bir hayat sürer.

Bu durum ne derece ülkemizde geçerli bilmiyorum, zira halkın bir bölümünün aklımın almayacağı kadar büyük gelirleri var. Bir kesim ise asgari ücret ve açlık sınırı arasındaki gelirleri ile mucizeler yaratıyor.

Üst kesimde ise durumlar değişiyor. Mesela dünyanın en çok devlet ihalesi alan şirketleri Türkiyede. Büyük devlet ihaleleri sadece beş altı şirket arasında paylaşılmış.

İhale kanunu yüzlerce defa değiştirilmiş. Daha da kötüsü artık ihale yapmaya bile tenezzül edilmiyor. Bir şirket çağrılıp hizmet ya da ürün direk satın alınıyor ki, bunların çoğunlukla kamu zararına ve birilerinin zenginleşmesi pahasına yapıldığını haberlerde izliyoruz.

Sonuç olarak, her şeyin yolunda gidip üç seneye bu doğalgazın ekonomiye kazandırıldığını varsaysak bile bu gelir kimlere yarayacak pek emin olamadığım için sevinemiyorum. Ahmet Hakan affetsin.

Doğalgaz, Demokrasi, Adalet

Son olarak doğalgaz ve petrol zengini müslüman ülkelere bakıyorum ve daha da tırsıyorum. Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol şirketine sahip. Şu an pek bir samimi olmasak da durumları malum. O ülkelerdeki halk halinden memnun mu bilemem ama yönetim şekilleri beni korkutmaya yetiyor.

Allah korusun Suriye ve Irakın durumları zaten ortada. İranı saymaya gerek var mı bilmiyorum ama ekonomileri malum.

Daha bir çok petrol zengini ülkeyi sayabiliriz. Elbette içlerinde halkı da zengin olanları var ama yönetim şekilleri…

Sonuç olarak, tedirginim ve bu müjde beni kısa vadede rahatlatmıyor. Yine de halimize şükrediyor ve hükümetin haklı olmasını umuyorum. Tüm olumsuzlukların ortadan kalkıp halkın refah seviyesinin yükseldiği bir dönemi özlemle bekliyorum, her ne kadar umutsuz olsam da.

Yorum yapın