Günlük 100 Tekil Hitli İngilizce Siteyi Nasıl 8K Liraya Sattım?

İnternet sitelerinden ufak tefek kazanmışlığım çok oluyor ama şu ana kadar ki en büyük satışım bu oldu, günlük 100-150 hite sahip İngilizce bir siteyi 1200 dolara yani an itibariyle yaklaşık 8300 liraya sattım.

İşin ilginç tarafı tabii ki alınan para değil. Bu paradan çok daha büyük miktarlara alınıp satılan siteler var. Benim sitemin ilginç tarafı tamamen kopyala yapıştır tarzı bir site olması.

Peki, kopyala yapıştır bir site nasıl hit alabiliyor ve bu adamlar anlamıyorlar mı? Ayrıca bu hile değil mi?

Siteyi Avusturalyalı bir adama sattım dolayısıyla ana dili İngilizce ve sitenin içerisindeki yazıların kopyala yapıştır tarzı olup olmadığını anlayabilecek kapasiteye sahip. Ancak benim sitemin kopyala yapıştırdan biraz daha ilerisi vardı. Bir siteden direk kopyalayıp yapıştırmadım, translate aracılığıyla çevirip yapıştırdım.

Neyse işi uzatmayayım ve siteyi nasıl yaptım ve nasıl sattım onu anlatayım.

Domain

Expireddomains.net sitesini kullanarak düşmüş ya da silinmiş domainleri araştırdım. Burdan gözüme kestirdiğim bir domaini aldım.

Domainin Da değeri 20 pa değeri ise 33’tü. Ancak linklerin çoğunluğu çöptü ve siteyi kurduktan sonra disavow aracını kullanarak çoğunu reddetmek zorunda kaldım.

Zamanla sitenin da ve pa değerleri düştü tabii.

İçerik

Siteye önceleri, her zaman yaptığım gibi, tamamen orijinal içerik girmeyi denedim. Bir kaç tane orijinal içerik ekledikten sonra tembelliğim üstün geldi ve özgün içerik eklemeyi bıraktım.

Onun yerine farklı şekilde içerik girmeye başladım. Aslına bakarsanız içerikler yine orijinaldi ama o kadar da kaliteli değildi. Peki bu yöntem nedir?

İlk adım olarak konumla alakalı tüm Flemenkçe siteleri buldum. Translate aracılığıyla en beğendiğim yazıları ingilizceye çevirdim. Ama bu bildiğimiz google translate değil, daha ziyade deepl çeviri aracını kullandım. Çünkü bu araç istediğiniz bölümleri kolayca değiştirmenize imkan veriyor, size çeviri alternatifleri sunuyor. Malesef Türkçe desteği bulunmuyor.

Dolayısıyla bu araçla makaleleri özgünleştirmek çok kolay.

Tabii, burada bitmiyor, yazıların özgünlük kontrollerini yapmak gerekiyor. En iyi özgünlük kontrol araclarını daha önce tanıtmıştık. Ben bunlardan edubirdie sitesini tercih ettim çünkü yazınızın hangi bölümünün hangi siteden alındığını görebiliyordunuz.

Daha sonra grammarly pro hesabı kullanarak yazıları olabildiğince okunabilir hale getirdim. Grammarly dilbilgisi ve özgünlük kontrolü yapan bir araç. Normalde pro hesabı bizler için pahalı ama bazen ücretsiz fırsatlar bulunabiliyor.

Sonra da özgün resimler bulup bunlarla birlikte yayınladım.

Seo

Site hızı konusunda takıntılıyım. Mümkün olan en hızlı hostu seçip en hızlı temaları kullanırım. Bana göre en hızlı iki tema generatepress ve studiopress temalarıdır. Ben bu sitemde uzun süre studiopress temasını kullanıp daha sonra generatepress temasına geçiş yaptım. (Bu arada Genesis Magazine Pro ve Essence Pro temalarını kullanmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Zira elimde sınırsız lisans mevcuttur.)

Generate press özelleştirme araçları bakımından çok daha zengin bir tema. Sitenizi kafanıza göre şekillendirmenize olanak sağlıyor.

Sabır

Site sağlık üzerine bir siteydi dolayısıyla hem rekabetin bol olduğu hem de Google tarafından otoriter sitelerin düşürüldüğü bir döneme denk geldi.

Bir ara google eta algoritması sebebiyle sitemin arama sonuçlarında düşürdü. Ancak böyle durumlarda pes etmemek gerekiyor. Google ne istiyor onu anlamak gerekiyor. Şu yazıdaki adımları izleyerek bu sorunu aşmayı başardım.

Son zamanlarda sitem günlük 200 tekil hite kadar çıktı. Daha önce 3 kişiden teklif aldım ancak en yüksek teklifi veren son kişiye sattım.

Benim açımdan güzel bir satış oldu, daha güzel siteler yapmak ve daha iyi satışlar yapmak için motive oldum. Darısı sizin başınıza.

Leave a Comment!