En Hızlı WordPress Temaları [Ücretli ve Ücretsiz]

Tema seçimi site hızınızı etkileyecek en önemli faktörlerden bir tanesidir. İyi kodlanmış hızlı bir wordpress teması sitenizin kaderini değiştirebilir.

Bu yazımızda sitenizin hızını artırmak için tercih edebileceğiniz en hızlı wordpress temalarını listeledik.

Ayrıca sitenizin hızını etkileyecek küçük ipuçlarına da değindik.

Sadece bu yazıdaki bilgileri kullanarak, aslına bakarsanız tüm sitelerimde 100/100 pagespeed değerlerine ulaşabiliyorum.

Hadi başlayalım.

Tema Hızını Etkileyen Faktörler

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tema site hızını etkileyen bir çok faktörden sadece bir tanesidir.

 • Sunucu özellikeri
 • Sunucu lokasyonu
 • Kullanılan eklentiler
 • Üçüncü parti reklamlar
 • Üçüncü parti javascript kodları
 • Kullanılan görseller

Ve çok daha fazlası WordPress site hızınızı etkileyebilir. Bu yüzden öncelikle konuya bütüncül bir bakışla yaklaştığımız şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şimdi asıl konumuza dönelim, bir wordpress temasını hızlı ya da yavaş yapan faktörler nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

 • Sadelik: Hızlı WordPress temaları genellikle minimal ve sade tasarımlara sahiptirler. Hızlı olmak genellikle bazı özelliklerden vazgeçmek anlamına gelir. Bu tür temalarda gereksiz olan çoğu özellik barındırılmaz. Bu yüzden Türkçe sitelerde genellikle janjanlı temalar tercih edildiğinden böyle sade temalar pek tercih edilmez.Ancak kullanıcı deneyimi ve hız bakımından bu tür temalar daha avantajlıdır.
 • Kodlama: Hızlı wordpress temaları tıpkı tasarımda olduğu gibi kodlamada da minimal bir yapı tercih ederler. Mümkün olan en az satır kodla işler halledilmeye çalışılır. Bu yüzden veritabanı sorgu sayıları da düşüktür. Site hızını düşüren gereksiz javascript ve css yüklerinden kurtulmuşlardır. Var olan kodlar ise sıkıştırılmış ve optimize edilmiş olarak sunulur. Böylece sunucunuza mümkün olan en az yükü yüklerler.
 • Görseller: Hızlı wordpress temalarında gereksiz görsellerden kaçınılır. Bu demek değil ki görsel ağırlıklı sitelerde kullanılamaz, aksine yayınlayacağınız görselleri öne çıkarmak için kullanabileceğiniz güzel tasarımlara sahiptir.

En Hızlı WordPress Temaları

Şimdi yukarda saydığımız özellikleri barındıran dünyanın en hızlı wordpress temalarını listeleyelim.

Listenin en başında generatepress var.

Generatepress

Generatepress hızlı wordpress teması denilince akla gelen ilk wordpress temasıdır. Bu ünüyle milyonlarca indirilmeye ve yüzbinlerce müşteriye ulaşmışlardır.

Generatepress teması ücretsiz bir wordpress temasıdır ve wordpress tema dizininden indirilebilir.

Ancak bu sürümü oldukça sade ve özelleştirme olanaklarından yoksundur. Amacınız basit bir blog açmaksa tercih edebilirsiniz.

Ancak görünüm üzerinde biraz daha fazla söz sahibi olmak ve sitenizi amacınız doğrultusunda özelleştirmek istiyorsanız ücretli bir eklenti satın almanız gerekiyor.

Premium sürümünün avantajları nelerdir?

 • Onlarca hazır tasarımın olduğu site kütüphanesine ulaşabilirsiniz.
 • İstediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
 • Elementor gibi sayfa yapıcı eklentilerle uyumludur.
 • Açık kaynaktır ve temayı nerdeyse sınırsız sayıda sitede kullanabilirsiniz.
 • Bir yıl boyunca tüm güncellemeleri alırsınız.
 • İhtiyaç duyduğunuzda karşınızda sağlam bir topluluk ve destek ekibi vardır.

Generatepress Premium Eklentisini satın almak için buraya tıklayın;

Neve

Neve tıpkı generatepress teması gibi ücretsiz sunulan ama daha fazla olanağa erişmek için ücretli versiyonu olan bir tema.

Temanın ücretsiz versiyonuna wordpress tema dizininden ulaşabilirsiniz.

Neve teması önceden hazırlanmış bir dizi tasarımlar sunuyor. Bu tasarımlar içerisinde ücretsiz olanlar da mevcut.

Örneğin en iyi wordpress blog temaları listemizde bulunan blogger teması bu kategoride bulunuyor.

Astra

Astra da tıpkı yukardaki temalar gibi ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bir tema. Bu tema önceleri elementor gibi sayfa oluşturucu eklentiler için tasarlanmış olsa da şu anda gutenberg uyumu da üst seviyededir.

Astra teması WordPress üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir ancak hazır tasarımlara ulaşmak ve daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olmak için ücretli versiyonunu satın almanız gerekiyor.

Sonuç

Bizim deneyimlerimize göre en hızlı wordpress teması generatepresstir. Benzer bir çok hızlı tema olmasına rağmen özelleştirme bakımından ön plana çıkmaktadır.

Kısacası hem hızlı bir sitem olsun hem de görünümü kendime göre kolayca ayarlayabileyim diyorsanız generatepress tam sizin için.

Leave a Comment!