Kitleler Psikolojisi – Gustave Le Bon

İnsan bir anlama ihtiyacı ile doğar. Gördüğü, duyduğu, kokladığı herşeyi anlamaya çalışır. Belki bu sebepler aynı zamanda sonuçtur. Bilemem ama benim ömrümü yiyen sebeptir bu anlama ihtiyacı denilen illet. Çünkü anlama ihtiyacı duyduğunuz her şeyi anlamanız mümkün değildir.

İmkansızlığı belki bazen yetersiz zekanın ürünüdür ama çoğu zaman yalanlardır. Bir şeyi anlayamıyorsanız kendi zekanızı sorgulamadan önce o işin içinde bir yalan olmadığından emin olun…
Peki ben neyi anlamaya çalıştım da anlayamadım sonra da kafayı bozdum? Toplumu…

Hepimizin her gün konuştuğu, sorguladığı, eleştirdiği, belki uzman edasıyla derin analizler yaptığı bir konudur toplum. Ben de bu konuda çok şey bildiğimi düşünürdüm. Ta ki Gustave le Bon un Kitleler Psikolojisi kitabını okuyana kadar.

Kitap, şaşıracaksınız ama “Bu milletin yüzde altmışı aptaldır” diyen Aziz Nesini destekliyor. Belki toplumu bir gerizekalı düzeyine indirmiyor ama ortalama toplum psikolojisinin hangi dinamiklerle hareket ettiğini çok güzel açıklıyor. Ve bu dinamiklerden birisi kesinlikle mantık değil.

Ben işte burada yanılıyordum. Toplumu mantık çerçevesinde değerlendiriyordum. İdealist kalıplarım vardı. Toplum dediğim, yani benim milletim birliğini beraberliğini gücünü ve aklını birlikten alan alan ve bu sayede ayakta kalan üstün bir toplumdu.

Bunu yalanların en üst düzeye çıktığı, nezaketin sıfırlandığı bu iğrenç siyaset tezgahında milletimin nasıl kolayca kandırıldığını görmeye başladığımda derince sorgulamaya da başladım. Çevremdeki her zatı gözlemledim, kendimce analizler yaptım. Yok abi anlayamadım ben bu toplumu, özellikle o yüzde elliyi anlayamadım.

Tam pes ettim derken, bu kitap çıktı karşıma. Artık her şey açık ve net. Yıllar önce “Türklerin yüzde altmışı aptaldır diyen Aziz Nesine kızardım. Artık kızmıyorum, çünkü bu kitlelerin psikolojisini bilimsel gözlemler eşliğinde inceleyen bu adam Aziz Nesini bir nevi bilimsel olarak destekliyordu. Belki tek tek Einstein düzeyinde sağlam zekaya sahip halkım, kitle olunca zeka ortalaması düşüyordu. Belki de cevap buydu, Gustave Le Bon a göre.

Mutlaka okunması gereken bir kitaptır bu….