İyi de sana ne?

Milletvekili Barış Atay, içişleri bakanı ile olan twitter çekişmesinden sonra gece bar çıkışı saldırıya uğradı.

Bu haberle ilgili eleştirilecek bir sürü şey var. Öncelikle bunun iç işleri bakanının sözleri ile bir alakası var mıdır? İçişleri bakanı twitterı artık hedef göstermek için mi kullanıyor. Zira bu ilk değil. Daha önce de başka birini etiketleyip fırçalamıştı, ertesi gün adamı polisler çekip götürdü.

Böyle şeyler artık olağan şeyler.

Barış Atayın da eleştirilecek bir sürü yönü vardır. Mesela PKK ile ilgili hazırlamaya başladığı belgesel. PKK’nın eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik bir belgesel hazırlığı içerisindeymiş. İçeriğini elbette bilmiyoruz ama bilenler eleştirebilir.

Barış Atayın politik duruşu da eleştirilebilir. Komünist geçinip emek edebiyatı yapmakla birlikte, kapitalizmin beşiği amerikan menşeili bir kanaldan çıkıp ünlü olması eleştirilebilir. Samimiyeti sorgulanabilir.

Ancak eleştirilmemesi gereken bir nokta var ki, o da özel hayatıdır. İslamcı kesimden bir yazar, yapılan şiddete hiç dem vurmadan, Barış Atayın o gece bardan evli bir bayanla çıktığını, kendisinin de evli olmasına rağmen nasıl böyle bir ahlaksızlığı yaptığını anlatmış.

Devlet Bahçelinin bir zamanlar trend olmuş bir cümlesi vardı:”Mesele kravat mı canım şimdi?”.

Ortada milletvekiline uygulanan bir şiddet var, ama beyefendi o vekilin o saatte evli bir mankenle ne aradığını sorguluyor. Mesele o mu şimdi canım?

Yok, yapılanın doğru olup olmadığını sorgulamıyorum. Herkesin kendi tercihi, alan memnun satan memnun. Kaldı ki bizim düşündüğümüz gibi bir durum da olmayabilir. Diyelim ki durum tam da öyle. Yine bizi ilgilendirmez, kendilerini ve eşlerini ilgilendirir.

İslamcı kesimin şunu anlaması gerekiyor. Bu ülkede herkes müslüman değil, müslümanların da hepsi müslüman değil. Dolayısıyla herkesin aynı ahlak anlayışına sahip olmasını, islamcı kesimin değerlerine sadık olmasını bekleyemezsiniz.

Bazı inançlarda kadın sahiplenilen bir obje olmayabilir. Herkes istediği kişiyle eğlenme ve cinsel birleşme yapma özgürlüğüne sahip olabilir ki bu yasalarımıza göre suç değildir. O zaman geriye tek bir kriter kalıyor, yasalara uyduğu sürece herkes her şeyi yapabilir. Size zararı yoksa size ne yani.

Yorum yapın