Evde Elektrikten Tasarruf Etmenin 10 Yolu

Tasarrufla ilgili yazımızda elektriğin en önemli harcama kalemlerinden bir tanesi olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızda evde elektrikten tasarruf etmekle alakalı daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Belki de farkında olmadığımız küçük detaylara dikkat ederek hem elektrik faturamızı hafifletebilir hem de nerdeyse tamamını ithal ettiğimiz enerji sektöründe dışa bağımlılığı da ülkece azaltmanın ilk adımını atmış oluruz. İşte başlıyoruz;

Evde Elektrikten Tasarruf Etmenin 20 Yolu

#1 Led lambalara geçiş yapın

Teknolojinin bu alandaki en güzel nimetlerinden bir tanesi led lambalar. Bu lambalar floresan ve diğer ampullere oranla hem daha az enerji tüketiyor hem de daha uzun ömürlü.

Işıtma olarak da diğer çeşitlere karşı daha doğal bir ışık sağlıyor. Evdeki lambalarınızı led ampullerle değiştirerek uzun vadede elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

#2 Fişleri çekin

Evdeki herhangi bir elektrikli cihazı kapatırken direk fişten çekerek kapatın. Çünkü elektronik aletler standby konumunda, yani hazır konumda beklerken de elektrik harcar.

Örneğin televizyonu kumandadan kapattığınızda bile elektrik enerjisi tüketmeye devam eder. Bu özelliğe sahip, bilgisayar, klima gibi bir çok alet vardır. Bunların elektrikle bağlantısını tamamen kapatarak uzun vadede elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

#3 Buz dolabı ve dondurucunuzu dolu tutun

Dolu bir bus dolabı ya da derin dondurucu daha az enerji harcar çünkü içerisindeki malemeler ısıyı tutar.

Bu tabii ki, gidip tonlarca alışveriş yapıp buzdolabını doldurun anlamına gelmiyor. Yiyecek dışındaki malzemeler de kullanarak buz dolabınızı dolu tutabilirsiniz.

Bunu bir kaba su doldurarak da yapabilirsiniz, böylece her zaman hazırda soğuk suyunuz olur, ya da hiç bir şey bulamazsanız kağıtla bile doldurabilirsiniz. Böylece yine elektrik enerjisinden tasarruf edebilirsiniz.

#4 Buzdolabı ya da dondurucunun derecesini yükseltin

Buz dolabınızın derecesini bir derece düşürmek sizin için bir fark yaratmaz ama bir yılda kayda değer miktarda elektrik tasarrufu sağlayabilir.

#5 Donmuş yiyecekleri buzdolabında çözün

Buzluktan çıkardığınız yiyecekleri buzunun çözülmesi için bozdolabının içerisine bırakın. Bu dolabın içerisini soğutmakta yardım edecek ve böylece elektrikten tasarruf edeceksiniz.

Bu yöntem hijyen açısından da daha faydalıdır. Dışardaki ılık hava bakterilerin çoğalması için yiyeceğin üzerinde uygun bir ortam sağlar. Buzdolabının içerisinde tutarak bu ihtimali de en aza indirirsiniz.

#6 Buzdolabının bobinlerini temiz tutun

Buz dolabının arkasındaki bobinler zamanla kirlenir bu da buzdolabının verimliliğini düşürür.

En azından senede bir defa bu bobinleri temizleyerek buzdolabının verimliliğini artırabilir ve böylece daha az elektrik kullanmasını sağlayabilirsiniz.

#7 Klimalarınızı daha verimli kullanın

Yaz sıcağında ve kışın soğuğunda ilk başvurduğumuz elektrnoik aletlerden bir tanesi, adeta kurtarıcımız.

Klimanızın derecesini optimum düzeyde tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

25 derecede rahatlıkla durabiliyorsak neden 23 derecede açalım. Bir derece bizim için çok farketmeyebilir ancak uzun vadede yeterli derecede tasarruf edebiliriz.

#8 Duşta daha az vakit geçirin

Artık çoğu evde doğalgaz mevcut dolayısıyla da sıcak suyu doğalgaz kullanarak elde ediyoruz. Eğer bu olanağa sahip değilseniz ve elektrikli şofben kullanıyorsanız, duşta çok fazla elektrik harcıyor olabilirsiniz.

Yorucu bir günün sonunda sıcak bir duş iyidir ancak bu keyfi uzatmak elektrik faturanızı kabartır.

Duş alırken kendinize bir süre belirleyip o süreyi aşmamak elektrik ve su faturanıza olumlu katkı yapacaktır.

#9 Daha az ütü yapın

Ütü evde en fazla elektrik harcayan cihazlardan bir tanesi. Allahtan sürekli kullanmak zorunda değiliz.

Ütü kullanımını en aza indirerek elektrik faturamızı en aza indirebiliriz. Şu tavsiyeleri uygulayarak ütü yaparken daha az enerji harcayabilirsiniz;

  1. Ütülerinizi toplu bir şekilde yapın. Malumunuz ütü de araba gibi en çok enerjiyi ısınırken harcar, ayrı ayrı ütü yaptığınızda ütünüzün harcadığı enerji miktarını oldukça artırıyorsunuz. Ütünüzü toplu yaparak bundan tasarruf edebilirsiniz.
  2. Sadece gerekli olanları ütüleyin: Her kıyafetinizi ütülü giyeceksiniz diye bir şey yok. Mesela kot pantolon, kuruturken bir kaç kere çırpmak kıyafetinizin düzgün kurumasınız sağlar ve böylece ütü yapmadan da bu tür kıyafetleri giyebilirsiniz.
  3. Kıyafetinizi kısmen ütüleyin: Biraz saçma gelecek ama kıyafetinizin görünmeyecek kısımlarını ütülemenin ne faydası var, ütünün kendisi bile zoraki getirilmiş bir moda normu iken. Kışın, gömleklerinizin sadece görünen kısımlarını ütüleyerek elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Tabii burada yaptığınız işin de önemi çok fazla.

#10 Kendi elektiriğinizi üretin

Teknoloji gelişti ve artık kendi elektriğimizi üretmek için gerekli ekipmanlar da ucuzladı. Öyleyse neden kendi elektriğimizi üretmeyelim?

Alacağınız küçük bir güneş enerjisi paneli ile en azından günlük elektrik ihtiyacınızın bir kısmını kendiniz üretebilirsiniz.

Leave a Comment!