Güzel Ülkemden Trajikomik Manzaralar!

Türk halkı olarak başka ülkelerde yaşayamayacağımızı daha önce anlatmıştım. Adrenalin eksikliğinden gideriz alimallah.

Düşünsenize, Norveç gibi sakin bir ülkede yaşadığımızı, gelir düzeyi yüksek,yeşili doğasıyla tam bir sükunet ülkesi. Televizyonu açssan en heyecanlı haber başbakanın işe bisikletle gittiği gibi bir haber olur.

Ha, arada belki on yılda bir, bir psikopat çıkıp ülkenin gündemini değiştirebiliyor, o ayrı mesele ama hala ülkemizdeki ekşın seviyesi ile kıyaslanamaz.

İşin garip tarafı da bu ekşınlı olayların sebeplerinin ya da sonuçlarının yeterince anlaşılamaması.

Hadi başlayalım, sondan başlayarak aklımda kalan trajikomik olayları sıralıyorum.

  1. Bahçelinin, “Anayasa Mahkemesi Kapatılsın” çıkışı!

Yakın zamanda HDPnin kapatılması için bir önerge hazırlanmış ve anayasa mahkemesine gönderilmiş. Anayasa mahkemesi de bu öneriyi usüle uygun olmadığı için reddetmiş.

Bunu duyan Bahçeli anayasa mahkemesi de kapatılsın demiş.

Zaten aklı başında olan biri ne kanunların ne de anayasa mahkemesinin iktidarı bağlamadığını bilir. Bunun örneğini daha önce defalarca gördük.

Zaten kanuna uygunluk filan artık aranmıyor. Gece yarısı çıkan bir genelge ile her şey halledilebiliyor. Millet öeclisi bile formalite. Böyle bir ortamda aym kapatılsa ne olur kapatılmasa ne olur.

Ancak yine de aym nin neden böyle bir red kararı alabildiğini incelemek gerekir. Bunun bir sürü sebebi olabilir. Mesela, ülkemizde insanların mağdur sevdiğini bilmeyen yoktur. AKP de yirmi yıldır iktidarda olduğu için onu mağdur edebilecek pek bir yer kalmadı.

Belki de bazen yapay mağduriyetler yaratarak milleti oyalama taktiği olabilir.

Bir başka sebep de hükümetin kendi içerisinde yaşadığı kaçınma yaklaşma durumu. Şöyle ki iktidar bu aralar mhp yi de yanına alarak milliyetçi duyguları kabartmak ve safları sıkılaştırmak niyetinde. Bunu başarabilmesi için de en yakınındaki araç hdp.

Daha önce hdp ile yanyana yürümüş, PKK ile görüşmüş bir hükümet sırf hdp ile ittifak kurduğu için chp yi şeytanlaştırıyor. Aynı parti istanbul seçimlerini kazanabilmek ve hdp yi saf dışı kılmak adına öcalana mektup yazdırmıştı.

Dolayısıyla, hdp normal şartlarda işktidara çok da uzak bir parti değil. O zamanlarda aynı ideolojiyi paylaşıyordu ve o zamanda pkk ile ilişkileri vardı. O zaman neden şimdi?

Dediğim gibi sebep safları sıkılaştırımak ve ben kapatmak istedim bakın ey milliyetçi seçmenim ama görüyorsunuz anayasa mahkemesi, o dış güjler tarafından satın alınmış aym, bizi engelliyor. Gaye güçlü bir iddia olmadı mı sizce de?

Başka bir sebep de gerçekten usule uygun olmadığı için olabilir. Ancak yirmi yıldır akp nin yönettiği, tüm atamaların onlar tarafından yapıldığı bir ortamda hükümetin adamının olmadığı bir kurumun kaldığına da inanmanız gerekiyor. Yersen.

2. TCMB başkanının 4.5 ayda kovulması

Daha önce de merkez başkanı görev süresi dolmadan değiştirilmişti. Artık dediğim gibi insanlar o kadar alıştı ki böyle şeylere tepki göstermiyorlar.

Olabilir, bir insan görevi yerine getiremiyordur, ya da kendisi istifa etmiştir. Olabilir yani, bunlar olmayacak şeyler değil. Ama bizim meselede sebep o değil tabii. Görünürdeki sebep, cumhurbaşkanının faizlerin yükselmesine karşı olması.

Sonuçta müslüman bir ülkede yaşıyoruz, insanların faize karşı olması normal. Kutsal kitapta yasaklanmış bir durum.

Müslüman bir ülke olmasak bile bu karşı çıkış gayet normal bir durumdur. Normal olmayan ise, bu adamın faizleri artırması cumhurbaşkanının bilgisi olmadan yapabileceğine inanmak.

Malum; ülkede ne kadar iyi şey olursa, bu aralar pek sık olmasa da, cumhurbaşkanı sayesindedir. Kötü şeyler ise ona rağmen gerçekleşir. Sorumluları ya liyakatsiz bürokratlar ya da dış güjlerdir. Yersen.

Şimdi bu adam zaten faizleri artırmak için geldi, artırdı da. Bu artışlar doların düşmesini de sağladı ama o da ne, bir den görevden alındı ve tl bir gecede yüde 20 değer kaybetti.

Dolayısıyla başkanı görevinden uzaklaştırmak için geçerli bir sebep göremiyoruz. Hem de dünyaya olumlu mesajlar verilmiş ve dolar stabil hale gelmişken.

Bloomberg de yayınlanan ve hükümete yakın kaynaklara dayandırılan habere göre başkanın kovulmasının sebebi pandemi sırasında ortadan kaybolan 128 milyar doları araştırmaya başlaması.

3. Muhalefetin Yıllar Sonra Bir Kanun Teklifini Reddetmeyi Başarması

Muhalefet partileri belki de yirmi yıldır ilk defa iktidarın getirdiği bir kanun tasarısını reddetmeyi başarabildi. Kanun memur alımlarında “güvenlik soruşturması” ile alakalı maddeler içeriyordu.

Kanunun oylanması sırasında akp ve mhp milletvekillerinin genel kurulda olmamasından dolayı bir şans anı yaşanıyor ve kanun teklifi reddediliyor.

Ortalık buz gibi oluyor tabii, sonrasında meclis başkanı sıcak makamından çıkıp genel kurula koşuyor. Ama iş işten geçmiş oluyor.

İktidar hemen cıllıyor, bu oylama usule uygun değildir deyip tekrar oylanmasını istiyor ve öyle olacak gibi duruyor.

Bu arada genel kurulda reddedilen bir kanun en az 1 yıl tekrar gündeme getirilemiyor.

Yorum yapın