Google Cloud’a Ghost Kurulumu

Google Cloud platformuna ücretsiz bir şekilde Ghost blog yazılımını kurabilir ve bir sene boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer daha önce hiç üye olmadıysanız üye olun ve 1500 tl lik kuponunuzu alın. Bir sene boyunca sitenizi barındırın. Bence gayet mantıklı.

Peki Google Cloud Platformuna açık kaynak kodlu ghost yazılımı nasıl kurulur? Bunun için aslında bir kaç seçeneğiniz var; hazır paketlerden bir tanesini kurmak ya da tamamen sıfırdan ghost kurmak.

Hazır paketlerin kullanımından yana değilim. O yüzden burada bitnami gibi paketlerden birini kullanmadan ghost nasıl kurulur, sitenize ssl nasıl eklenir onu anlatacağım.

Adım 1- Ubuntu 16.04 Kurulumu

Ghost yazılımı herhangi bir linux işletim sistemi üzerine kurulabilir ancak ben Ubuntu tercih ediyorum. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adım şu;

Compute Engines Menüsüne tıklıyoruz.

Create Instance :

Bu işlemi yaparken “Allow http traffic” ve “Allow https traffic” sekmelerini işaretlemeyi unutmayın.

Sonraki adım kurduğumuz sisteme domainimizi bağlamak. Sistemi kurduktan sonra sistemimizin internal ve external olmak üzere iki ip adresine sahip olduğunu göreceksiniz. External ip dinamiktir ve sürekli değişir, o yüzden onu sabit ip e dönüştürmemiz gereklidir. Normalde bu da extra ücrete tabii bir işlem ancak biz zaten bir yıl deneme süresini kullanacağımızdan sorun yok.

Networking –> Network Services –> Cloud DNS yolunu izliyoruz. Buradaki menüden dynamic olan ip durumunu static olarak değiştiriyoruz.

Şimdi ip adresimiz sabit olduğuna göre artık domainimizi bağlaya biliriz. Yukardaki menuden “Add Record Sets” e tıklayıp bir A kaydı ekliyoruz. Record Name domain adresimiz, data kısmına da sabit ip adresimizi ekliyoruz.

Sonrasında ordaki ns adreslerini domain panelimize girerek domainimizin nameserver adreslerini güncelliyoruz.

Sonrasında Computer Engine –> Current Instances yolunu izleyerek İşletim sistemimizin ssh paneline girip sırasıyla şu komutları giriyoruz. Burada bazı konutlarda sizden veri girmeniz isteniz. Mesela mysql kullanıcı adı ve şifre gibi, ve ya ssl kurulum aşamasında email adresiniz gibi… Bu durumda istenilen bilgiyi girip enter tuşuna basıyoruz.

#  nginx & mysql kurup güncelleme
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get install nginx mysql-server
# mysql-server kurarken şifre oluşturduğunuzdan emin olun
# Sonra bu şifreyi kullanacaksınız

# Node ve NPM Kurulumu
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_6.x | sudo -E bash 
sudo apt-get install -y nodejs
sudo npm i -g ghost-cli

# dizin yapısınız ayarlama
sudo mkdir -p /var/www/ghost
sudo chown [user]:[user] /var/www/ghost
sudo chmod 775 /var/www/ghost
cd /var/www/ghost

# Ghost ghost-cli kurucusunu çalıştırır
ghost install
# talimatları izleyin

Leave a Comment!