En Hızlı Ücretli WordPress Temaları

Site hızı hem ziyaretçi deneyimi açısından hem de arama motorlarında yükselmek için mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur. Malesef wordpress fazladan fonksiyon kazandıkça, aynı zamanda hantallaşıyor. Bu da wordpress siteleri hızlandırma işini önemli bir mesele haline getiriyor.

Hızlı bir wordpress sitesi için; eklentiler, hosting ve tema gibi bir çok etmen var. Sitenize gerekli olmayan hiç bir eklentiyi kurmamanız gerekiyor. Hosting konusunu ise şu konuda irdelemiştik. Geriye tek bir mesele kalıyor, en hızlı wordpress temalarını bulmak.

En Hızlı WordPress Temaları

Burada paylaşacağımız temaların en önemli özellikleri nerdeyse wordpress’in kendisi kadar eski tema tasarımcıları tarafından kodlanmaları. Bu temalarda nerdeyse gereksiz olan hiç bir tema kullanılmıyor ve bu da temanın istek sayısını azaltarak sitenin hızlanmasını sağlıyor.

Bir diğer özellik ise sade olmaları. Hız ister istemez beraberinde sadeliği getiriyor. Çok fazla görselden oluşan, bir sürü javascript ve css içeren temaların en hızlı olmasını beklemek biraz hayal olurdu.

Bu temaların bir diğer özelliği ise çok rahat bir şekilde pagespeed, gtmetrix ve pingdom gibi sitelerde 90+ puanlara ulaşabilmeniz. Bunun için bir sürü eklenti kurup sitenizi daha da hantallaştırmanıza gerek yok. Sağlam bir cache eklentisi ile beraber bu hızlara çok rahat ulaşabilirsiniz.

Tüm bunları hesaba katarak, deneyimlediğimiz en hızlı temaları listelemeye başlıyoruz. Listemizin ilk sırasında Generatepress teması var.

GeneratePress (Premium)

Generatepress aslında ücretsiz dağıtılan bir framework. Ancak istediğiniz tasarıma ve hıza ulaşmanız için premium eklentisini satın almanız gerekiyor. Bu eklenti ile bir çok tasarım özelliğine sahip oluyorsunuz ve sitenizi çok rahat bir şekilde istediğiniz görünüme kavuşturabiliyorsunuz.

Eğer üşengeç bir insansanız, hazır şablonlardan kendinize uygun olanı seçerek, kısa sürede şık ve hızlı bir site sahibi olabiliyorsunuz.

Genesis Framework

2. Temamız ise ilk premium temayı piyasaya süren ekipten. Studiopress çok köklü bir geçmişe ve tecrübeye sahip şirket. Genesis Framework ise onların tüm temalarında kullandıkları bir çerçeve, o yüzden bu şirketten tema alırken iki tema birden almanız gerekiyor, Genesis Framework ve beğendiğiniz bir tasarım.

Yine de bu şirketin çok olumlu bir tarafı da var. Sitelerinden bir tema aldığınızda bunu sınırsız sayıda sitede kullanabiliyorsunuz. Sınırsız sürede destek ve ömür boyu güncelleme hakkınız da oluyor. Bu diğer temalarda en fazla bir yıldır.

Biz bazı sitelerimizde genesis framework+magazine pro temasını kullanıyoruz ve hiç bir ayar yapmadan kısa sürede yüksek hız skorları elde edebiliyoruz.

Örneğin bir sitemizde sadece Total Cache eklentisini kullanarak 97 pagespeed puanı elde edebildik. Hosting olarak da turhost kullandığımızı belirtmeliyim.

Sonuç olarak, kendimiz test ettiğimiz ve hız konusunda hiç şüphemizin kalmadığı iki WordPress temasını tanıttık. Denedikçe listeyi güncelleyeceğimizi belirtelim. Sizin bildiğiniz temalar varsa lütfen yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Leave a Comment!