Kızılay Konservelerinin Vekilin Otelinde Bulunması

Daha önce de dediğim gibi vatandaşı olmasak Türkiye çok eğlenceli bir ülke. Kızılayın vekalet yoluyla vatandaşlar adına kestiği kurban etlerinden hazırlanan konserveler bir milletvekilinin sahip olduğu otelin mutfağında görülmüş.

Kızılay tarafı açıklama yapıyor, olay araştırılıyor, konuyla alakalı kişiler ise incelemenin güvenirliği açısından istifa etmişler.

Normal bir memlekette olsak, “Olur mu canım öyle şey?” der geçeriz böyle bir habere. Ancak günümüz Türkiyesinde inanmak daha akla yatkın geliyor.

Burada ik mesele var, birincisi böyle bir olaya nasıl inanacak hale geldik? İkincisi ise olayın gerçek olup olmadığı. Sonuç olarak AKP düşmanı bir kişi otele kendisi götürüp bırakmış olabilir yani. Daha iyi kara propaganda örneği mi olur?

Daha önce camide bira içtiler diye bir haber çıkmıştır, eskiler hatırlar. Daha sonradan olayın tamamen uydurma ve mizansen olduğu anlaşıldı. Birileri bira kutusunu götürüp olay mahaline koyup fotoğrafını çekmiş ve uydurma haber olarak servis etmişti. Allahtan caminin imamı bira içme eyleminin gerçekleşmediğini söyledi de gerçeği öğrendik. Ama hala olay gerçek mi diye de kendimizi düşünmekten alıkoyamıyoruz. Neyse ki olayın gerçek olduğuna dair kuvvetli bir delil var; imamın görevden alınması! Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar ya, o misal.

Buna benzer bir sürü örnek var. Hep o taraftan olacak değil ya, biraz da bu taraftan. Mesela şehir hastanelerinin büyüklüğü yüzünden çekilen çileyi anlatmak için bir haber yapmışlardı da, bu haberde hastanede istediği yere gitmekte zorlanan bastonlu bir vatandaşı kullanmışlardı. Buraya kadar normal, bu bastonlu arkadaşın güvenlik kameralarında yürüyerek giderken görüntlenmesi.

Diyorum ya, eğlenceli bir ülke. Polisiye film gibi günlük yaşamımız var. İki kutuplu, iyiler ve kötüler var, ama iki taraf da karşı tarafı kötü olarak görüyor ve komplolar kuruyor.

Dışardan izlemesi güzel ama işin içinde olunca artık paranoya baş gösteriyor.

Yorum yapın