Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir, Nasıl Düşürülür?

Pazarlama dünyasında çok duyulan terimlerden bir tanesi de hemen çıkma oranıdır. Peki hemen çıkma oranı blok Dünyası için ne anlama geliyor. web sitesi performansını ölçmek için hemen çıkma oranı önemli kriterlerden bir tanesidir. bu oran ziyaretçilerin sitemizde nasıl davrandığını belirlemek açısından önemlidir.

 İyi bir hemen çıkma oranı ne tür bir siteye sahip olduğunuza ve amaçlarınıza bağlıdır. bu yazımızda hemen çıkma oranı nedir, iyi bir hemen çıkma oranı ne olmalıdır, hemen çıkma oranı nasıl düşürülür gibi Hayati sorulara cevap arayacağız.

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranı ziyaretçinin sitemize girip başka hiçbir sayfaya girmeden çıkmasının yüzdelik olarak gösterilmesidir. bir ziyaretçi geri tuşuna tıklarsa yeni bir siteye giderse ya da Tarayıcıyı kapatırsa veya hiçbir etkinlik olmadan sayfa çok uzun süre açık kalırsa gerçekleşir.

Hemen çıkma  Oranı siteye giren ve tek bir sayfa gezerek ayrılan ziyaretçilerin sitenin toplam ziyaretine oranıdır., sitenize 100 kişi giriyor ve bu 100 kişiden 70 tanesi başka hiçbir sayfa gezmeden sitenizden ayrılıyor. bu durumda sitenizin hemen çıkma oranı %5 olur Dolayısıyla hemen çıkma oranı ne kadar düşükse bu siteniz için o kadar iyidir.

Hemen çıkma oranı neden önemlidir?

Semrush sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre hemen çıkma oranı arama sonuçlarını belirleyen en önemli 4. Kriterdir.

Bu oran arama motorları için, bu web sitesinin ziyaretçinin aradığı sayfa olmayabileceği işaretini gönderir ve sonuç olarak sonraki aramalrda sitenizin aramalardaki sırası düşebilir.

Hemen çıkma oranınızı bildiğinizde sitenizin etkileşim ve etkinlik oranını da biliyor oluyorsunuz.

Ortalama hemen çıkma oranı ne olmalıdır?

İyi ya da ortalama bir hemen çıkma oranının ne olduğuna karar vermek zor olabilir. Bir sektör için düşük olan bu oran başka bir sektörde aynı anlama gelmeyebilir.

Genel olarak yüzde ellinin ütü yüksek, altı ise düşük kabul edilir. Yüksek çıkma oranı siteniz için kesinlikle kötü olduğu anlamına gelmez. Bu endüstriniz, kanalınız, website çeşidiniz ve ziyaretçinin kullandığı cihaza göre değişir.

Blog siteleri için ortalama hemen çıkma oranı görece biraz daha yüksektir. Bu iyi yazılmış bir blog yazısının ziyaretçiyi memnun etmesinden de kaynaklanır. 

Güçlü iç linkleriniz olsa bile, çoğu ziyeretçi aradığı şeyi bulacak dolayısıyl da arama motoruna ya da sosyal medyaya geri dönecektir.

Bir blog için yüzde 60-90 arası ortalama olarak kabul edilir. Diğer sayfalar görece daha çok hemen çıkma oranına sahiptir.

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

Bu adımda hemen düşme oranı nasıl düşürülür ona bakacağız, ancak temel mantık ziyaretçiyi olabildiğince sitede tutmaya çalışmaktır.

#1 İyi bir ilk izlenim bırakın

Bir çok ziyaretçi sitenizi bir kaç saniye sonra terkedecektir. Bunun temel sebebi genel tasarımdır. Sitenizi görsel olarak daha çekici hale getirmek için aşağıdaki noktalara dikkat edin;

  • Net, basit gezinme menüleri kullanın
  • Daha fazla okumanın faydalarını vurgulayan başlıklar yazın
  • Yazı tipi ve arka plan arasında yüksek renk kontrastı kullanma
  • Alt başlıklar, madde işaretleri, daha kısa paragraflar ve boşluk içeren metinleri ayırma
  • Pop-up’lardan, otomatik oynatılan videolardan ve çok fazla reklamdan kaçının

#2 İçerik kalitesini artırın

Yüksek etkileşimin temel prensibi yüksek kaliteli içerikler üretmektir. İyi bir içerik olmadan hiç bir ziyeretçi sitenizde kalmak istemeyecektir. Her fırsatta en yüksek kalitede içerik üretmeye gayret edin.

#3 Sitenize “Benzer Yazılar” bölümü ekleyin

Ziyaretçiyi sayfanızda tutmak adına yapabileceğiniz güzel ve basit şeylerden bir tanesi de benzer yazıları onlara göstermenizdir. Bu şekilde ziyaretçiye konuyla alakalı başka yazılar da sunarsınız ve yeterince dikkatini çekerse de ziyeretçi sitede kalmaya devam eder.

#4 Aşırı reklam göstermekten kaçının

Reklamlar sitelerin en önemli gelir kaynağı. Ancak ziyaretçileri sağılacak inek gibi görüp her tarafa reklam yerleştirmek siteniz için oldukça zararlı bir davranış.

Ziyaretçiler böyle bir siteden kaçarak uzaklaşacaktır. Bu yüzden sitenizdeki reklam sayısını optimum seviyede tutup, ziyaretçileri kaçıracak kadar rahatsız edici sayı ve çeşit reklamdan uzak durun.

#5 Okunurluğu artırın

Sitenizdeki yazıları kolayca okunabilir şekilde yazın. Uzun paragraflardan kaçının. Karmaşık cümleler kullanmayın. Başlıklar ve altbaşlıklar kullanarak yazılarınızı daha okunabilir yapabilirsiniz.

Yazılarınızın rahatça okunabilmesi için güzel fontlar seçin ve site tasarımını buna göre ayarlayın. Çok karmaşık ve çok fazla öğe barındıran sayfaların okunabilirliği düşüktür.

Sayfanızda okurken dikkat dağıtmayacak, yeterli boşlukların olmasına dikat edin.

#6 İç bağlantılar ekleyin

Sitenizi sağlam site içi bağlantılarla güçlendirin. Böylece hem arama motorları için hedef göstermiş olacaksınız hem de ziyaretçilerinizin başka sitelere gitmeden önce sitenizde değerli içeriklerin olduğunu göstermiş olacaksınız.

#7 Resimler, grafikler ve video kullanın.

Site içi etkileşimi artırmak için yazılarınıza resimler grafikler ve video ekleyin. Bu ziyeretçilerin sitenizde daha çok kalmasını sağlar ve böylece başka sayfaları gezme olasılığınızı da artırırsınız.

#8 Pop-up kullanımına dikkat edin

Pop-uplar doğru kullanıldığında bazı faydalara sahiptir ancak kesin olan bir şey var ki o da ziyaretzi deneyimini düşürmeleridir. Kısaca sinir bozucudurlar ve pop-uplar çıkan bir siteyi hemen terketmek istersiniz.

Bu yüzden sitenizde pop-up reklam ya da benzeri uygulamarı kullanmayın. Eğer kullanmak zorundaysanız da daha az rahatsız edici alternatiflere yönelin.

#9 Dış bağlantıları yeni pencerede açın

Yazılarınızın içerisinde başka sitelere de bağlantılar eklemeniz normaldir, ancak bunu ziyaretçilerin sitenizden çıkmadan yapmanın bir yolunu bulmalısınız.

Ziyaretçileriniz yaınızı okumaya devam etmeli, aynı zamanda gösterdiğiniz kaynağı da kontrol edebilmeli. Bunu sağlamak için dış bağlantıları yeni pencerede açmayı deneyin. Böylece ziyaretçi o siteye gitmek için sitenizi terketmek zorunda kalmaz.

#10 Site hızını kontrol edin

Ziyaretçilerin sitenizi terketme sebeplerinden en önemlisi site hızıdır. Sayfanız en geç iki saniye içinde yüklenmeli, aksi takdirde sitenize gelme niyetinde olan ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunu kaybedersiniz.

Neyse ki bu konuda kapsamlı yazılar hazırlamıştık. WordPress site nasıl hızlandırma konusunda işinize yarayacak şu yazıları da okuyabilirsiniz;

Sonuç olarak, ziyaretçi deneyimini en üst derecede tutarak, onların sitenizde daha çok sayfa gezmesini sağlayabilirsiniz. Eğer gözümüzden kaçan ya da sizin bildiğiniz başka bir yöntem varsa lütfen bizimle paylaşınız.

Leave a Comment!