Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli? 6 Pratik Tavsiye

Ramazan ayı İslam dünyası için vazgeçilmez güzellikler barındıran bir ay. Ülke olarak da çoğunlukla bu ayın gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bu ay bizim için günün büyük çoğunluğunu aç geçirmeyi gerektirse de beslenme konusunda dikkat etmemiz gereken çok nokta var.

Bu yazımda ramazan ayında nasıl beslenmemiz gerektiğini, kilo almak, zayıflamak ve sağlığımızı korumak adına nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğim.

#1 Mutlaka Sahura Kalkın

Son yıllarda sahura kalkma oranı gittikçe düştü. Ramazan ayında en çok yapılan hatalardan bir tanesi de bu, sahura kalkmamak ya da kalkıp hiç bir şey yemeden sadece su içerek geri yatmak.

Şimdi bunun neden yanlış olduğuna bakalım.

İnsan vücudu zor durumlarda kendini savunmaya almak üzerine programlanmıştır. Eğer yeterince yemek yemezsek kendisini otomatikman korumaya alır ve metabolizma hızını yavaşlatır.

Bu vücudumuzun açlık tehlikesine karşı kendini koruma refleksidir. Dolayısıyla bu refleksin oluşmaması için vücudu uzun süre aç kalmamak gerekiyor. Ramazan ayında gün içinde zaten yeterince aç kalıyoruz, bu yüzden bu süreyi daha da uzatmamak adına mutlaka sahura kalkmak gerekiyor.

Hatta uzmanlar ramazan boyunca tıpkı diğer aylarda olduğu gibi üç öğün beslenmemizi tavsiye ediyorlar. Yani iftarı aşırıya kaçmadan yiyip daha sonra bir öğün daha yapmak.

#2 Dengeli Beslenin

Ramazanda yediğiniz öğünün sayısı kadar ne yediğiniz de önemlidir. İçerisinde kalori haricinde vitamin, protein gibi başka besinler barındırmayan yiyeceklerden uzak durun.

Bu tür yiyeceklerden alınan kalorilere boş kalori adı verilir ve ramazan haricinde de bu kalorilerden uzak durulmalıdır.

Örnek vermek gerekirse, kola kalori değeri bakımından oldukça yüksek bir besindir. İçtiğinizde size enerji verir. Ancak vücudumuzun ihtiyacı olan yağ, vitaminler, proteinler gibi besinleri içermez. Dolayısıyla yüksek kalori aldığımız halde vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri almamış oluruz.

#3 Yeterli Su için

Su hayatın kaynağıdır. Bu ramazan ayında da öyledir. Dolayısıyla ramazan ayı boyunca vücudumuzu susuz bırakmamamız gerekir.

Normalde tüketeceğimiz kadar suyu ramazan ayında da tüketmemiz gerekir. Tabii bunu art arda 5 bardak su içmek olarak algılamamak gerekir. Örneğin 2 litre su içeceksek bunu iftar ve sahur arasına yaymak gerekir.

Peki günlük ne kadar su içmeliyim? Bu sizin yaşınız, kilonuz, cinsiyetiniz gibi bir çok etmene bağlıdır. Bir insanın ortalama 2.5 litre su tüketmesi gerekir. Bu sizin özelliğinize göre artabilir ya da azalabilir.

#4 Ramazanda Kilo Vermek

Bazılarımız ramazan ayını kilo vermek için bir fırsat olarak görür. Bunun bir sakıncası yoktur ancak şunu bilmemiz gerekir, sadece aç kalarak verilen kilolar mutlaka geri dönecektir.

Ramazan ayı boyunca sadece bir öğün yiyerek verdiğiniz kilolar ramazan ayı sonrasında çok kısa bir sürede geri döner. Hatta bazı durumlarda eskisinden daha fazla kilo alırsınız.

Bu duruma yoyo etkisi denir ve oruç tutarak ya da aç kalarak verilen kiloların geri alınması durumudur.

Kısa sürede çok kilo vermişsek bu çoğu zaman kas ve su kütlesinden verdiğimiz kilolardır. Bazı durumlarda yağ kütlesi de azalabilir ama bu daha önce de belirttiğimiz gibi geçici bir kilo vermedir.

Peki bu sorunu nasıl aşarız? Ramazan ayında nasıl kilo veririz?

Çözüm gayet basit. Ramazan ayında daha önce de belirttiğimiz gibi üç öğün yemeli ve öğünlerde aldığımız kalori sayısını azaltmalıyız.

Ve gün boyunca da mümkünse birazcık hareket etmeliyiz. Hepsi bu kadar.

#5 Ramazan Ayında Kilo Almak

Ramazan ayında nasıl kilo alırım sorusu da çok sorulan sorular arasındadır. Obezite kadar aşırı zayıf olmak da bir sorundur.

Bu tür rahatsızlıklarda genellikle abur cuburu çok tüketerek kilo almaya çalışırız. Ancak bu yöntemle kilo alsanız bile sağlığınızdan olursunuz.

Eğer çok fazla yemek yiyip yine de kilo alamıyorsanız, öncelikle bunun sebebini araştırmalısınız. Çünkü bu durumun arkasında bir rahatsızlık yatıyor olabilir.

Dolayısıyla en iyi çözüm bir doktora görünmek ve arkasından bir diyetisyene başvurmaktır.

Bu konuda uzman diyetisyenler her zaman olduğu gibi sık sık yemek ve mideyi sıvıyla doldurarak mide kapasitesini genişletmeyi tavsiye derler. Son olarak da mideyi yoğun gıdalarla doldurarak oruca hazır olmayı tavsiye ederler.

#6 Reflü Tehlikesi

Ramazan ayında en büyük risklerden bir tanesi reflü tehlikesidir. Bu sahuru yaptıktan hemen sonra dolu mide ile sırt üstü yatmanın getirdiği risklerden biridir.

Bu yüzden sahurdan hemen sonra uyumamak bir süre beklemek gereklidir. Yatınca da mümkünse sırt üstü uzanmak yerine yan yatmak daha faydalıdır.

Bu durumu göz önünde bulundurduğunuzda sabah namazını eda ederek uyumak size hem daha fazla sevap kazandırır hem de reflü tehlikesine karşı önlem almış olursunuz.

Sonuç

Bu yazımızda ramazan ayında nasıl beslenmeniz gerektiğine dair bazı pratik ipuçlarını paylaştık. Özetlemek gerekirse, ramazan ayında da sık sık ve az az yemeniz gerekir, mutlaka sahura kalkmak ve bol bol sıvı tüketmek gereklidir.

Sağlıklı ve huzurlu bir ramazan geçirmeniz dileğiyle.

Leave a Comment!