Kolayca Tasarruf Edebileceğiniz 8 Harcama Kalemi

Tutumlu olmanın ilk şartı giderlerinizi hayat kalitenizi düşürmeden azaltabilmektir. Kullanımlarınıza birazcık dikkat ederek bir çok yerden tasarruf edebilirsiniz.

Bu yazımızda evinizde nerelerden, nasıl tasarruf edebileceğinizi anlatacağım. Tabii bunları ilk önce kendim evde uygulayarak, zaten bu blogu açma sebebim de tam olarak buydu; hayat kalitemden ödün vermeden tasarruf etmeyi öğrenmek.

İşte evinizde sadece dikkat ederek tasarruf edebileceğiniz alanlar.

Evde Tasarruf

Ev içerisindeki elektrikli aletleri dikkatli kullanarak, su ve benzeri kaynakları ihtiyaç kadar tüketerek ve israf etmeyerek güzel miktarlarda tasarruf edebilirsiniz. Unutmayın, bu anlatılanları siz zaten biliyorsunuz, önemli olan bunları alışkanlık haline getirmek. Bu blogun amacı budur.

#1 Elektrikten Tasarruf Etmek

Faturalardan en yüklüsü belki de elektrik giderleridir. Ve farkında olmadan çok fazla elektrik tüketiyor olabilirsiniz. Alacağınız basit önlemlerle elektrik tüketiminizi en aza indirebilirsiniz.

İşte elektirikten tasarruf edebileceğiniz yöntemler.

Lambalar: Gereksiz açık olan her lambayı kapatın. Bu yeni başlayan birinin bile kolayca akıl edebileceği bir tasarruf yöntemi, ancak yeterince önem vermediğimizden bu yöntemi pek uygulamayız.

Ancak uzun vadede düşündüğümüzde gereksiz yanan lambaların bize maliyeti çok büyüktür. O yüzden elektrik tasarrufunua lambaları kapatarak başlıyoruz.

Hatta, akşam televizyon seyrederken de lambaları kapatabilir ya da açık lamba sayısınız azaltabilirsiniz. Loş ışıkta televizyon seyretmek her zaman daha güzeldir.

Lambalardan tasarruf etmenin bir diğer yolu da, düşük amperli yani az enerji harcayan lambalar tercih etmektir. Bu lambalar diğerlerine göre pahalı olsa da uzun vadede kendini amorti edecektir.

Televizyon: Evde en çok kullanılan elektronik aletlerin başında televizyon gelir. Televizyonun boş boş çalışmasını engelleyerek elektrikten güzel tasarruflar edebilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlar, televizyonun kablosunu tamamen çekin, stand by konumunda duran televizyonlar da enerji harcamaya devam etmektedir.

Gündüzleri evde olduğunuzda tv izlemek yerine kitap okumak gibi başka eğlence şekillerini tercih ederek, elektrik kullanımını azaltabilir aynı zamanda faydalı bir şey de yapmış olursunuz.

Ütü: Ütü de çok fazla elektrik tüketen bir elektronik alettir. Akıllıca kullanarak, elektrikten tasarruf etmek mümkündür.

Ütünün elektrik kullanımını azaltmak için şunları deneyebilirsiniz:

  1. Ütülerinizi toplu bir şekilde yapın. Malumunuz ütü de araba gibi en çok enerjiyi ısınırken harcar, ayrı ayrı ütü yaptığınızda ütünüzün harcadığı enerji miktarını oldukça artırıyorsunuz. Ütünüzü toplu yaparak bundan tasarruf edebilirsiniz.
  2. Sadece gerekli olanları ütüleyin: Her kıyafetinizi ütülü giyeceksiniz diye bir şey yok. Mesela kot pantolon, kuruturken bir kaç kere çırpmak kıyafetinizin düzgün kurumasınız sağlar ve böylece ütü yapmadan da bu tür kıyafetleri giyebilirsiniz.
  3. Kıyafetinizi kısmen ütüleyin: Biraz saçma gelecek ama kıyafetinizin görünmeyecek kısımlarını ütülemenin ne faydası var, ütünün kendisi bile zoraki getirilmiş bir moda normu iken. Kışın, gömleklerinizin sadece görünen kısımlarını ütüleyerek elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Tabii burada yaptığınız işin de önemi çok fazla.

#2 Sudan Tasarruf

Eskiden sudan ucuz diye bir terim vardı. Malesef artık durum öyle değil, eklenen çevre temizlik vergisi, atık su vergisi, katı atık bedeli, katı atık vergi bedeli ve üzerine KDV eklenince su faturaları da iyice şişiyor.

Malesef vergilerden kaçmanın bir yolu yok ama su tüketimini azaltarak biraz tasarruf edebiliriz.

İşte du tüketimini azaltabileceğimiz durumlar;

1.Banyo sürenizi kısaltın: Bazı zamanlar yorgunluğu atmak ve ruhumuzdaki kötü havayı dağıtmak için uzun ve sıcak bir banyo yaparız. Ancak bu sürede akıttığımız su, faturaya yük olarak yansız. Banyo için kendinize süre sınırı koyabilir ve bu sayede su tasarrufu yapabilirsiniz.

2. Su doldurmak için kap kullanın: Banyo yaparken çeşmeden direk şekilde akıp giden suyla yıkanmak yerine, önce suyu bir kaba doldurun ve o suyla banyo yapın. Böylece siz sabunlanırken akan giden suyu israf etmekten kurtulursunuz.

Alışveriş

Alışverişte temel prensibiniz şu olmalı; gerçekten ihtiyacınız olmayan hiç bir şeyi satın almayın. İhtiyaç duyduğunuz eşyaları alırken de belli başlı prensipleriniz olsun. İşte bunlardan bazıları;

#1 Pazarlık Edin

Alışveriş yaparken çoğumuz pazarlık ederiz ama hiç etmeyenler de var. Alışverişte pazarlık etmeyenlerin çok şey kaybettiğini kolayca söyleyebiliriz.

Türkçemizde çok güzel bir deyim vardır; “Ağlamayan bebeğe mama verilmez.” Alışverişte de aynı kural geçerlidir. Hiç beklemediğiniz yerlerde beklemediğiniz miktarlarda tasarrufu sadece isteyerek elde edebilirsiniz.

Diyelim ki ev kiralıyorsunuz, pazarlık ederek kazanacağınız 1000 lira çoğu ailenin aylık geçim bütçesi kadardır. Bunu hayatınızın her anına yaydığınızı düşünün, ve tasarruf edebileceğiniz miktarı hesaplamaya çalışın.

Zaten çoğu satıcı, pazarlık payını ürürün üzerine ilave etmektedir. Yani pazarlık etmediğiniz takdirde çoğu zaman normalin üzerinde fiyata o ürünü alıyorsunuz demektir.

Pazarlık etmekten pek anlamam diyorsanız, tavsiye edebileceğim bir kitap var. Bu kitap nerede nasıl pazarlık edeceğinizi en ince detayına kadar uzun uzun anlatıyor. Böylece, ihtiyaçlarınızı karşılarken binlerce lira tasarruf etmenin püf noktalarını da öğrenmiş olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Pazarlıkta Sen Kazan! – Patrick Collins

#2 İndirimleri takip edin

İndirimler insanları daha çok harcamaya teşvik etmek için yapılır. Yine de ihtiyaçlarınızı doğru zamanda alarak alışverişte tasarruf edebilirsiniz.

Çoğu mağaza yıl boyu indirim yapıyor gibi görünse de bazı günler gerçekten indirim yapan mağazalar da yok değil. Bu mağaaların indirimlerini takip ederek normalde alacağınız eşyaları daha ucuza getirebilirsiniz.

Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, tuzağa düşüp ihtiyacınız olmayan bir ürünü satın almamaktır. Mutlaka ve mutlaka sadece ihtiyacınız olan bir ürünü satın alın upselling dediğimiz ilave ürün satımı tuzaklarına da düşmeyin.

#3 İhtiyaçlarınızı toptan alın

Alışverişte tasarruf etmenin bir yolu da yıl boyu kullanacağınız ürünleri toptan almaktır.

En basitinden diş fırçasını düşünün, yıl noyu bir aile kaç tane diş fırçası kullanır? Hatta diş fırçasının bozulmayan ve yer kaplamayan bir ürün olduğunu hesaba katarsak bu süreyi daha da uzatabilirsiniz.

Böylece bu ürünü toptan ve indirimli bir zamanda alarak güzel miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Yeme İçme

Yeme içme en önemli harcama kalemlerimizden bir tanesidir. Farkında olmadan belki de bir çok gereksiz harcamalar yapıyor, belki de israfa varan tüketim yapıyoruz. Bu bölümde yeme içme konusunda dikkat ederek nasıl tasarruf edebileceğimizi yazacağım.

#1 Dışarda yemek

Hepimiz zaman zaman dışarda güzel manzarası olan bir yerde sağlam bir yemek yemek isteriz bunda sıkıntı yok. Zaman zaman sıkı çalışmanızı bu şekilde ödüllendirmek tabii ki hayattan tad almak için güzel bir şey.

Ancak şimdi size vereceğim bilgi belki de sizi şoke edecek. İnsanların yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğu bu amaçla dışarda yemek yemezler.

Çoğunluk, yemek yapmaya üşendiği için ya da zamanları olmadığını düşündükleri için dışarda yemek yerler. O yüzden de çok büyük miktarlarda dışarda yemeye para harcarlar.

Düşünün, dört kişilik bir aile haftada sadece bir kere dışarda yemek yese, en kötü şartlarda aylık 600 lira gibi bir harcama demek oluyor. Ya da çalışan bir baba sadece öğle yemeklerini dışardan alıp yese, tanesi 20 liradan ayda 600 lira para ediyor.

Peki yeme içme masraflarımızı nasıl azaltabiliriz?

1.Ödül yemekleri: Kendinizi ödüllendirmek amaçlı yediğiniz yemekleri, ailenizle birlikte evde kendiniz yaparak ya da piknikte açık hava ve güzel manzaralı bir yerde yiyerek daha ucuza getirebilirsiniz.

Düşünün bir kere ailenizle restoranda yiyeceğiniz 4 kişilik hamsi, en ucuz şartlarda 100 liraya mal olur. Ancak hamsinin kilosu dışarda sadece 15 lira. 2 kilo hamsi alarak tüm ailenizi doyurabilir, evde şölen havasında yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Yine aynı şekilde, belirli aralıklarla dışarda piknik yaparak, kebapçıya harcayacağınız parayı azaltabilirsiniz. Kebapçıda yiyeceğiniz 100 gram et parasına bir kilo kıyma alır ve bunu ailenizle temiz havada eğlenerek ve güzel bir gün geçirerek yiyebilirsiniz. Tabii burada, ulaşım ve diğer masrafları da hesaba dahil etmeniz gerekiyor.

Bu şekilde dışarda yemeyerek hem güzel anılar biriktirir, hem sosyalleşir hem de yemeğinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

Ulaşım

Ulaşım, özellikle büyük şehirlerde en önemli masraf kalemlerinden birini oluşturmaktadır. İşe gidip gelirken, günlük hayatta hep hareket halindeyiz ve bir şekilde para harcamak zorundayız.

Ulaşım harcamalarını en aza indirebilmek için yapabileceklerimiz ise şunlar;

#1 Daha çok yürüyün

Yakın mesafelerdeki yerlere de malesef araçlarımızla gitme huyu edindik. Bu hayatımıza hareketsizliği ve tembelliği getirdi.

2 kilometreden yakın yerlere gitmek için arabanızı kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz. Ki bu ulaşım harcamalarımızı önemli ölçüde azaltacaktır. Ben öyle bir hale geldim ki, ekmek almaya bile arabayla gidiyorum. Eğer çok aceleniz varsa, kabul edilebilir bir durum ancak onun dışında israftan başka bir şey değil.

#2 Otobüse binin

Şehir içinde yapacağınız uzun yolculuklarda otobüsü tercih edin. Bu zaman bakımından biraz maliyetli olsa da ekonomik bakımdan oldukça faydalıdır. 10 km uzaktaki bir yere arabanızla gitmeye çalışsanız bu gidiş geliş, 10 lira gibi ortalama bir maliyet gerektirir. Ancak çoğu şehirde bu mesafeyi 5-6 liraya gidip gelebilirsiniz.

Bu sırada elinize alıp okuyacağınız birkaç sayfa kitap da karınız olmuş olur.

Görsel: görseller.com

Leave a Comment!