Google Sıralamasında Yükselmek İçin 10 Denenmiş ve Test Edilmiş Yöntem

Google sıralamalarını etkileyen 200’den fazla etmen var. Bir anahtar kelime seçip kaliteli bir içerik hazırlamanın bunlardan en önemlisi olduğunu muhtemelen hepimiz biliyoruz.

Ancak bazen bunu yapmak yeterli olmayabilir ve fazladan bir şeyler yapmanız gerekebilir. Mesela, site hızını artırmak önemli bir faktördür. Yine de bu temel taktiklerin yanında Google’da üst sıralarda çıkmak için uygulanması gereken başka yöntemler de olabilir.

Bu yazımızda Google sıralamasını yükseltmek için denenmiş ve test edilmiş 10 yöntemi inceleyeceğiz. Bu işe yeni başladıysanız bu yazıyı okumadan önce en temel 3 seo prensibini açıkladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

#1: Konuşma Kalıpları Kullanarak Yazın

Sesli arama her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Teknolojinin bu yönde daha da ilerlemesiyle sesli aramanın daha da yaygınlaşacağını öngörebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin %20’si online aramalarında sesli aramayı kullanıyor.

Peki bu bizim için ne anlama geliyor?

Sitemizi sesli aramada kullanılan kalıplara göre optimize edersek, bu alandaki sıralamamızı yükseltip sitemize daha çok ziyaretçi çekebiliriz.

İnsanlar sesli arama ile arama yaparken tıpkı bir insanla konuşuyormuş gibi kelime öbekleri kullandıklarını söylüyor. Yani “istanbuldaki en iyi kitapçılar” yerine “İstabuldaki en iyi kitapçılar hangileridir?” gibi günlük konuşma kalıpları kullanılacak.

Şimdi kendimizi ziyaretçi yerine koyup, şu konuyu nasıl arardım şeklinde düşünmemiz ve anahtar kelimelerimizi buna göre optimize etmemiz gerekiyor.

#2: Rakibinizin Anahtar Kelimelerini Tekrar Yapılandırın

Arama motorlarında yükselmek için sadece kendi sitenizle ilgilenmeniz ne yazık ki yeterli değil. Rakiplerinizi belirlemeli ve onların anahtar kelimelerini tekrar yapılandırarak kullanmalısınız.

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

İnternette rakibinizi analiz edebileceğiniz ücretli/ücretsiz bir sürü anahtar kelime analizi aracı var. Bu araçlarla rakibiniz hangi anahtar kelimelerde kaçıncı sırada, ne kadar ziyaretçi çekiyor, hangi sitelerden backlink almış görebilirsiniz.

Yapmanız gereken rakibinizi analiz etmek, anahtar kelimelerini bulup o anahtar kelimelerle ilgili daha kaliteli içerik üretmek.

#3: Sosyal Paylaşım Butonları Ekleyin

Sosyal paylaşımlar sitenizi direk olarak etkilemese de etkileyen faktörleri etkiler ve sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olur.

Ayrıca sosyal medya paylaşımları siteniz için direk ziyaretçi kaynağı ve kazanç kapısı olabilir.

Sadece Pinterest üzerine site kurup bir sürü para kazanan arkadaşlarımız var. Öyleyse neden sosyal medyanın bu kaynağını kullanmayalım.

Yapmamız gereken sitemize paylaşım butonları yerleştirip yazıların paylaşılmasını teşvik etmek.

Sitenize şık ve hızlı yüklenen paylaşım butonları eklemek için social warfare harika bir eklenti.

Bizde malesef dış bağlantı verme cimriliği var. Sitemizden link çıkışı olmasın, sitemizin trafiğinden ve otoritesinden kimse faydalanmasın istiyoruz.

Ancak verdiğiniz dış bağlantılar sitenizin Google arama motorunda yükselmesini etkileyebilir.

Güvenilir otoriter sitelere bağlantı vermek sitenizin güvenilir olduğunun işaretidir. Hem ziyaretçiler açısından hem de arama motorları açısından.

Yukarıdaki ekran alıntısında il beş sıradaki sonuçların tamamı otoriter sitelere bağlantı vermiş. Geriye kalan sonuçlarda ise dış bağlantı yok.

#5: İçeriğin Okunabilirliğini Yükseltin

Ziyaretçi etkileşimi bir diğer sırama faktörüdür. Google ziyaretçinin sitenizde geçirdiği zamana çok önem verir. Sitelerin sıralamasını belirlerken ziyaretçinin sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini hesaba katar.

Bir ziyaretçi sitenizde çok zaman geçirirse Google bunu işaret olarak algılar. Ziyaretçi sayfayı değerli bulmuş ki zaman geçiriyor diye düşünür ve sayfayı arama motorlarında yukarılara taşır.

Eğer ziyaretçi sayfanızdan hemen çıkarsa da tam tersi olur. Google artık o sayfaya ziyaretçi göndermez. İşte tam da bu yüzden ziyaretçiyi sayfada tutacak önlemleri almak gerekir.

Yazıları kolayca okunabilir şekilde optimize etmek bu önlemlerden bir tanesidir. Hiç kimse kolay okunmayan, kolay anlaşılmayan bir yazıda vaktini harcamak istemez. O yüzden ziyaretçi konuyla ilgilense bile sayfanızdan çıkabilir.

Okunabilirliği artırmak için ne yapılabilir?

Kısa cümleler ve kısa paragraflar kullanmak, başlıklar ve alt başlıklar kullanmak, ilgili görseller ve infografikler kullanmak sitenizi kolay okunur yapar.

Ayrıca etken edilgen cümleler de okunurluğu etkiler. Yazılarınızda daha çok etken cümleler kullanmalı ve edilgen pasif cümlelerden kaçınmalısınız.

Sayfa okurluğunu ölçmek için araçlar var. Mesela yoast seo eklentisi yazınızın okunurluk oranını size anında söyler. Ya da şuradaki okunurluk test aracını kullanabilirsiniz.

#6: Kullanılabilirliği İyileştirin

Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi etkileyen etmenlerden bir tanesi de sitenizin kullanışlılığıdır.

Siteniz kolay gezilebilir olmalı, ziyaretçi aradığını kolayca bulabilmelidir. Bu şekilde inanlar sitenizde belki de fazladan bir kaç sayfa daha dolaşacak ve vakit geçirecektir. Bu da doğal olarak size daha fazla ziyaretçi getirecektir.

Sitenizin kullanılabilirliğini artırmanın bir çok yolu vardır. Siz sitenizi mobil uyumlu hale getirerek başlayabilirsiniz mesela.

Sitenizin çeşitli aygıtlarda doğru görüntülendiğinden emin olabilirsiniz. Farklı tasarımlar ve yerleşimler kullanarak kullanıcı deneyimini ölçebilir ona göre bir strateji geliştirebilirsiniz.

İçeriklerinizin güzel bir şekilde düzenlenmiş olduğundan emin olmalısınız. İçeriğinizi düzenlemek ve yer kazanmak için dropdown menuler kullanabilirsiniz.

Küçük bir arama kutusu bile kullanıcı deneyimini artırabilir.

Sitenizin kullanılabilirliğini ölçmek için şu  Optimizely ve Five Second Test gibi araçlardan da yardım alabilirsiniz.

#7: Kırık Linkleri Bulup Tamir Edin

Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen dolayısıyla da sitede kalma oranını düşüren etmenlerden bir tanesi de kırık linklerdir. Hiç kimse bir linke bir 404 hata sayfasına ya da alakasız bir yere gitmek için tıklamaz.

Google ise kullancı odaklı bir arama motoru olduğundan tüm bunları hesaba katar ve sitenize alakalı bir sıra verir.

Kırık linkleri bulup onları doğru şekilde yönlendirerek ya da tamamen kaldırarak kullanıcı deneyimini artırabilir, arama motorunda yükselme yaşayabilirsiniz.

Sitenizdeki kırık linkleri nasıl bulacağımıza gelince. Tek tek inceleyip zaman kaybetmek olmaz tabii. Sitenizdeki kırık linkleri Link Checker from W3C aracını kullanarak kolay şekilde bulabilirsiniz.

Başka bloglarda sitenizden ya da markanızdan bahsedilmiş ama bağlantı verilmemiş olabilir.

Bu siteleri bularak onlardan sitenize bağlantı vermelerini isteyebilirsiniz. Bu siteleri bulmak için ise google alerts özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece sitenizden her bahsedildiğinde google size bildirim gönderecektir.

#9: İçerik Uzunluğunu Artırın

Google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan sonuçlar detaylı bir şekilde yazılmış uzun makalelerdir. Bir yazının uzun olması, içerisinde derinlemesine bilgiler barındırdığı ve iyi araştırıldığını göstermesi bakımından önemlidir.

Bu yüzden de uzun yazılar google sonuçlarında daha ön sıralarda çıkar. İlginç bir şekilde uzun yazıların sosyal medyada paylaşılma oranı da yüksektir. 3000 – 10000 kelimeden oluşan makaleler en çok paylaşılan makaleler olurken, 2000-3000 kelimeden oluşan makaleler onu takip etmektedir.

Yazı uzunluğu ve sosyal paylaşım ilişkisi

Kısaca, yazınız ne kadar uzun o kadar iyi diyebiliriz.

Bu yüzden eski yazılarınızı kontrol edip, geliştirilecek yazıları geliştirmek ve 3000-4000 kelime sayısına ulaştırmak arama motorlarında yükselmenizi sağlayabilir.

#10: Eski İçeriklerinizi İnfografiğe Dönüştürün

İnsanların görsel içerikleri daha çok sevdiğini farketmişsinizdir. Yazılarınıza çok güzel resim ve grafikler ekliyor da olabilirsiniz. Ama belki bunu bir adım öteye götürmenin zamanı gelmiştir. Tamamen yeni yazılar yazmaktansa eski yazıları infografiğe dönüştürmek de arama motorlarında yükselmenize dolaylı olarak yardım edebilir.

Bu şekilde yazılarınızı tekrar şekillendirmek sitenizin iç link yapısına olumlu katkı sağlayacaktır.

Son Söz

Bu yazımızda google sıralamanızı etkileyecek uygulaması kolay ama çok etkili 10 yöntemi paylaştık.

Seo karmaşık bir olay gibi görünse de bu taktiklerle yolun büyük çoğunluğunu almış oluyorsunuz. Yeni taktikler ve yönemler için takipte kalın.

Leave a Comment!