WordPress Gutenberg Editörün Site Hızına Etkisi

Gutenberg, WordPress’in 5. versiyonundan itibaren varsayılan editörü olarak kullanıma sunulmuş bir metin düzenleyicisidir.

Peki Gutenberg’in wordpress site hızına bir etkisi var mı? Gutenberg pagespeed hızınızı düşürür mü? Hadi, bu soruların cevaplarını hep beraber irdeleyelim.

Gutenberg Nedir?

Gutenberg WordPressin varsayılan metin düzenleyicisidir. Blok özelliği ile yazılarınıza oldukça özgün şekiller verebilir ve klasik metin düzenleyicisinin sınırlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu yönüyle oldukça kullanışlı ve şık olsa da Gutenberg editörü bir takım dez avantajlarla birlikte gelir. Eğer, gutenbergin olanaklarını hiç kullanmayan biriyseniz, gutenberg kullanmak sizin için daha da dezavantajlı olabilir. Çünkü gutenberg sahip olduğu yetenekleri içerdiği css kodlarına borçludur.

Gutenberg her sayfada css kodlarının yüklenmesini gerektirir. Bu da site hızınıza etki eder.

 

Gutenberg ve Pagespeed

Eğer site hızı ve pagespeed konusunda takıntılıysanız buraya kulak vermenizde fayda var zira bu editör içerdiği css kodları yüzünden sitenize fazladan bir yük getirmektedir. Bu yük de sitenizin saniyenin onda biri kadar yavaş açılmasına ve pagespeed skorunuzun düşmesine sebep olur.

İşte gutenbergli ve gutenbergsiz gtmetrix skorları;

Gutenberg varken site hızı

 

Gutenbergin siteyi 0.2 saniye yavaşlattığını görebilirsiniz.

Gutenbergsiz site hızı

Gutenberg editörünü kaldırmanın Google Pagespeed puanını da beş puan artırdığını belirtmeliyim.

Gutenberg Nasıl Kapatılır?

Yukardaki saydığımız sebeplerden dolayı guenberg editörü kullanmak istemeyebilirsiniz. Malesef WordPress ayarlarında bnunu kapatmanın bir yolunu barındırmıyor ancak bir eklenti yardımıyla gutenberg editörü kolayca kapatabilirsiniz.

Eklentinin adı “Disable Gutenberg”.

Ekentiyi kurup etkinleştirdiğinizde, gutenberg editörün yerine klasik editör kullanıma sunulur ve gutenberg yüzünden her sayfada yüklenen css kodlarından da kurtulursunuz.

Sonuç

Site hızı önemli ancak ondan daha da önemli bir şey varsa o da kaliteli ve bol içerik üretmektir. Bence site hızı için ayıracağınız zamanı kaliteli içerik üretmek için harcayın ve site hızını ikinci plana atın.

Yine de, sitenizi hızlandırma konusunda takıntılıysanız şu yazımıza da göz atmanızda fayda var. WordPress Site Hızlandırma

Leave a Comment!