İnternetten Para Kazanma – Tam Rehber [2021]

İnternetten para kazanmak artık nerdeyse her Türk gencinin hayali. Ancak çoğu hayal ya başlamadan bitiyor ya da yıllar süren bir hayal kırıklığına dönüşüyor.

Bu yazımızda internetten güncel para kazanma yollarını inceleyeceğiz ve başarılı olmanız için gereken kriterleri sıralayacağız.

Bu yöntemleri kullanarak hobilerimden kimi zaman büyük miktarlarda para kazanmayı başardım.

Bu yazının sonunda internetten para nasıl kazanılır sorusuna onlarca cevap verebilecek duruma geleceksiniz.

Hadi başlayalım.

İşin Sırrı

Sözü çok fazla uzatmadan bu işte başarılı olmanız için sahip olmanız gereken özellikleri sıralayacağım. Zira bu işe gönül vermiş insanların yukarda bahsettiğim gibi yıllar süren hayal kırıklığına sürüklenmelerini istemem.

Sizi neler beklediğini yolun en başında bilmeli ve kendinizi buna göre ayarlamalısınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki internetten para kazanmanın sihirli bir formülü yok. O yüzden boş hayaller kurmadan önce şunu bilmelisiniz; İnternetten para kazanmanın sırrı çok çalışmak ve istikrardır.

Elbette şanslı istisnalar vardır ancak bu yazıda önereceğimiz tüm yöntemler için bu özellikler geçerlidir; çok çalışmak ve istikrar.

Yola çıktığınızda yolculuğunuzun bir anında pes etmek isteyeceksiniz. İşte bu n başarı için kırılma noktasıdır. Bu noktada pes eden zaten kaybeder ancak devam ederseniz kazanma ihtimaliniz çok fazladır. Unutmayın ki her devam eden kazanamasa da kazananlar sadece devam edenlerdendir.

Başlamadan önce belirtmek istediğim bir başka nokta da internetten para kazanma şansınızı artıracak bir konu, yazılım bilgisi. Kendinizi mutlaka yazılım konusunda geliştirin, bu kendi projelerinizi kimseye muhtaç olmadan hayata geçirmenize olanak sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Genel Yöntemler

İnternetten genel olarak nasıl para kazanabiliriz, ona bakalım. Burada anlattığım yöntemlerden her biri bir ya da bir kaç mecrada uygulanabilir.

Aşağıda tek tek bahsedeceğimiz yöntemler de genel olarak bu yöntemlerden en az bir tanesini içerir. Şimdi genel olarak para kazanma yöntemlerinden kısaca bahsedelim. İşte internette para kazanmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

 • Reklamlar (Blogunuzda, kanalınızda, facebook instagram sayfalarınızda reklam gösterimi yaparak para kazanabilirsiniz.)
 • Dijital ürün satışı (E-kitap, tasarım ürünü, görseller satarak para kazanabilirsiniz.)
 • Fiziki ürün satışı (İnstagram gibi mecralarda ya da e-ticaret sitesi kurarak fiziki satış yapabilirsiniz.)
 • Hizmet satışı (İyi olduğunuz bir alanda hizmet satışı yapabilirsiniz, örneğin ingilizce makale yazarlığı.)
 • Eğitim satışı (İyi bildiğiniz bir alanda, udemy gibi platformları kullanarak video eğitimi satabilirsiniz.)
 • Web sitesi satışı (Web sitesi hazırlayıp satabilirsiniz.)
 • Domain (alan adı) satışı (Domain alım satımı yaparak para kazanabilirsiniz.)
 • Satış ortaklığı (Bir ürünün satışına aracılık derek para kazanabilirsiniz.)
 • Bağış toplamak (İçeriği ücretsiz şekilde paylaşıp bağış talep edebilirsiniz.)

Bu yöntemleri uzun uzun anlatmak için tek bir yazı yetmez, ancak yazı içinde yeri geldikçe gerekli açıklamaları yapacağım.

Şimdi bu yöntemleri kullanarak çeşitli mecralarda nasıl başarılı olursunuz ona bakalım.

Sosyal Medya

İşte başlıyoruz, günümüzde internetten para kazanmanın en popüler yolu sosyal medyadır. Sosyal medya derken elbette geniş bir yelpazeyi kastediyoruz ancak en ön plana çıkan; instagram, twitter, youtube ve pinteresttir.

Şimdi bu mecralarda nasıl para kazanabilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz ona bakalım.

Youtube İle Para Kazanma

Youtube dünyanın en popüler sosyal medya platformudur. Bildiğiniz gibi insanlar burada bir kanal oluşturur, videolar yükler ve belirli bir abone ve izlenme sayısına ulaştığında para kazanmaya başlar.

Bu kadar basit, değil mi? – Değil!

Bu mecradan para kazanmak basit görünse de bu yola başlayanların çoğu henüz hiç bir şey kazanamadan vaz geçerler.

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız şu noktalara dikkat etmelisiniz.

1Başlayın

Gerçekten, ilk adım olarak başlayın. Kendinize bir konu seçin, kanalınızı açın ve ilk videonuzu yükleyin.

Bunu neden söylüyorum, çoğu insan hep planlar. Bir kanal açmayı, video çekmeyi… Ancak bunu erteler de ertelerler.

Bir zaman sonra da vaz geçerler.

Hayır, bu işe başlamak istiyorsanız hemen başlayın. Şartların mükemmel olmasını beklemeyin. Mesela mükemmel bir kamera alayım, iyi bir mikrofon bulup öyle başlayayım diye düşünmeyin.

Bırakın kurgunuz mükemmel olmasın, ses mükemmel çıkmasın, ama başlayın.

Atalar, başlamak yolun yarısıdır diye boşuna söylememişler. Bir yere gitmek istiyorsanız önce küçük de olsa bir adım atmak zorundasınız.

Zamanla ayağınız alışacak ve adımlarınızı hızlandıracaksınız. Başlarken mükemmeliyetçi olmak hataların en büyüğüdür.

2- Düzenli Olarak Video Yükleyin

İlk adımı attınız ve ilk videonuzu yüklediniz. beklediniz beklediniz, gelen giden yok. Hayal kırıklığına uğradınız. Uğramayın.

Sizin gibi milyonlarca insan var ve bir çoğu bu hayal kırıklığına uğrayacak. Çünkü daha önce de dediğim gibi olay videoyu yükleyip paraların akmasını beklemek değil.

Yapmanız gereken ikinci şey, ikinci videoyu yüklemek, sonra üçüncüyü ve sonra dördüncüyü. Bu videoları yükledikçe yeni şeyler öğrenecek ve videolarınızda gelişmeleri göreceksiniz. Daha iyi ses, daha iyi görüntü, daha iyi kurgu..

Bunlar yolda, zamanla öğreneceğiniz şeyler. Elbette yine beklediğiniz kadar izlenmeyeceksiniz. Bu hemencecik gerçekleşmeyecek. Siz videolarınızı yüklemeye devam edin ve videolarınızda şu noktalara dikkat edin;

Başlık: Video başlığınız içeriğinizi tam olarak yansıtmalı ve içeriğiniz de seyircilerin izlemek isteyeceği türden olmalı. Burada click-bait dediğimiz aldatıcı başlıklar kullanmaktan kaçının.

Unutmayın ki videonuzun tıklandıktan sonra ne kadarlık bölümünün izlendiği önemlidir, eğer tıklayan kişi izlemeden çıkıyorsa bu sonraki aramalarda videonuzun sıralamasını düşürür.

Açıklama: Videonun açıklama kısmını mutlaka doldurun. Burada videonuzun içeriğiyle ilgili anahtar kelimeler olmalı ve mümkünse videoda kullandığınız kaynaklara da bağlantılar eklemelisiniz.

Etiketler: Videonun içeriğiyle ilgili etiketler kullanmayı unutmayın. Bu sizi aramalarda belki de daha üst sıralara çıkaracaktır.

4- Pes Etmeyin

Eğer konunuzu doğru seçtiğinizin ve konunun bir kitlesi olduğundan eminseniz başarı için son bir adım kaldı. İstikrar.

En başta da belirttiğim gibi başarının temel kriteri budur, istikrar. Eğer yukardaki zorlukları aşıp yeterince sabrederseniz, videolarınıza yorumlar gelmeye başlayacak abone sayınız artmaya başlayacaktır.

Bunun tam olarak ne kadar zaman alacağını söyleyemesek de mutlaka olacağını gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz.

5- 1000 abone ve 4000 Saat İzlenme

Videolarınızdan para kazanmaya başlayabilmeniz için ihtiyacınız olan abone ve izlenme süresi. Bu sayılara ulaştığınızda kanalınızı para kazanmaya açmak için baş vuruda bulunabilirsiniz.

Bu demek değil ki hemen para kazanmaya başlayacaksınız, ancak kazanmak için gerekli şartları sağladığınız anlamına gelir.

Bu adımdan sonra yapmanız gereken bir önceki adıma geri dönmektir.

6- Vergi Konuları

Para kazanmak için baş vurmadan önce şunu bilmelisiniz, youtube kullanıcı bilgilerini T.C Devleti ile paylaşmaktadır.

Para kazanmaya başladığınız andan itibaren vergi yükümlüsü haline geldiğinizi unutmayın. Bu yüzden de kanalınız yeterince para kazanacak duruma gelmeden para kazanmayı açmamak ya da parayı hesabınıza çekmemeniz gerekir.

Daha sonra başınızın ağrımaması için bu konuya çok dikkatli olmalısınız.

Son olarak belki bilmek istersiniz, youtube ile kazanabileceğiniz paranın nerdeyse sınırı yoktur. Bu işten milyonlarca dolar kazanan bir çok örnek mevcuttur.

İnstagram İle Para Kazanma

İnstagram yine en çok kullanılan sosyal ağlardan bir tanesidir. Malesef instagramın youtube’da olduğu gibi bir gelir ortaklığı modeli yok. Yani parayı direk instagram üzerinden kazanmayacaksınız.

İnstagramdan para kazanmanız tamamen doğal takipçi sayınızın fazla olmasına ve bu takipçilerle olan etkileşiminize bağlıdır.

Yani bir sosyal medya paneli üzerinden milyonlarca takipçi alabilirsiniz ancak bir fotoğraf paylaştığınızda bir kaç beğenme olursa durum sıkıntı demektir.

Bu yüzden bu mecrada aktif ve gerçek takipçi kazanmak çok önemlidir, gerisi kendiliğinden gelecek ve işbirliği yapacak olan firmalar size direk olarak ulaşacaktır. Olmadı ajanslar aracılığıyla siz onlara ulaşırsınız, zor olan takipçi ve etkileşim kazanmaktır.

Şimdi bu konuda ne yapabiliriz ona bakalım. Yani nasıl takipçi kazanacağız ve etkileşimi nasıl sağlayacağız.

İnstagram üzerinde de yukarda bahsettiğimiz genel kurallar geçerlidir; çok çalışmak ve istikrar. Geriye kalan bir kaç önemli nokta ise şunlardır;

1- Profilinize özen gösterin

Sayfanızı açtıktan sonra profil sayfanızı güzelce düzenleyip sayfanızın neyle alakalı olduğunu, iletişim bilgilerini paylaşın.

Unutmayın, burası insanların sizi ilk yargılayacağı ve takip edip etmemeye karar vereceği yerdir.

1- Yakın çevrenizle başlayın

Bu yazıda sıfırdan başladığınızı varsayarak ona göre yazıyorum. Sıfır takipçiniz olduğunu varsayarsak önce yakın çevrenizi takip ederek ve onların takip etmesini isteyerek başlayabilirsiniz.

Yakın çevrenize paylaşımlarınıza etkileşimde (beğenme ve yorum) bulunmaları için istekte bulunmakta hiç çekinmeyin çünkü bu şekilde başka insanların da sizi bulmalarını sağlayacaksınız.

2- İlgili hesapları takip edin

Sayfanızla alakalı ne kadar hesap varsa takip edin ve o sayfalarla etkileşimde bulunun. Hoşunuza giden gönderileri beğenmekten ve onlara yorum yapmaktan kçınmayın.

3- Düzenli paylaşım yapın

Ne demiştik, istikrar. Bir gün onlarca gönderi paylaşıp sonra bir hafta hiç paylaşım yapmamak görmek istediğimiz şeyler değil. Bu sizi başarıya götürmez.

Bunun yerine az az da olsa düzenli olarak paylaşım yapmayı deneyin. Bunu zamana yaydığınızda yeterli etkileşimi de alırsanız takipçi sayınız mutlaka artacaktır.

4- Açıklamalara ve etiketlere özen gösterin

Yaptığınız her paylaşımda mutlaka detaylı ve güzel açıklamalar ekleyin. Bu bir ürün tanıtımı da olabilir bir kişisel fotoğraf da.

Hiç bir şey bulamazsanız güzel bir söz paylaşabilirsiniz. İnsanlar böyle şeyleri sever.

Paylaşımınızla alakalı her etiketi de eklemeyi unutmayın. Bu etiketler sayesinde insanlar sizi daha kolay keşfedecektir.

Ayrıca gönderilerinizde konum da ekleyerek o bölgedeki insanların dikkatini çekebilirsiniz. Unutmayın konum bazlı aramalar çok fazla insanın ilgisini çekmektedir.

Sonuç olarak tüm bunları yapsanız bile başarınız garanti değildir. Diyelim ki başardınız ve bir çok takipçiniz oldu yine para kazanacağınız anlamına gelmez. Burada da pazarlama yeteneklerinizin ön plana çıkması gerekiyor.

Pinterest İle Para Kazanma

Pinterest bir sosyal mimleme sitesi. Temel olarak ilgi alanıza uygun görsel ya da sayfaları duvarınıza sabitliyor ve lazım olduğunda da kolayca bulup kullanabiliyorsunuz.

Bu paylaşımlarınızı, pin, aynı ilgi alanına sahip kişiler de takip edebiliyor. Tabii siz de kendi ilgi alanınıza yönelik pin ya da kişileri takip edebiliyorsunuz.

Peki, böyle bir siteden nasıl para kazanılır?

Pinterestten para kazanmanın temel olarak üç yöntemi var. Bunlar;

 • Satış ortaklığı yaparak para kazanmak.
 • Sitenize ziyaretçi çekerek reklamlara tıklanmasını sağlamak ve para kazanmak.
 • Ücretli pin paylaşmak. (Çok yaygın değil.)

Tüm bu yöntemleri kullanarak para kazanmak için yine pinlerinizin bir çok insan tarafından görülmesi ve tıklanması gerekiyor. Bunu başarmak içinse yine en başta belirttiğimiz prensiplere baş vuracağız; çalışmak ve istikrar.

Bunun dışında dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar;

 • Orijinal görsel kullanın.
 • Başlık açıklama ve etiketleri özenli seçin.
 • Görsel boyutlarını pintereste göre ayarlayın.

Görsellerinizi ayarlamak için canva ya da adobe spark gibi araçları kullanabilir ve oradaki binlerce şablondan ilgi alanınıza yönelik harika görseller hazırlayabilirsiniz.

Twitch İle Para Kazanmak

Twitch oyuncuların oynadıkları oyunları canlı olarak yayınlamarına olanak sağlayan bir sosyal ağ. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız bu ortam size harçlık kazanmanıza hatta geçiminizi sağlamanıza yardım edebilir.

Twitch yayıncıları öncelikle bağış toplama yöntemiyle para kazanmaktadırlar. Ancak abone sayınıza bağlı olarak reklam yayını alarak ya da ortaklıklar yöntemiyle de para kazanabilirsiniz.

Takipçi sayınızı artırmanın yöntemi ise bol bol yayın yapmak ve takipçileri memnun etmekten geçiyor. Bunun için öncelikle sağlam bir internet hızına, mikrofon ve bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Geriye ise bol bol oyun oynamak, eğlenmek, eğlendirmek ve para kazanmak kalıyor.

Blog Açmak

Web sitesi deyince ilk akla gelen bloglardır. Blog kişinin seçtiği bir alanda düzenli olarak yazı yazdığı bir internet sitesidir.

Bloglardan para kazanmanın bir çok yolu vardır. Ancak bir blogun başarılı olması ve ziyaretçi çekmesi için gerekli şartları sıralayalım.

Bunları uzun uzun yazmaktansa madde madde başlıklarını yazmayı tercih ediyorum. Aks takdrde bu yazı okunamayacak kadar uzun olurdu.

İşte bir blogun başarılı olması için gerekli şartlar;

 • Özgün içerik
 • SEO uyumlu içerik
 • Hızlı açılan site
 • Düzenli içerik girilmesi
 • Sosyal medyayı iyi kullanmak

Elbette bu maddeleri açıklamak başlı başına bir site yapmayı gerektirir. Örneğin içeriği sadece seo uyumlu içerik yazmak olan koca bir blog açılabilir ancak başarılı olmak istiyorsanız bunu mutlaka bilmelisiniz.

Dielim ki yukardaki tüm maddeleri yerine getirdiniz ve ziyaretçiler sitenize akmaya başladı. Peki bu durumda nasıl para kazanacaksınız?

İşte blogunuzdan para kazanmanın belli başlı yöntemler;

Reklam Yayınlamak

Bloglardan para kazanmanın en popüler yöntemi blogunuzda reklam yayınlamaktır. Sitenizde direk bir mrkanın reklamını yayınlayabilir ya da gösterim başı para veren admatic ve tıklama başına para veren adsense gibi aracı şirketleri kullanabilirsiniz.

Eğer sitenize yeterince ziyaretçi çekebildiyseniz bu yöntemle sizi tatmin edecek paralar kazanabilirsiniz. Üst sınır yoktur.

Eğer yabancı dilde, özellikle de İngilizce bir siteniz varsa kazanacağınız para miktarı daha da artabilir. Tabii ki İngilizce dilinde çok büyük rakipleriniz olacaktır, ancak yazımızın başında bahsettiğimiz ilkeleri uygulayarak mutlaka başarıya ulaşırsınız.

Tanıtım Yazısı Satmak

Tanıtım yazısı temel olarak başka sitelerin sizin sitenizde kendilerini tanıtması demektir. Yani aslında bir çeşit reklamdır.

Bu reklam türünün yukardaki kadar para kazandırması ya da düzenli olarak kazandırması beklenemez. Yine de tıklama başına para veren reklamlarla birlikte kullanıldığında kazancınızı artırabilir.

Bu tür reklamın bir diğer dezavantajı ise reklam vereni sizin bulmak zorunda olmanız. Bunun için r10.net tarzı forumlarda aktif olmanız ve fırsatları takip etmeniz gerekir.

Tanıtım yazısı satarken dikkat etmeniz gereken konular ise şunlar;

 • İllegal siteleri kesinlikle tanıtmayın.
 • Sitenizle alakalı siteleri tanıtın.
 • Sitenize değer katacak yazılar yayınlayın.
 • Sitenizi tanıtım yazılarıyla doldurmayın, limit koyun.

Limit koyma meselesini biraz açmak istiyorum. Diyelim ki sitenize haftalık 10 adet içerik giriyorsunuz. Bu durumda en fazla 3 tane tanıtım yazısı satın. Böylece tanıtım yazıları ilgi çekmese bile sırıtmayacaktır.

Ayrıca şunu unutmayın, eğer google sitenizde tanıtım yazısı sattığınızı anlarsa sitenizi cezalandırabilir. Bu yüzden tanıtım yazılarını olabildiğince doğal yazdırmalısınız.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı temel olarak bir ürünün satışına aracılık ederek para kazanmak demektir. Bu yöntemi sadece bloglarınızda değil bir çok mecrada kullanabilirsiniz.

Örneğin bir email kampanyası yaparak bir ürünü tanıtıp satılmasına aracılık edebilir ve böylece satış üzerinden bir yüzde kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı çok geniş bir kavramdır ve dediğim gibi bir çok mecrada uygulanabilir. Peki blogunuzda satış ortaklığı sistemini kullanarak nasıl para kazanabilirsiniz?

İçerik: Öncelikle satışı yapılan ürünleri blogunuzda tanıtmalısınız. Diyelim ki kampçılık üzerine bir blogunuz var, gezdiğiniz gördüğünüz yerleri tanıtıyorsunuz.

Böyle bir siteden satış ortaklığı yöntemini kullanarak nasıl para kazanabilirsiniz?

Örneğin, sitenizde kamp çadırları ile içerikler yayınlarsınız. Mesela en iyi kamp çadırları, zor koşullara meydan okuyan kamp çadırları, en iyi kamp çadırı hangisidir, ekonomik kamp çadırları…

Tüm bu konularda gerçekten faydalı içerikler oluşturup sonra da bu ürünleri satan mağazalara satış ortaklığı bağlantılarınızla yönlendirme yaparsınız. Bu bağlantılar takip edilir ve kazanç üzerinden payınızı alırsınız.

Satış Ortaklığı sistemleri: Bu işi hakkıyla yapabilmek için ürün satışlarına aracılık edebileceğiniz sistemlere üye olmanız gerekir.

Bu sistemlerin en büyüğü amazon satış ortaklığı sistemidir, malesef ülkemizde faaliyetleri henüz yok. Ancak ingilizce bir siteniz varsa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Ünlü satış ortaklığı sistemleri şunlar;

 • Amazon Associates
 • Reklamaction
 • Commission Junction
 • Admitad
 • Rakuten

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bu yöntem ülkemizde çok yaygın olmasa da dünyada oldukça popülerdir.

Satış ortaklığı yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Tanıttığınız ürünler hakkında samimi olun.
 • Kullandığınız ürünleri tanıtın.
 • Satış ortaklığı konusunda ziyaretçilerinizi bilgilendirin.

Blog Açıp Satmak

Eğer blog açma işinde uzmanlaştıysanız, seo ve hız optimizasyonlarını yapabiliyorsanız, blog hazırlayıp bunları satarak da para kazanabilirsiniz.

Web sitelerinin alınıp satıldığı forumlar ve pazar yerleri bu işler için uygun yerlerdir. Diyelim ki maliyeti 100 lira olan küçük kaliteli bloglar açıp satıyorsunuz.

Kazanç düşük olsa da sayıyı artırabilirseniz geçiminizi sağlayacak miktarları kazanabilirsiniz. R10 forumlarında bunun bir çok örneği mevcuttur.

Eğer ingilizce bloglar hazırlarsanız kazancınız daha da artar. Günlük 100 tekil ziyaretçisi olan bir blogu binlerce dolara satabilirsiniz. Bunu biliyorum çünkü geçmişte bir kaç blog satmışlığım var.

Burada dikkat etmeniz gereken gerçekten kaliteli ve özgün siteler açmanızdır. Böylece referanslarınız artar ve kazancınız katlanır.

Ücretli İçerik

Türkiyede pek yaygın olmasa da geleceğin dünyasında mutlaka yer bulacak bir para kazanma şekli. Bir şeyi çok iyi biliyorsanız onu bedavaya vermeyin. Ücretli içeriklerin arasına kaliteli ama abonelik gerektiren içerikler ekleyin.

İnsanlara gerçekten işe yarayacak somut bilgiler verirseniz emeğinizin karşılığını vermek isteyeceklerdir. Böyle bir blogun altyapısını ghost içerik yönetim sistemini kullanarak dakikalar içerisinde hazır hale getirebilirsiniz.

Hizmet Satışı

İnternetten para kazanmanın bir diğer yöntemi de online hizmetler sunmaktır. Bu alan çok geniş bir alandır. Danışmanlıktan tutun, tasarım, pazarlama gibi bir çok alanda bu işleri yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken bir alanda uzmanlaşmak ve ya da uzmanı olduğunuz alanda insanlara danışmanlık yapmaktır.

Peki hangi alanlarda online hizmet satışı yapabilirsiniz?

Aklımıza gelen online işler şunlar;

Tasarım

Tasarım alanı bile başlı başına çok geniş bir alan. Bu alanda yeteneğiniz varsa bunu değerlendrmeye hemen başlamalısınız.

İnternette freelance platformlarında profil oluşturabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz. Tasarlayacağınız ürünler; logo, web sitesi, tişört, kartvizit, … Gerisini siz tamamlayın.

Seslendirme

Eğer sesiniz güzelse internetteki videolara sesinizle can verebilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun için sağlam bir mikrofon ve diksiyon olmazsa olmazlardandır.

Kendinizi bu alanda geliştirin demiyorum ancak yeteneğiniz varsa bütçenize ek girdi sağlayabilir uzun vadede de yek işiniz olabilir. Bunun için yine freelance platformlarında iş ilanı verebilirsiniz.

SEO Danışmanlığı

Seo, ingilizce “search engine optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Arama motoru optimizasyonu demektir.

Web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için gerekli her şey bu konu aştındadır.

Bu alanda çok büyük paralar harcanmaktadır zira bazı sektörler için gelecek tek bir ziyaretçinin bile önemi vardır. Bu yüzden de seo işlerine milyonlarca dolar harcamaktan çekinmezler.

Tabii sizin hedefiniz onlar değil, çünkü onlar büyük ajanslarla çalışır ve büyük paralar öderler. Siz daha küçük siteleri olan insanları hedeflemeli ve adım adım büyümelisiniz.

Yapmanız gereken, bu alanda hemen her şeyi öğrenmek ve bu bilgilerinizi r10 gibi platformlarda pazarlamaktır.

Makale Hizmeti

Daha önce de söylediğimiz gibi her gün binlerce blog açılıp kapanıyor. Bu blogların yazarları da kendileri tükendiklerinde makale hizmeti alarak sitelerini taze tutmaya çalışıyorlar.

Türkçe makale hizmetinin 100 kelimesi minimum 3 tl den hesaplanıyor. İngilizce yazarsanı da 100 kelimesi 5 liradan başlayan fiyatlarla müşteri bulabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken r10 tarzı bloglara üye olarak iş ilanınızı vermek. Sonrasında referans oluşturdukça müşterileriniz artacaktır.

Başlangıçta taban fiyattan makale yazarak referanslarınızı çoğaltabilir hem bu sayede müşterilerin istekleri hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu hizmeti seo uyumlu makale yazarak bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Eğer ingilizce makale konusunda kendinizi çok geliştirirseniz uluşlararası çalışabilir, kazancınızı da katlayabilirsiniz.

Zira işin uzmanları bazı sitelerde binlerce doları bulan fiyata makaleler yazmaktadırlar.

Çeviri Hizmeti

İnternetten para kazanmanın bir diğer yolu da çeviri yapmaktır. Eğer birden çok dil biliyorsanız tercüme sitelerine üye olabilir para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Daha da ilerisi, akademik yazma beceriniz varsa, yine internet üzerinden çalışan tercüme bürolarına iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu bürolar çalışanlarını çok titiz bir inceleme sonrası seçerler ve gayet tatminkar ücretler öderler. Ücretleri kelime bazlı değil karakter bazlıdır.

Diğer Yöntemler

Yukardaki yöntemler dışında kalan yöntemleri bu başlık altında topluyorum.

Eğitim Satarak

Herhangi bir konuda bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız bunu eğitime dönüştürüp insanlara satarak para kazanabilirsiniz.

Eğitimler genelde pdf, video ve canlı anlatım şeklinde olabiliyor.

Eğer herhangi bir konudaki bilgilerinizi pdf şeklinde e-kitaba dönüştürdüyseniz bunu r10 gibi web master sitelerinde ya da google play kitaplar gibi yerlerde satışa sunabilirsiniz.

İnsanlara direk ulaşma şansı sunan forumlar size daha çok kazandıracaktır.

Eğer eğitimlerinizi video olarak hazırladıysanız bunun için en iyi yer udemy sitesidir. Burada milyonlarca insan kendilerini geliştirmek için eğitimler almaktadırlar.

Böyle olunca da video eğitimlerinizi satmak için en ideal yer bu mecra oluyor. Videolarınızı bir düzen içerisinde kurs haline getirip bu site üzerinden satışa sunabilirsiniz.

Konu ve satış sayısına bağlı olarak kazanacağınız para miktarı değişebilir ancak şunu unutmayın sadece bir kurs hazırlayıp satışa sunarak istediğiniz miktarlara ulaşamayabilirsiniz.

Her zaman üretken olun ve bunun bir yolculuk olduğunu hesaba katarak kendinizi geliştirmeyi unutmayın. Böylece yazının başında belirlediğimiz kriterlere de uyarak uzun vadede mutlaka yeterli para kazanabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık

Stok fotoğrafçılığı çektiğiniz fotoğrafların kullanım haklarını ihtiyacı olanlara satmak demektir. Özellikle web siteleri, yayınevleri gibi şirketler telif hakkı sorunu yaşamamak için görselleri satın alarak kullanırlar.

Bu uğurda her yıl milyonlarca dolar harcanmaktadır.

Siz de fotoğrafçılık yeteneklerinize güveniyorsanız, stok fotoğrafları satarak para kazanabilirsiniz. Bu alanda ilk sırada shutterstock sitesi bulunmaktadır.

Yapmanız gereken bu siteye üye olup fotoğraflarınızı yüklemeye başlamak. Stok fotoğrafçılığı konusunda bir yazı yazmıştık. Özetlemek gerekirse bu tür sitelere fotoğraf yüklerken şunlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Özgün fotoğraflar yüklemelisiniz.
 • Fotoğrafın tüm telif hakkına sahip olmalısınız.
 • Fotoğrafta herhangi bir insan ya da bina gibi yerler varsa izin almış olmalısınız.
 • Mümkün olan en yüksek çözünürlükte çekmelisiniz.
 • Fotoğraf üzerinde aşırı düzenlemeden kaçınmalısınız.
 • Sürekli ve istikrarlı fotoğraf yüklemelisiniz.

Son olarak şunu unutmayın, sadece bir kaç fotoğraf yükleyerek düzenli gelir elde edemezsiniz. Olabildiğince çok fotoğraf çekip yüklemeli ve satışlarını takip etmelisiniz.

İnsanların en çok satın aldığı görselleri keşfettikçe gelirinizi artıracak türden fotoğraflar çekip yükleyebilirsiniz.

Anket Doldurmak

Çok fazla zaman aldığı ve size bir şey katmadığı için çok tavsiye ettiğim bir yöntem değil. Ancak bu yöntemle az da olsa düzenli gelir elde etmek mümkün.

Öncelikle ysense gibi anket sistemlerine girip üye oluyor ve bir profil oluşturuyoruz. Sonra profilimize göre gelen anketleri dolduruyoruz.

Eğer sosyal medyayı ve interneti etkin kullanıyorsanız bu sistemlerin referans sisteminden de para kazanmak mümkün oluyor. Yapmanız gereken size verilen referans linkini gerekli yerlerde paylaşarak insanların üye olmasını sağlamak.

Böylece uzun vadede onların kazandığı paradan da pay alıp kazancınızı artırıyordunuz.

Anket konusunda Türkiyede gönül rahatlığıyla çalışabileceğiniz şirket havucum.com sitesidir. Bu sitede profilinize göre düzenli olarak anketler çıkıyor ve kesinlikle ödeme yapıyorlar.

Malesef bu sitenin referans sistemi bulunmuyor. Bu sadece anket doldurarak para kazanabileceğiniz anlamına geliyor.

Sonuç

İnternet sonsuz bir okyanus gibidir. Böyle olunca da para kazanmak için sonsuz fırsatlar sunar. Ancak prensipler gerçek dünyayla aynıdır; çok çalışmak ve istikrarlı olmak.

Eğer sizin de faydalandığınız bir yöntem varsa lütfen yorumlarda belirtin.

Leave a Comment!