Müjdeler Olsun!

Son 3-4 yılımız zaten çok güzel geçmedi. Hatta 2019 yılı bittiğinde bir çok espriye konu yapılmıştı; kurtulduk bir daha gelme cinsinden. Ama gelen gideni aratıyor. 2020 yılı tüm belalarıyla geldi. Virüsü, krizi, ölümleri ile geldi.

Mart ayından itibaren covid 19 virüsü sebebiyle insanlar evlerine gömüldü. Şu an ağustos ayının sonu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Sosyal hayat bitti, hazirana kadar dayanabildi millet. Sonrasında bir rahatlama, herkes sokaklara döküldü. Bitti denilen virüs ikinci sıçramayı gerçekleştiriyor bu sıralar. Tekrar sokağa çıkma yasakları vs yakındır.

Ekonomiyi de vurdu tabii virüs. Fabrikalar üretimi durdurdu ya da üretimi kısıtladı. İşçiler, işten çıkarmak yasak olduğu için ücretsiz izne ayrıldılar. Aylık bin lira ile geçinmeye mahkum edildiler. Bu da devletin vatandaşlarına yardımı. Sosyal devlet olmanın gereği sanırım.

Okullar Mart ayından beri tatilde. Açılmaları sürekli ertelendi. Uzaktan eğitim dendi ama Türkiye tam anlamıyla henüz buna hazır değil. İnternet altyapısı full ders yapmaya müsait değil, dolayısıyla öğrenciler için bu yıl kayıp. Altyapıdaki yetersizlik giderilemezse önümüzdeki yıllar da kaybolacak. Çünkü söylentiler okulun bu yıl da açılamayacağı yönünde.

Devlet ekonomiyi canlandırmak için kredi faizlerini düşürdü. Herkes ev almaya koştu bu da doğal olarak, lanet olsun ki, ev fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Evler bazı gölgelerde 2 katı fiyatlara çıktı. Memurların maaşları yerinde saydığı için de karı-koca evli bir memur ev alabilmek için artık 15 yıl çalışmak zorunda kalacak (O da yetmeyebilir).

Uluslararası camiada da pek iyi durumda değiliz. Doğu akdenizde petrol ve doğalgaz arayışları devam ediyor. Türkiye görünen o ki hakkını savunmaya çalışıyor ama bu uğurda nerdeyse tüm akdenizi, avrupayı ve amerikayı karşımıza aldık. Yanımızda sadece başkenti elinde olan bir libya var. Yunanistan ise dibimizdeki daları bile silahlandırdı, millet yöneticilerin gıkının bile çıkmamasını hayretle izliyor.

Altın ve dolar fırladı. Ekonomi bakanı çıktı, “dolarla mı maaş alıyorsunuz?” dedi. Bir başka yandaş gazeteci yazdı; “Altın mı yiyorsunuz?”. TÜİK’e sorsanız enflasyon yüzde sekiz ama sokaktaki vatandaşa göre yüzde iki yüz.

Şükürler olsun ki, asrın liderimiz çıktı ve müjdeyi verdi. Türkiyenin ekseni değişecek dedi, Cuma gününü yani bu günü beklememizi salık verdi. Bakalım müjde nedir?

Tahminler aldı başını gitti.

Karadenizde doğalgaz bulundu, Türkiyeye yirmi yıl yetecek doğalgaz bulundu.

Akdenizde de bulunmuş olabilir tabii

Bundan önce her yıl doğalgaz bulundu haberi yapıldığı için pek inandırıcı olmadı ama. Ben şahsen hiç bir müjdeye mutlu olacak durumda değilim. Belki Katardan ülkeye 400 milyar dolarlık bir para girişi olsa ama belki…

Merakla beklemedeyiz.

Yorum yapın