Kolay Ama Etkili 5 Seo Taktiği

Arama motoru optimizasyonu doğru yapıldığında büyük sonuçlar doğurur. Bu yüzden büyük şirketler bu işe milyonlarca dolar dökebilmekte. Tek bir seo hamlesi ile belki de ziyaretçi sayınızı iki katına çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda kolay olmasına rağmen etkili sonuç veren 5 seo taktiğini inceleyeceğiz.

Güncel olmayan – düşük kaliteli içeriklerinizi budayın

Her sitede modası geçmiş, güncel olmayan çöp içerikler bulunabilir. Bu içerikler direk ya da dolaylı şekilde arama motoru sıralamanızı etkileyebilir. Bu yüzden önünüzde iki seçenek var, bu içeriklerden kurtulun ya da güncel ve kaliteli bir içeriğe dönüştürerek onu geliştirin.

Eğer, budama işine karar verdiyseniz, sıra sitenizde hangi içeriklerin bu iş için uygun olduğuna karar vermek, yani sitenizdeki çöp içerikleri bulmak.

Bunu yapmanın belki de en kolay yolu bir yazılım kullanmak. Kullanabileceğiniz en iyi yazılımlardan bir tanesi screaming frog. Bu yazılımı kullanarak ziyaretçisi olmayan sayfaları listeleyebilirsiniz.

Screaming Frog – Hitsiz yazılar

Sonrasında ise gerekirse tek tek bu yazıları açıp incelemeniz, gerekirse güncellemeniz ya da silmeniz gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yazıları sildikten sonra url leri daha kaliteli benzer içerikteki yazılara yönlendirmeniz gerektiğidir.

Kaliteli içeriği geliştirin

Sıralamalardaki yerinizi değiştirecek bir diğer taktik ise var olan kaliteli içeriklerinizi daha da geliştirmektir. Kullanacağınız yöntem yine aynı.

Buradaki avantajınız şu, yazınız bir google geçmişine sahip ve belki de bir kaç back linki var. Sıfırdan bir yazı yazmaktansa bu yazıyı şu açılardan geliştirmek daha akıllıca olacaktır.

Ayrıca google güncel içeriklerden hoşlanır. Yazının sürekli güncellendiğini belirlediğinde bu bile yazınız için yükselme faktörü olacaktır. Eski bir yazıyı şu açılardan düzenleyebilirsiniz:

  • Okunurluğunu artırmak.
  • Etkileşim oranını artırmak.
  • Kapsamını genişletmek.
  • Pdf resim video gibi medyalarla desteklemek.
  • Güncel bilgiler ve istatistikler eklemek.

Bu taktiği hali hazırda indekslenmiş ve yüksek sıralarda çıkan yazılarınız için de kullanabilirsiniz. Mesela diyelim ki 8. sırada çıkan bir yazınız var, bu taktiği kullanarak belki de ilk sıraya yükselebilirsiniz.

Site içi linkleri düzenleyin

Site içi linkler seo taktiklerinin en temellerinden bir tanesidir ve her sitede ilk önce düşünülmesi gereken kriterlerden bir tanesidir.

Site açarken bu konuyu düşünmüş olabilirsiniz ancak zaman zaman site içi linkleri tekrar gözden geçirmeniz faydanıza olabilir.

Site içi bağlantılarınızı google sıralamasını yükseltmek istediğiniz sayfaya doğru yönlendirmelisiniz ve bunu direk bağlantı olarak yapmalısınız.

Doğru link yapısı

Sitelerin genel problemlerinden bir tanesi, sürekli yazıların yayınlanıp silinmesidir. Bu durumda sitenizde yeniden yönlendirmeler oluşabilir. Screaming Frog ya da Semrush gibi araçları kullanarak bu yönlendirmeleri tespit edip güncelleyebilirsiniz.

İç bağlantıları düzenlemek konusuna geri dönersek bunu otomatik yapacak çok kolay eklentileri mevcut.

Mesela sitenizdeki belirli tüm anahtar kelimeleri bulup bir sayfaya link vermek için oluşturulmuş eklentiler.

Sayfa yükleme hızını artırın

Sayfa yükleme hızı google için en önemli sıralama ölçütlerinden bir tanesidir. Bu konuda bir çalışma yaparak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Sayfa yükleme hızınızı yükseltmek orta derecede teknik bilgi gerektiren bir iştir. Ancak yine de kolay bir iş olarak kabul edebilirsiniz.

Şu konulara dikkat ederek sayfa yükleme hızınızı artırabilirsiniz:

  • Kaliteli bir hosting alarak
  • Http isteklerini azaltarak
  • Medya dosyalarını optimize ederek

Yapı veri işlemesi (Schema Markup) Uygulayın

Schema Markup konusunun sıralamayı etkileyip etkilemediği tartışma konusudur. Yine de bu konu seo açısından oldukça önemlidir. Çünkü sitenizin görünürlüğünü artırma imkanı vardır ve dolaylı olarak da trafiğinizi.

Çoğu site bu yapıları kullanmamaktadır. Bu da sizin için önemli bir fırsat olarak kabul edilebilir. Aşağıdaki örneğe bir bakın, ilk hangisi dikkatinizi çekti?

Hangi sonuç dikkat çekici?

Allahtan sitenize Schema Markup eklemek oldukça kolaydır. İnternette bu konuyla ilgili onlarca makale ve video bulabilirsiniz.

Saydığımız bu beş taktikle etkili sonuçlar alabilir, sitenizin Google sıralamasını yükseltebilirsiniz. Daha fazla taktik ve bilgiler için lütfen takipte kalın.

Leave a Comment!