Featured Snippet Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Bir webmaster’ın en büyük hayali hedeflediği bir anahtar kelimede Google’da ilk sıralarda çıkmaktır. Ama durun daha da iyisi var, Google sıralamalarında sıfırıncı sırada çıkmak. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.

Evet, google featured snippet arama sonuçlarında sıfırıncı sıra anlamına geliyor. Peki featured snippet tam olarak nedir ve nasıl elde edilir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Featured Snippet Nedir?

Google aramalarında en üst sırada çıkan ve aranılan bir sorunun direk cevabını içeren sonuçtur. Bu sonucun hemen altında ise içeriğin alındığı sitenin başlığı ve adresi vardır. Buradaki “featured” öne çıkarılmış” snippet ise ; parça, makasla kesilmiş anlamlarına geliyor.

Kısacası Google arama sonuçlarının en tepesindeki özel alan için verilmiş güzel bir isim.

Temelde üç çeşit featured snippet vardır.

  • Liste
  • Tablo
  • Paragraf

Arama sonuçlarında paragraf şeklindeki snippetler en yaygın olanıdır. %82 oranla bu çeşit öne çıkar. Listeler %10,8 tablolar ise %7.3 görünme oranına sahiptir.

Sitenizi Featured Snippets’a Nasıl Dahil Edersiniz?

Bizim için asıl can alıcı soru budur. Sitemizle featured snippet imkanlarından nasıl faydalanırız? Bu sorunun kesin bir cevabı yok ama bilinen yöntemleri bu yazımıda paylaşacağız.

Featured Snipped uzunluğu 40-50 kelimedir. Dolayısıyla sitenizde cevapladığınız soruları kısa ve öz bir şekilde yazmanız gerekiyor.

Yazılarınızı yazarken heading etiketlerini kullanın ve bunların düzenli olduğundan emin olun.

Yazılarınıza listeler dahil edin. Ama bu listeler tek bir liste şeklinde değil de ayrı ayrı başlıklar halinde olsun.

Yazılarınızda bol bol kaliteli resim ve video kullanın.

Sitenizde cevaplayacak soru bulmak için, dolayısıyla featured snippetler için içerik bulmak için answerthepublic sitesini kullanın.

Rakiplerinizin içeriklerini analiz edin ve benzer ve daha kaliteli içerikler oluşturun. Bunu yapmak için internette onlarca araç mevcut. Bir tanesi de semrush sitesidir. Bu siteden rakibinizin içeriklerini featured snippet filtresiyle listeleyebilirsiniz.

İstatistiklere göre featured snippet olarak seçilen sayfalar %80 oranla, hali hazırda o kelimede ilk 10 sıra içerisinde olanlar. Ancak merak etmeyin %20 de olsa ilk onda olmasanız bile featured snippet olarak öne çıkma ihtimaliniz her zaman var.

Leave a Comment!