Google Aramalarında Yükselmeyi Etkileyen 35 Faktör

Google aramalarında ilk sırada çıkmak. Her acemi webmaster bunu düşünerek işe başlar. Sadece acemi web master değil elbet, milyar dolarlık şirketler bu işi başarmak için ne paralar harcıyorlar.

Aylık 1 milyon aranma hacimli bir İngilizce keyword ile ilk sırada çıkmayı bir hayal edin. Neler kazanırdınız?

Bunu başarmak için google amcayı avucunuzun için gibi bilmeniz gerekiyor. Ancak google hazretleri de bu konuda pek açık sözlü değil. Sıralamayı etkileyen faktörleri açıkça söylemiyor tabii.

Yine de dünyaca ünlü seo uzmanları bu konuda çeşitli çıkarımlar yapıyorlar ve google sıralamasını etkileyen 200 ve üzeri faktör buluyorlar. Bu yazıda tam da bu konuyu inceliyoruz. Google de yükselmek için ne yapmalı, google sıralamarını etkileyen faktörler nelerdir gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Domain Faktörleri

1. Domain Yaşı: Domain yaşı google sıralamaları için bir etken ancak çok küçük bir etmen. Google çalışanlarından Matt Cuts durumu şu şekilde özetliyor: “The difference between a domain that’s six months old versus one year old is really not that big at all.” Yani, “Altı yaşında bir domainle bir yaşındaki domain arasındaki fark o kadar da büyük değil.”

2. Keyword İçeren Domain: Bu kriter artık eskisi kadar etkili olmasa da yine de alakalı olma bakımından önemli.

3. Keywordle Başlayan Domain: Keyword ile başlayan domainler keyworde ortada sahip olan ve ya hiç olmayanlara göre daha avantajlı.

4. Domain Kayıt Süresi: Bir google patentine göre:”Değerli dominler bir kaç yıl öncesinden kaydedilir. Değersiz domainler ise nadiren bir yıldan fazla kullanılır. Bu yüzden domain süresinin bitme tarihi domain değeri bakımından bir ip ucu olabilir.” Buna göre, bir domaini bir yıllık kaydetmekle on yıllık almak arasında fark var.

5. Alt Domain’de Keyword: Moz uzman paneline göre alt alan adında bulunan anahtar kelime sıralamayı artırabilir.

6. Domain Geçmişi: Bir domainin sürekli sahibinin değişmesi ya da domainin bir kaç kere düşmesi Google’ın siteyi resetlemesine ya da sitenin backlinlerini silmesine sebep olabilir.

7. Tam Keyword Domain: Tamamı anahtar kelimeden oluşan domain size küçük bir avantaj sağlayabilir. Ancak site düşük kalitede ise tam tersi bir durum söz konusu olabilir.

8. Açık vs Gizli Whois: Alan adınızın Whois bilgilerini gizlemek, saklamaya çalıştığınız bir şeyler olduğu izlenimi veriyor. Google çalışanı Matt Cuts’a göre tek başına önemli olmasa da başka kötü şeylerle birleşince bu durum aleyhinize bir sonuç çıkarabilir.

9. Cezalı Whois Sahibi: Google eğer spam yaptığınızı saptarsa, diğer siteler için de aynı şeyleri yapacağınızı düşünüp sizi sıralamada düşürebilir.

10. Ülke Uzantılı Domain: Örneğin isminiz.com.tr gibi bir ülkeye ait domain kullanırsanız, o ülke içinde bu size avantaj sağlayabilir ama küresel sonuçlarda sizi geriye atabilir.

Sayfa Düzeyinde Faktörler

11. Title Etiketinde Anahtar Kelime: Eskiden olduğu kadar olmasa da title etiketi hala çok önemli bir etken ve anahtar kelimelerinizin burada kullanılması sıralamaya olumlu etki ediyor.

12. Anahtar Kelimeyle Başlayan Başlıklar: Moz’a göre, anahtar kelime ile başlayan title etiketleri diğerlerine göre daha üst sıralarda çıkmaya eğilimli.

13. Açıklama Etiketinde Anahtar Kelime: Google açıklama etiketini direk bir sıralama sinyali olarak almıyor ancak bu bölümün doğru kullanımı tıklama oranınızı artırabilir ve bu da dolaylı olarak sıralama unsurudur.

14. H1 Etiketinde Anahtar Kelime: “Title” Etiketiyle birlikte h1 etiketleri google için ikinci başlık etiketleridir. Bu yüzden google h1 etiketlerini ikinci bir alakalılık kriteri olarak görür ve sıralamaye etki eder.

15. TF-IDF (frequency–inverse document frequency) Bir kelimenin yazı içinde ne kadar çok geçtiğini söylemenin havalı bir yolu aslında. Bir kelime yazı içinde ne kadar çok geçiyorsa, yazının o kelime hakkında olma ihtimali artar. Google muhtemelen bunun daha karmaşık bir versiyonunu kullanıyor.

16. İçerik Uzunluğu: Uzun yazılar bir konuyu çok daha kapsamlı bir şekilde le alır ve bu yüzden arama motoru için tercih sebebi olabilir. Aslına bakarsanız yakın zamanda yapılan çalışmalar Google’ın uzun içeriklere öncelik verdiğini kanıtlamıştır.

17. İçindekiler Tablosu: Uzun yazılarınızda içindekiler tablosu kullanmak Google’a yazının içeriği hakkında daha çok şey söyleyebilir. Ayrıca bu başlıklar arama sonuçlarında site linkleri olarak görünür.

18. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Eskisi kadar olmasa da Google hala kelime yoğunluğunu yazının konusunu anlamak için kullanıyor yalnız anahtar kelimeyi aşırı kullanmak zararlı olabilir.

19. İçerikte LSI : LSI, Latent Semantic Indexing kelimelerinin baş harflerinde oluşan bir kısaltma. Türkçeye “Gizli Anlamsal İndeksleme” şeklinde çevirebiliriz. LSI anahtar kelime ise anahtar kelimenizle aynı anlama gelebilecek kelime gruplarıdır. Bunları yazınızda kullanmak arama sonuçlarında olumlu katkı verecektir.

20. Title ve Açıklama Etiketinde LSI: LSI kelimeleri title etiketinde ve açıklama etiketinde kullanmak yine alakalılık izlenimi verecek ve arama sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

21. Konuyu Derinlemesine Açıklayan Sayfa: Bir konuyu derinlemesine irdelemek ve uzun yazı yazmanın arama sonuçlarını olumlu etkilediği görülmüştür.

22. HTML Sayfa Yükleme Hızı: Hem Google hem de Bing sayfa hızını sonuçlar için önemli bir kriter olarak görüyor. Arama motorları sayfanızın html yapısından kolayca yüklenme hızını tahmin edebilir.

23. Chrome Sayfa Yükleme Hızı: Google sayfa yükleme hızını ölçmek için Chrome Kullanıcı Bilgilerini de kullanıyor, işte bu yüzden sayfa hızınızı çok doğru bir şekilde ölçüp arama sonuçlarına yansıtabilir.

24. AMP Kullanımı: Direk bir etkisi olmasa da, haber sitelerinin mobil amp karoselinde görünmesi için etkili olabilir.

25. Arama Eşleşmesi: Makalenizin içeriği ziyaretçinin aradığı içerikle (entity) tam olarak eşleşiyor mu? Öyleyse bir adım öndesiniz demektir.

26. Google Hummingbird: Bu güncelleme ile google aramalarda anahtar kelimelerin ötesine geçti. Artık sitenizin içeriğini çok daha akıllı bir şekilde anlayabiliyor.

27. Kopya İçerik: Aynı sitedeki kopya içerikler, hafifçe düzenlenmiş olsa bile, siteniz için olumsuz bir etkendir ve arama motorlarında düşmenize sebep olabilir.

28. Rel=Canonical: Doğru kullanıldığında bu etiket sitenizin kopya içerik yüzünden kara listeye girmesini engelleyebilir.

29. Resim Optimizasyon : Sitenizdeki fotoğraflar isim, açıklama ve başlık gibi etmenlerle birlikte sitenizin içeriği hakkında bilgi verebilir ve sizi üst sıralara taşıyabilir.

30. Güncel Konu: Google Caffeine güncellemesi ile birlikte yeni yayınlanmış ve ya güncellenmiş içerikleri özellikle tarihsel olarak hassas içeriklerde ön plana çıkarıyor.

31. İçerik Güncelleme Derecesi: Sitenizdeki bir yazıyı güncellemeniz kadar ne kadar güncellediğiniz de önemli. Küçük değişikliklerden ziyade geniş çaplı düzenlemeler yazınızı ön plana çıkarabilir.

İçeriği güncellemek Google da yükselmek için etkili bir yöntem. Ancak içeriği güncelleme derecesi de önemli. Sadece bir kaç cümle değiştirmekle bölüm ekleyip çıkarmak farklı. Değişikliğin boyutu sıralamada etkili.

32. İçerik Güncelleme Sıklığı: İçeriği güncelleme sıklığı da sitenizin güncelliği hakkında fikir veriyor. İçeriğinizi ne sıklıkla güncelliyorsunuz? Haftada bir, ayda bir?…

33. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Anahtar kelimenizin içeriğin ilk yüz kelimesinde geçmesi, sıralama için önemli bir faktör.

34. H2 H3 Etiketleri İçerisinde Anahtar Kelime: Anahtar kelimenizin h1 h2 etiketleri arasında geçmesi Google sıralamanızı etkiler. Bu konuda Google çalışanı John Muller şöyle diyor:

Html içerisindeki başlık etiketleri içeriğin yapısını anlamamızı sağlıyor.

John Müller

35. Dış Link Kalitesi: Çoğu seo uzmanına göre otoriter büyük sitelere bağlantı vermek Google’ın gözünde sitenizi daha güvenilir kılıyor.

Leave a Comment!