Satış Ortaklığını Hakkıyla Yapmak için 12 İpucu

Daha önce buradaki yazı ile satış ortaklığına giriş yapmıştık. Hatırlatmak gerekirse, bir ürünün satılmasına aracılık ederek satış üzerinden pay almaya satış ortaklığı deniliyordu.

Satış ortaklığı hem açıklaması hem de uygulaması basit bir online para kazanma tekniğidir. Bu işi hakkıyla yapmak için bu yazımızda en önemli ipuçlarını bir araya getirdik. İşte başlıyoruz.

İşe Başlamak

Bu bölümde satış ortaklığının temelleri hakkında bir kaç ipucu paylaşacağım.

#1 Güven oluştur

Satış ortaklığında başarılı olmanın ilk şartı okuyucularınızda güven oluşturmaktır. Güven oluşturmak zaman alır, kaybetmek ise çok kolaydır.

Okuyucuların güvenini kazandıktan sonra tavsiye ettiğiniz ürünlerin satışı çok daha kolay ve doğal bir şekilde olur. Güven oluşturmak için iki basit yöntem tavsiye edebilirim.

  1. Olabildiğince fazla vermek: İçerik, bilgi, ücretsiz hediyeler, ve zaman. Ne kadar çok verirseniz karşılığında o kadar çok kazanırsınız.
  2. Arkadaş tavsiyesi: İnsanlar en çok yakın dostlarının ya da akranlarının tavsiyesine inanır. O yüzden başka insanları sizin için, ürün tavsiyesi yaptırmanın yollarını bulmalısınız.

#2 Ürünü Tanı

Satış ortaklığında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, insanların hakkında hiç bir fikri olmadıkları ürünleri satmaya çalışmalarıdır. Bu daha çok insanların ürüne odaklanmadan direk kazanacakları paraya odaklanmalarından kaynaklanır.

Ürün seçerken komisyon oranı önemlidir ancak sadece kazanacağınız komisyona bakarak bir ürünü pazarlamaya başlamak hatadır. Bir ürünü çok iyi derecede tanımıyorsanız kesinlikle o ürünü pazarlamayın. Bu durum ilk maddede bahsettiğimiz güven konusu için de önemlidir.

#3 Kendine sor: Bu ürün kitlem için gerçekten faydalı mı?

Pazarlamaya çalıştığınız ürün kitlenize mutlaka çok önemli faydalar sağlamalıdır. Eğer bu soruya olumlu cevap veremiyorsanız o ürünü pazarlamaktan vazgeçin.

Ürünün sadece kendisini değil, satan şirketin tutumu, sağladığı destek de ürünü seçerken kriterleriniz arasında olmalıdır.

#4 Kendi kanıtlarını göster

İnsanlar kullanacakları ürünün sonucunu kanıtlarla görmek ister. Bu yüzden siz de ürünü kullanıp sonucuna dair kanıtları onlara sunmalısınız.

Bu şekilde güven konusunda da bir adım öne geçmiş olursunuz.

#5 Okuyucularına olabildiğince yardımcı ol

Okuyucularınıza sadece bir üründen bahsedip satış ortaklığı bağlantısını koymak yeterli değildir. Bu ürün konusunda okuyucunuza olabildiğice yardımcı olmanız gerekir. Bu ürün nedir, nasıl çalışır, en iyi faydayı nasıl gösterir… gibi bir sürü bilgi verebilirsiniz.

Ürün hakkında ne kadar bilgi verirseniz, okuyucunuz o ürünü satın almaya o kadar çok yaklaşır.

#6 Ürün için bilgi kaynağı haline gel

Bir sonraki aşama pazarlamaya çalıştığınız ürün hakkına bir bilgi ve destek kaynağı olmanızdır. Bu aşamada, ürün sanki kendi ürününüzmüş gibi davranmanız gerekir.

Eğer, okuyucu ürünü almadan önce soruları varsa bunları cevaplamak için hazır bekleyebilir ve sorması için teşvik edebilirsiniz.

Yapılacaklar

Konunun temellerini öğrendikten sonra sıra geldi satış ortaklığının olmazsa olmazlarına. Burada mutlaka yapmanız gerekenleri paylaşıyorum.

#7 Web siteni kullan (Bir tane oluştur)

Satış ortaklığı yaparak bir ürün üzerinden para kazanmanın bir çok yolu var; facebook, twitter ve Pinterest gibi sitelerde hatta alakalı forum sitelerinde ürünü tanıtıp, satış ortaklığı bağlantılarını kullanarak para kazanabilirsiniz. Ancak kesin ve istikrarlı bir başarı istiyorsanız mutlaka bir web sitesi oluşturmalısınız.

Belki zor bir ihtimal ama facebook ya da twitter sitelerinin yarın kapatılmayacağı garantisi yok, ya da en azından sizin kanalınız ya da sayfanız kapatılabilir. Bir web sitesi yaparsanız kontrol sizdedir.

#8 Ziyaretçilerine bağlantılarınıza tıklaması için birden çok fırsat sun

Sıradaki tüyo malesef bir çok satış ortağının atladığı bir noktadır.

Malesef, insanlar sayfanın en başına ya da en sonuna koydukları tek bir satış ortaklığı bağlantısına tıklanıp alış veriş yapılmasını ummaktadırlar.

Elbette, her işte aşırıya gitmekten kaçınılması gerektiği gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerekir ancak var olan potansiyeli de sonuna kadar kullanmalısınız.

Olması gereken satış ortaklığı linklerinin doğal bir şekilde yazının içine yerleştirilmesidir. Sayfanın başında bir tane, ortasına bir tane ve bir tane de yazının sonuna.

Yazının en başına koyduğunuz linke insanlar tıklar ancak bu ürün hakkında bilgi sahibi olmadan öylesine yaptığı bir tıklamadır. Yazıyı okudukça ve bilgi sahibi oldukça yaptığı tıklamalar sonuca daha yakın olanlardır. Böylece ziyaretçi linke tıklamak için sayfanın başına kadar dönmek zorunda da kalmaz.

#9 Linklerin satış ortaklığı linkleri olduğunu belirt

Sitenizdeki bağlantıların satış ortaklığı bağlantıları olduğunu açıklamanız gerekir. Bu hem güven kazanmak hem de açıklık açısından önemlidir.

İnsanlar sinsi bir şekilde kendilerine bir şeyler satılmaya çalışılması fikrinden nefret ederler. Dürüst ve açık olmak bu açıdan önemlidir.

Ayrıca bir çok ülkenin yasası da bu yaklaşımı kanunlarla zorunlu hale getirmişlerdir.

Bu sebeplerden insanlara satış üzerinden komisyon aldığınızı ancak bunun kendilerine yansıyan fiyatı etkilemediğini mutlaka belirtmelisiniz.

#10 Tıklamaların izini sür

Bu işi bilimsel bir şekilde yapmak istiyorsanız bağlantılarınızın izini mutlaka sürmeniz gerekmektedir. Linkleri sayfanızın neresine yerleştirdiniz, hangisi daha çok tıklandı, hangi linkler daha çok kazandırıyor gibi istatistikler size daha çok nasıl kazanacağıza dair ipuçları sunabilir.

#11 Ürün tanıtmak için kendi dilini kullan

Bir satış ortaklığı programına başvurduğunuzda, çok büyük ihtimal ürünü asıl pazarlayacağınız ya da nasıl bir dil kullanacağınıza dair emailler alacaksınız.

Bunları ilham almak için kullanmanızda sakınca yok ama mutlaka ziyaretçilerinize sunmak için kendi dilinizi oluşturmalısınız.

Bu en başta bahsettiğimiz güven ve samimiyet fikri açısından önemlidir. Bir yazıyı kopyala yapıştır yöntemiyle onlara sunarsanız, mutlaka anlaşılır ve güven kaybedersiniz.

#12 Kullanıcılara önceden / sonradan teşekkür edin

Kullanıcılara satış ortaklığı için önceden teşekkür edebilirsiniz.

Hatta eğer satış ortaklığı sisteminiz izin veriyorsa, satış yaptıktan sonra da müşterinize teşekkür edebilir, hatta önceden bahsetmediğiniz küçük hediyeler verebilirsiniz.

Bu, onların tekrar sizin bağlantılarınızı kullanarak alışveriş yapmalarına olanak sağlayacaktır.

Leave a Comment!