Negatif Seo Nedir? Nasıl Korunursunuz?

Son yıllarda seo dünyası çok değişti. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve internetten gelir elde etmek zorlaştı. Artık arama motoru optimizasyonu daha zor ve daha maliyetli. Durum böyle olunca insanlar işin hilesine kaçtı ve sonuç olarak negatif seo diye bir kavram ortaya çıktı.

Peki nedir bu negatif seo, siteniz risk altında mı? Negatif seoya karşı sitenizi nasıl korursunuz?

Negatif Seo Nedir?

Negatif seo rakip siteyi arama motorlarında düşürmek için yapılan etik dışı ve illegal kara şapka teknikleridir.

Negatif seo bir çok değişik şekilde yapılabilir;

 • Sitenizi hackleyebilirler
 • Sitenize binlerce spam link gönderebilirler
 • İçeriğinizi kopyalayıp tüm internet dünyasına dağıtabilirler
 • Sitenize yasa dışı kelimelerle bağlantı verebilirler
 • Sahte sosyal medya hesapları ile ününüzü lekeleyebilirler
 • Sitenize verilmiş kaliteli linkleri sildirterek

Sitenizin büyüklüğüne göre bu tür saldırılar şiddetlenebilir.

Burada kişisel bir örnek vermek gerekirse, acemiwm.com sitesi henüz yeni bir site ve googledan çok fazla ziyaretçisi yok. Zaten bu siteyle ilgili bir beklentim de yok.

Tek amacım bu konularla ilgili paylaşım yaparak bilgi alış verişi sağlamak ve aslına bakarsanız bu işten zevk de alıyorum.

Sitemin daha üçüncü haftasında ddos saldırısına maruz kaldığımı ve cloudflare kullanmaya başladığımı söylemeliyim.

Daha sonra search console den bağlantılara baktığımda saçma sapan forumlardan saçma sapan linkler geldiğini gördüm. Negatif seo olayına güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Ben bu blogda sadece istediğim zaman ve severek yazıyorum. Severek yapılan her işin de başarılı olacağına inandığımdan ve beklentim olmadığından çok dert etmiyorum.

Negatif Seo nasıl engellenir?

Gelelim asıl sorunumuza. Bu tür saldırılara nasıl karşı koyabiliriz? Şimdi adım adım bu sorunun cevabını irdeleyelim.

#1 Google Search Console E-posta uyarısı

Google size şu durumlarda otomatik e-posta gönderebilir;

 • Siteniz zararlı yazılım saldırısına uğradığında
 • Sayfalarınız indekslenmediğinde
 • Sunucu bağlantı problemi yaşadığınızda
 • Google’dan manuel ceza aldığınızda.

Henüz yapmadıysanız sitenizi search console’a ekleyin ve e-posta seçeneklerini aktif hale getirin. Daha sonra, eski sürümü kullanarak “ayarlar” ikonuna tıklayarak “Search Console Tercihleri” seçeneğinden yapabilirsiniz.

#2 Backlink Profilinizi Takip edin

Negatif seo yapmanın en yaygın yolu, rakip siteye spam ve çöp sitelerden binlerce backlink vermektir. İster inanın ister inanmayın sadece 5 dolar harcayarak rakip siteye binlerce backlink gönderebilirsiniz.

Bu tür bir saldırıya maruz kalıp kalmadığınızı anlamanın yollarından bir tanesi sitelerinize gelen back linkleri takip etmektir.

Sitenize gelen yeni backlinkleri ahrefs gibi ücretli araçlarla otomatik olarak takip edebiliyorsunuz. Bizim durumumuzda bu pek mümkün olmadığından (ahrefs aylık 100$) Google Search Console kullanmak en mantıklısı.

Böyle bir durumda uyanık olmak ve bu linkleri sıralamanızı etkilemeden harekete geçmek ve anında silmek veya “Google Disavow” aracını kullanarak reddetmek gerekir.

#3 Kaliteli Backlinklerinizi Koruyun

Azılı düşmanlarınızın sitenizin sıralamasını düşürmek için yapabileceği şeylerden bir tanesi de sahip olduğunuz kaliteli backlinkleri silmektir. Bunu direk site sahibine mesaj atarak yapabilirler ya da başka yöntemler kullanabilirler.

Bu durumda size düşen sahip olduğunuz kaliteli backlinkleri göz önünde tutmak ve sürekli kontrol ederek onların silinmemesini sağlamaktır.

#4 Sitenizi zararlı yazılımlara karşı koruyun

Güvenlik aşırı derecede önemlidir. Bazen siz farkında bile olmadan insanlar sitenize spam linkler eklerler. WordPress sitenizi güvenlik altına almak için yapabileceğiniz bir kaç yöntem var.

 • WordPress sitenizin admin girişini Google Authenticator Plugin kullanarak 2-adımda giriş şifresi oluşturabilirsiniz. Sitenize her girmeye çalıştığınızda telefonunuza kuracağınız Google Authenticator uygulamasından 2. bir şifre üretmeniz gerekir ki bu şekilde sitenizin admin paneli çok daha güvenli olur.
 • Güçlü bir şifre oluşturun.
 • Sitenizin dosya ve veritabanını düzenli olarak yedekleyin.
 • Siteniz kullanıcıların dosya yüklemesine izin veriyorsa hosting şirketinizle anti-virüs kullanımı konusunda görüşün.

#5 Kopya içerikleri kontrol edin

Spamcilerin en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesi sitenizin kopya içeriğini oluşturmaktır. Sitenizdeki makaleleri alıp gönderebildikleri her yere gönderirler.

Sitenizin içeriğinin çoğunluğu kopya içerikse büyük ihtimal bu bir ceza sebebidir ve artık arama motoru sonuçlarında siteniz görünmez.

Sitenizin içeriğinin kopyalanıp kopyalanmadığını copyscape.com ve edubirdie plagiarism checker aracını kullanarak kontrol edebilirsiniz.

#6 Sosyal medya paylaşımlarını kontrol edin

Bazen sahte sosyal medya hesapları açıp markanızı kötülemeye çalışabilirler. Bu durumda da önleminizi alıp sitenizden kimlerin nerde bahsettiğini takip etmeniz gerekir.

Bu tür paylaşımları bulmak için google da site isminizi aratabilir ya da bu iş için yapılmış uygulamaları kullanabilirsiniz. Mesela mention.net bu amaçla geliştirilmiş bir servistir.

#7 Site hızınızı kontrol edin

Negatif seocuların kullandığı bir diğer yöntem de sitenize anlık binlerce kullanıcı göndererek sitenizi yavaşlatmak veya çökeltmektir.

Sitenizde gözle görülür bir yavaşlama varsa bunun sebebini anında öğrenip önlem almanız gerekiyor.

Acemiwm.com olarak böyle bir saldırıya malesef maruz kaldık ve cloudflare kullanmak zorunda kaldık.

Siz de pingdom.com da hesap açarak siteniz kapandığında otomatik email alabilirsiniz. Böyle bir durumda hosting şirketiniz ile görüşmeniz de gerekir.

#8 Kendi SEO Stratejinizin kurbanı olmayın

Google kurallarına uymayan seo stratejileri uygulayarak kendi seo planınızın kurbanı olmayın. Yapmamanız gerekenler şunlar;

 • Cezalı sitelere link vermeyin.
 • Gizli Blog Ağlarından link satın almayın. En iyisi hiç link satın almayın.
 • Çok fazla düşük kalitede tanıtım yazısı ya da konuk yazı almayın.
 • Sitenize çok fazla anahtar kelime ile backlink almayın. Linklerin en az %60 kadarı site isminizle olmalıdır.
 • Sitenizde “nofollow” özelliğini kullanmadan link satmayın.

#9 İnternette düşman edinmeyin

Sitenize zarar vermek isteyenler sadece rakipleriniz olmayabilir. Sosyal alemde incittiğiniz bazı kimseler de size zarar vermek isteyebilir. İyisi mi siz hiç kimseyi incitmeyin.

Rakibiniz sizi nasıl olsa bulur ama siz yine de site adresinizi r10 gibi forumlarda açık bir şekilde paylaşmayın. Orası kötü niyetli insan kaynıyor.

Sitenize genellikle üç sebeple saldırırlar;

 • Eğlence amaçlı
 • Öç alma amaçlı
 • Rakibi geçmek için

İnsanlara iyi davranarak en azından bir sebepten kurtulmuş olursunuz.

Leave a Comment!