Yeni Google Algoritması Neler Getirdi? “EAT” Nedir?

Google 2019 itibarıyla yeni bir sürümü piyasaya sürdü. Bu algoritma bazı siteleri olumlu etkilerken bazılarını da sıralamalarda düşürdü. En son google algoritma değişikliği ne getirdi? Sitelerimize seo yaparken neleri dikkate almalıyız?

Google yeni algoritmasıyla yeni bir terime öncelik vermeye başladı. Bu terim EAT yani ExpertiseAuthoritativeness, ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Google yeni sürümüyle uzmanlık, otorite ve güvenilrliğe daha fazla önem veriyor ve sitelerinizi buna göre değerlendiriyor.

Bu durum özellikle sağlık, diyet siteleri gibi uzmanlık gerektiren siteleri olumsuz etkiledi. Google sağlık sitelerinin sadece uzmanlar tarafından yazılan yazıları yayınlaması gerektiğini düşünüyor. Bu ne demek?

Dünyaca bilinen, otoriter sağlık siteleri artık aramalarda daha fazla öne çıkacak demektir. Zaten nerdeyse tüm arama sonuçlarını domine ediyorlardı. Yine de küçük sağlık siteleri, diyet siteleri bu pastadan pay alabiliyorlardı. Artık bu durumun önüne geçildi. Küçük sağlık siteleri artık arama sonuçlarından tamamen olmasa da büyük çoğunlukla çıkarıldı.

Peki bu durumu tersine çevirmek için neler yapabiliriz?

Yapmamız gereken sitemize otorite kazandırmak. Büyük otoriter sitelerinden link kazanmak. Sitemizde hakkımızda kutusunu mutlaka bulundurmamız gerekiyor, hatta her yazı sonunda yazar hakkında bilgi vermek de yapabileceklerimizden bazıları.

Daha da kesin sonuç almak için, henüz sağlık alanında bir projeniz yoksa ve açmayı düşünüyorsanız, bu hayalinizden vazgeçmek de en kesin çözümlerden bir tanesi. Onun yerine kendinize uzmanlık gerektirmeyen, hobi alanlarında bir web sitesi kurabilirsiniz.

Bol kazançlar.

Leave a Comment!