Mükemmel Bir Instagram Profili Oluşturmak

Çok farklı amaçlar için kullanılsa da hala bir fotoğrafçının fotoğraflarını sergileyebileceği en büyük mecra instagram. Yediden yetmişe herkes kullanıyor ve oldukça basit bir mantık üzerine kurulu, çek ve yükle. Ancak çok sayıda takipçiye hitap edebilmek için bundan fazlasını yapmanız gerekiyor. İşte daha çok takipçiye ulaşmak için instagram profili oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu:

BAŞLARKEN

Daha instagram hesabınızı oluştururken instagramın temel prensipleriyle alakalı akıllı alma gereksinimiz var. Kullanıcı adınızdan başlayıp, biyo bölümü gibi temel bileşenleri yerinde kullanmanız gerekir.

  • Kullanıcı adı: Kendinizi en güzel ifade edecek kısa ve öz, akılda kalıcı bir kullanıcı adı ulmanız gerekecektir. Özel karekterler kullanmaktan olabildiğince kaçınmanız en lazım. Bu diğer kullanıcıların sizi hatırlayıp etiketleyebilmesi için önemli. Ayrıca marka olmanız için de tabii.
  • Herkese açık profil: İnstagramda popülerlik kazanmak istiyorsanız profilinizi herkese açık şekilde ayarlamanız lazım. Aksi taktirde paylaşımlarınızı siz ve arkadaşlarınız haricinde gören olmaz ve zaten amaç da takipçi kazanmak değil mi?
  • Profil fotoğrafı: Yüzünüzün rahatça seçilebildiği, genellikle sadece baş kısmından oluşan bir profil resmi yeterli ve güzelir. Eğer bir şirket hesabıysa şirketinizin logosu da olabilir.

HAKKINDA BÖLÜMÜNÜ OLUŞTURMAK

Hakkında bölümünü yazarken sadece 150 karakteriniz olcak. Dolayısıyla kelimeleri hatta harfleri doğru ve yerinde seçmek çok önemli. Genellikle kim olduğunuza dair tek kelimelik açıklamalar yeterlidir; “Yazar, blogger, fotoğrafçı…” gibi. Burada arama görünürlüğünü artırmak için hashtag da kullanabilirsiniz.

Profilinizin ne ile ilgili olduğuna bağlı olarak kısa bir cümleyle de amacınızı açıklayabilirsiniz. Doğa fotoğrafları mı paylaşıyorsunuz, portre mi, moda fotoğrafları mı, ya da sokak fotoğrafları mı? Takipçinize ne yapmaya çalıştığınızı kısa ve öz bir şekilde belirtin.

Emojiler: Kullanırken dikkatli olmanız gereken bir şey varsa o da emojilerdir.  Eğer ciddi bir konuyla ilgili bir profile sahipseniz, emoji kullanımı en azından çok fazla kullanımı uygun kaçmaz. Yine de dikkatli seçilmiş bir kaç emoji, hikayenize farklı bir samimiyet de kazandırabilir.

Son olarak, hakkında kısmında başka bir siteye bağlantı oluşturabiliyorsunuz. Eğer bir web siteniz ya da blogunuz varsa bu kısma koymanız çok yerinde olur. Böylece hem sitenizin ziyaretçisi artar hem de takipçilerinize sizi daha iyi tanımaları için bir fırsat sunmuş olursunuz.

GÜZEL FOTOĞRAFLARLA TAKİPÇİ KAZANMAK

Her instagram fotoğrafı aynı değildir. Düşük kaliteli ve düzenlenmemiş fotoğraflarla geniş bir kitleye hitap etmeyi bekleyemezsiniz. Her ne fotoğrafı paylaşacaksanız paylaşın, fotoğraflarınızın kaliteli ve yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edin. İnstagramın kendi düzenleme özellikleri iyi olsa da fotoğraflarınızı düzenlemek için gelişmiş uygulamalar kullanın.

DOĞRU ETİKETİ SEÇMEK

İnstagramda etiketler çok önemlidir. Belki de istediğiniz takipçileri kazanmanın en basit yoludur. Dolayısıyla fotoğraflarınıza doğru etiketleri koymak çok önemlidir. Doğru etiketi bulmak için zamanınızı alsa da bir araştırma yapmak en iyisidir.

Toplulukların bir parçası olmak için etiket kullanmalısınız ancak etiketler ne çok genel olmalı ne de çok uzun ya da özel olmalı bu konuda dengeyi tutturmalısınız.

Etiketler fotoğraf alanının düzenini birazcık bozabilir.  O yüzden etiketleri açıklamanın altına bir satır atlayarak ekleyebilirsiniz ya da fotoğrafın altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

STRATEJİ SAHİBİ OLMAK

Daha önce de belirttiğimiz gibi, instagramın mantığı basit olsa da hedefiniz büyükse bir strateji belirlemeniz gerekir. Mesela kendinize bir “gezi”, “yiyecek”, “resim” gibi bir alan seçip o alanla ilgili fotoğraflar paylaşmanız gerekir. Konumuz fotoğrafçılık olduğuna göre bizim alanımız, portre, sokak fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı gibi fotoğrafın alt dalları olurdu.

Seçtiğiniz alanla ilgili yapılan paylaşımları takip edin, kullanıcılarla etkileşim kurun ve sizi takip etmelerini sağlayın. Tabii bunu takibe takip gibi açık bir şekilde yapmak değerinizi düşürür. Onun yerinde etkileşimde bulunun ve dostluklar kurun.

Paylaşımlarınızı bir plan dahilinde belirli aralıklarla ve sürekli yapın. Günde bir ya da iki fotoğraf idealdir. Çok fazla paylaşım yapmak da insanları sizden uzaklaştırabilir.

Son olarak da hikayeleri kullanmayı deneyin. Takipçilerinizle etkileşimde bulunmanın en iyi yollarından biridir. Eğer bu söylediklerimizi uygulayıp, istikrarlı paylaşımlar yaparsanız belki farkında bile olmadan sizi takip ediyor oluruz.

Leave a Comment!