İrade Gücü – Üretkenlik İçin İradenizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

Eğer bir süper güç seçme şansınız olsa ne seçerdiniz?

Sizi bilemem ama ben çok büyük olasılıkla çok güçlü bir irade isterdim. Her amacı başarmamı sağlayacak türden, katı keskin bir irade gücü.

İrade gücü tüm dünyada fark yaratır. Çoğu başarı hikayesinin arkasında irade gücü vardır. Bize yeni alışkanlıklar edinme gücü verir. Yoldaki engeller ne kadar güçlü olursa olsun bize o yoldan dönmeme gücünü verir.

Bizi yolumuzdan alıkoyacak engellere karşı koymamızı ve üretken bir hayat sürmemize yardım eder.

İrade gücü nedir?

En basit tabiriyle, irade gücü doyumu erteleme yeteneğidir. Azmetmemizi ve dikkatimizi dağıtacak öğelere karşı durmamızı sağlamamıza yardım eden öz kontrol becerisidir.

İrade gücü, uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmek için kısa vadeli cazibelere karşı direnme yeteneğidir.

İrade gücü hem kişisel hem de mesleki başarının en önemli belirleyicilerinden bir tanesi olduğuna inanılır.

Öz disiplin olarak da adlandırabileceğimiz irade gücü hayatımızda uzun süreli olumlu değişiklikler yapmamızı sağlar.

Karşımıza çıkacak tüm zorluklara rağmen hedeflerimize doğru bizi iten içsel itici bir güçtür.

İrade gücünün doğası çok karmaşıktır. Bu ve başka sebeplerden, irade gücü bir çok psikolog ve bilim adamının ilgisini çekmiş ve bir çok araştırmanın konusu olmuştur.

İrade Gücü Üzerine 3 Önemli Çalışma

İrade gücünün bilimsel yönüne geldiğimizde önümüze üç önemli isim çıkar. Her üçü de konuyu kendi bakış açılarına göre değerlendirmiştir. Ancak sonuçlar irleştirildiğinde irade gücünün bugünkü bilimsel temellerini oluşturur.

#1 Walter Mischel

İrade gücünün bilimsel yönünü tartışmak, Walter Mischel’i anmadan imkansızdır. Walter Mischel Stanford Marschmallow testi ile ünlüdür. Bu test doyumu erteleme üzerine yapılmış en değerli çalışmalardan biridir. Test basit ama dahiyanedir.

Mishelin testine katılan çocuklardan iki seçenek sunulur. Birinci seçenek kayıtsız şartsız kendilerine sunulan şekeri almak. İkinci seçenek ise 15 dakika bekleyerek iki katı şeker almak.

İkinci seçeneği seçen çocukların daha güçlü bir iradeye sahip olduğu kabul ediliyordu.

Araştırma tabii ki burada bitmiyor. Bu teste katılan genç katılımcılar aslında uzun vadeli bir testin parçasıydılar. Yıllar boyunca, doyumu geciktirmeyi başarabilen çocukların yetişkinliklerinde daha iyi hayat şartlarına sahip oldukları ortaya çıktı.

Hayat başarıları; eğitim, iş performansı, sağlık ve diğer kriterler göz önüne alınarak hesaplanmıştı.

#2 Roy Baumeister

İrade gücü hakkında bilimsel çalışmalar yapanlardan biri de Roy Bluemeisterdi. Diğer bilim adamları ile birlikte Bluemeister, irade gücünün tıpkı diğer kaslarımız gibi çok fazla öz kontrol gerektiren etkinlikler yapıldığında yorgun düşeceğini keşfetti.

Bluemeistere göre, irade gücümüz belirli bir zamanda beynimizde var olan enerji gücüne bağlıydı.

Bu iddiasını desteklemek için bluemeister, karşı konulması zor yiyecekler içeren bir deney yaptı.

Katılımcıların, çikolta yemeye karşı koymaları ve sonrasında bir dizi zihinsel görevi yapmaları gerekiyordu.

Çikolata yemeye karşı koyabilenlerin sonrasında yaptıkları zihinsel görevlerde bitkinlik yaşadıkları ve daha kötü performans sağladıkları görüldü.

#3 Veronika Job

2010 yılında Stanford Üniversitesi araştırma görevlisi Veronika Job ve iş arkadaşlarının yaptığı bir araştırma irade gücü hakkındaki inanışlarımızın çok öenmli bir rolü olabileceğini ortaya koydu.

Yapılan bir dizi araştırmaya göre, irade gücümüzün sınırlı olduğuna inanmak onu gerçekten sınırlı kılıyordu. Diğer taraftan irade gücünün sabit olmadığına ve tükenmeyeceğine inanlar ise daha büyük bir öz-kontrol becerisi gösteriyorlar ve irade güçlerinde tükenme görülmüyordu.

İrade Güçlendirilebilir

İrade gücü etrafında dönen bir dizi tartışma olsa da gittikçe artan sayılarda araştırmaya göre irade gücü bir kas gibi kabul edilmelidir. Bu bize şu önermeleri verir:

  1. İradenizi güçlendirmek için egzersiz yapmalısınız.
  2. Aşırı egzersiz yaptığınızda kaslarınız yorulur, dinlenmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Bu demek oluyor ki, öz disiplin irade gücünüzü eğitmek anlamına geliyor. Ancak, zaman zaman irade gücünüzü dinlendirmeniz gerekiyor.

İrade Gücü nasıl artırılır?

Yaygın inanışın aksine, irade gücünü geliştirmek onu sürekli zorlamak anlamına gelmiyor.

İrade gücünün çalışma şeklini anlamak ve onu kendi isteğimiz doğrultusunda kullanmak anlamına geliyor.

Aşağıda irade gücünüzü artırmak için yapabileceğiniz etkinlikler listelenmiştir.

#1 Her gün alıştırma yapın

 Her gün binlerce insan kendi kendilerine her gün spor yapmak için söz verir. Bu niyetle spor salonlarına yazılıp para harcarlar. Ancak, çoğu sadece bir kaç hafta sonra bırakırlar. Nerdeyse tüm vakalarda öz disiplin eksikliği tmel nedendir.

Spora adanmışlık irade gücü gerektirir, bu da fiziksel etkinlikleri irade gücünüzü geliştirmek için harika bir seçenek haline getirir.  İşin hilesi ise küçük adımlarla başlamak ve yavaş yavaş arttırmaktır. İrade gücümüz sınırlıysa, beynimizi gerçekte hiç bir şey olmadığına inandırmamız gerekir.

Ne kadar küçük adımlarla ilerlerseniz o kadar iyidir, çünkü bu şekilde beyniniz (irade gücünüz) hemen alarm vermez. Eğer 5 kat birden merdiven çıkamıyorsanız bir kat çıkıp sonra asansöre binin. Zamanla, irade gücünüz arttıkça, daha fazla kat çıkarsınız.

#2 Beyninizi doğru besinlerle besleyin

İrade gücü ve karar verme birbiriyle çok yakıntan bağlantılıdır. Her irade gücüne ihtiyacınız olduğunda beyninizin mantıklı ve duygusal tarafları arasında bir kavga başlar. Ne seçeceğinize karar vermek zorunda kalırsınız: doyuma ulaşma ve ödül mü yoksa geciktirilmiş bir doyuma ulaşma ve daha büyük bir ödül mü?

Araştırmalar zayıf bir beslenme biçiminin sizi duygusal kararlar almaya eğilimli kıldığını göstermektedir. Dolayısıyla beslenme şeklinize dikkat etmek, irade gücünü artırmak konusunda önemli oluyor.

Kola içmek yerine çay ya da su içebilirsiniz. Normal ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz. Hayatınızdaki sağlıksız besinleri çıkarıp sağlıklı alternatifleri ile devam edebilirsiniz.

Bu değişiklikleri yine küçük tutmak zorundasınız. Ani ve büyük değişiklikler yapmak daha önce de söylediğimiz gibi irade gücünün tükenmesine sebep olur.

#3 Kendi ödül sisteminizi geliştirin

İnsan beyni doğası gereği hemen doyuma ulaşmayı ister. Beyniniz hakkında bu gerçeği bilmek size avantaj sağlayabilir ve anında doyum vaadeden cazibeli şeylere karşı direnebilirsiniz.

Eğer büyük bir hedefi küçük adımlara bölüp her adım için değerli ödüller koyarsanız irade gücünüzü harekete geçirmiş olursunuz.

#4 İrade gücünüzü eğitin ama aşırıya kaçmayın

Araştırmalar, irade gücünüzü güçlendirmeye çalışmanın ve onu eğitmenin harikalar yarattığını doğruluyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Eğer bir öz kontrol manyağı olup çıkarsanız ve bunu uzun süre devam ettirirseniz tükenmişlik yaşarsınız.

İrade gücünüzün reşarj olma ihtiyacı olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

#5 Stres seviyeniz üzerine odaklanın

Stres ve irade arasındaki bağlantı üzerine yapılan çalışmalara göre, döğüş ya da kaç sinyallerimiz açıkken hedefe yönelik davranışlar zarar görüyor. Araştırmalar sakin olduğumuzda beynimizin mantıklı tarafının daha ağır bastığını gösteriyor.

#6 Gerçekçi hedefler koyun

Sürekli olarak yoldan çıkmadığınız sürece, hırslı olmakla ilgili yanlış bir şey yoktur. Gerçekçi olmayan hedefler belirlediğinizde, oynamaya başlamadan önce oyunu kaybedersiniz. Süreç başlangıçta ilham verici hissettirir, ancak bunu yapmayacağınızı fark ettiğiniz anda, benlik saygınız azalır ve iradeniz de azalır.

Motive edecek, ancak hala yapılabilecek büyük hedefler belirleyin. Alternatif olarak, hedeflerinizi alt görevlere ayırın ve her seferinde daha küçük bir hedef üzerinde çalışın. İlerleme hissi, benlik saygınızı artıracak ve iradenizi güçlendirecektir

Sonuç

İrade gücünüze hakim olmak için bu gerçekleri aklınızda bulundurun.
İrade gücü düzenli kullanımla güçlenir.

İrade gücünüzü her sabah yatağınızı yapmak veya haftada en az iki kez bir kurabiye üzerinde meyve seçmek gibi küçük şeylerle eğitebilirsiniz. Küçük başlayın ve kendini kontrol etme becerileriniz büyüdükçe büyütün.
İrade gücü, eğitebileceğiniz bir kastır.

Bunu duyun: Sonsuza kadar kötü alışkanlıklarına bağlı değilsin. Tabii ki, bazı kötü alışkanlıkların kırılması zor olabilir, ancak hedefinizi aklınızda tuttuğunuz ve iradenizi güçlendirmeye çalıştığınız sürece hiçbir şey imkansız değildir. Kendinizin daha iyi bir versiyonu olabilirsiniz; bunu gerçekleştirme gücü her zaman içinizdedir.
İrade gücü dikkat dağıtmaya direnmek ve üretkenliği artırmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. İrade gücü iyi bir araçtır, ama tek değil.

 

Leave a Comment!