Kozan-Mansurlu-Kayseri Yolu Neden Bitirilemiyor?

Adana Kayseri arasındaki mesafeyi 100 km kısaltacak, üzerinde 50’ye yakın köyün bulunduğu Kozan-Mansurlu- Kayseri güzergahındaki yol tam 27 yıldır bitirilemiyor. Kozan eski başkanı bu yolun Kayseri Lobisinin engellemesi sonucu bitirilemediğini söylüyor. Kozanda yaşayan sıradan bir vatandaşın ise hiç de sıradan olmayan bir teorisi var bu konuda.

Bu vatandaşın teorisini anlatmak için biraz geriye gitmek gerekiyor. Öyle üç beş sene değil, yüzyıl, iki yüzyıl. Çünkü bu teoriyi öne sürebilmek için tarih ve coğrafya bilginizin çok iyi olması gerekiyor.

Bu işin sorumlusu, Mısırdaki El-Ezher üniversitesinde başlıyor. Osmanlı döneminde bu üniversite Osmanlının ihtiyaç duyduğu din adamlarını yetiştiren önemli bir üniversite olarak işlev görüyor. Osmanlı bu toprakları kaybettiğinde, eskisi gibi din adamlarının bu üniversiteden yetişmesi için Mısırla anlaşma yapıyor.

İngilizler etkileri altındaki Mısırda bu anlaşmayı lehlerine kullanmak için yollar arıyorlar ve buluyorlar da. Osmanlıdan gelen din adamlarını kendi istedikleri biçimde yetiştiriyorlar, binlerce hadis uyduruluyor ve yetiştirilen bu din adamları Türkiyeye gönderiliyor. Tabii, Türkiye Cumhuriyeti döneminde de bu gelenek devam ediyor.

Türkiyeye gelen bu din adamları ingilizlerin lehine çalışmalar yapıyorlar doğal olarak. Tarikatlara giriyorlar hatta tarikatlar kuruyorlar. Uydurma hadisleri de kullanarak ekonomik ya da siyasi olarak ingilizlerin aleyhine olacak her projede lobi faaliyetleri yürütüyorlar.

Vatandaşa göre Adana Mansurlu Kayseri yolunun 27 yıldır bitirilememe sebebi bu. Peki ne alaka, bu lobi neden bu yolun bitirilmesine karşı?

Sebep, Almanların tren yolunu boş yere neden dolandırıldığı ile aynı, madenler. Vatandaşımıza göre, bu yol güzergahı çok değerli madenleri barındırıyor. Özellikle bol miktarda altın ve hatta petrol olduğunu iddia ediyor. Bu madenler o kadar çok ki, bulmak için o kadar derinlere inilmesine bile gerek yok, yol açılırken kendiliğinden ortaya çıkabilecek seviyede.

Bu konuda benim fikrim mi ne?

Tamamen Adanayı yöneten vali ve belediye başkanlarının beceriksizliği.

Yorum yapın