Satış Ortaklığı Yaparken En Çok Yapılan Yanlışlar

Bu blogu takip edenler satış ortaklığı ile epey aşina olmuşlardır. Daha önce satış ortaklığı nedir ve nelere dikkat etmek gerekir konulu iki yazı kaleme almıştık. İsterseniz o yazılara göz atabilirsiniz.

Bu yazımızın konusu ise satış ortaklığı sisteminde en çok yapılan hatalar. Malumunuz, her yer internetten para kazanmak isteyen Webmasterlarla dolu. Bunlardan çok azı başarılı olabiliyor. Bu yazının konusu ise satış ortaklığının başarısız olma sebepleri, nerde hata yapıyoruz, neden olmuyor?

Plan Yapmamak

Her şeyin başı plan. Satış ortaklığı bir iştir ve herhangi bir işin planlama olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir.

Yapmanız gereken öncelikle bir ürün seçmek ve ürünü nasıl tanıtacağınıza karar vermektir. Bunu sosyal medya kanalları üzerinden yapabilir ya da bir web sitesi açarak, site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz güzel bir site oluşturmanızdır.

Sonraki adım ise ürünle ilgili sıkı bir ön hazırlık sürecinden geçmektir. Tanıtacağınız ürünü detaylı bir şekilde incelemeli, kullanmalı ve sonuçlarına dair kanıtlar oluşturmalısınız.

Acele Etmek

Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi ise acele etmektir. Satış ortaklığı sistemi bir süreç işidir ve bu süreçte yapmanız gereken ilk şey müşterilerle bir bağ kurmak ve onlara güven aşılamaktır. Bu anlamda yapacağınız son şey ise acele etmektir.

Güven kazanmak ve bağ kurmak zaman gerektiren iki uğraştır.

Kitlenize uymayan bir ürünü pazarlamak

Satış ortaklığı ülkemizde daha çok yeni ve bu konuda yeterli kaynak yok ancak, biliyoruz ki bizim çevremizdeki satış ortakları en çok bu noktada hata yapıyor, blogları ile alakalı olmayan ürünleri pazarlamaya çalışıyorlar.

Eğer webmasterlara yönelik bir siteniz varsa ve bunu satış ortaklığından para kazanmak için kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken webmasterları ilgilendiren ürünleri tanıtmaktır, mesela seo araçları onlar için en öncelikli ihtiyaçlardan bir tanesi olabilir ya da hosting konusu.

Müşteri deneyimini gözardı etmek

Yapılan yanlışlardan bir tanesi de müşterilerinizin ya da okuyucularınızın kullanıcı deneyimini göz ardı etmektir. Diyelim ki tam da kitlenize uygun harika bir ürün buldunuz ve onu blogunuzda tanıttınız.

Satışlar gerçekleşti. Siz kazandığınız paraların sevincini yaşarken satış yaptığınız kişiler ise hayal kırıklığı yaşıyor. Bu durumda ne yapmalısınız?

Onların tecrübelerini takip etmeli ve gerekirse satış yaptığınız ürünün sahibi ile iletişime geçip düzeltmeler yaptırmalısınız, yapamıyorsanız ve şikayetler çoğalıyorsa o zaman alternatif ürünler sunmalısınız ve bu tecrübeleri okuyucularınızla paylaşmalısınız.

Dürüstlük bunu gerektirir.

Bir ürün ya da hizmetle ilgili dürüst olmamak

Daha önceki yazılarımızı inceleme fırsatı bulduysanız, satış ortaklığı sistemini tanıtırken olmazsa olmaz kriterlerin en başında samimiyet ve dürüstlüğün olduğunu göreceksiniz.

Bu okuyucularınızla aranızda bir bağ kurmanızı sağlar ve böylece daha çok satış yapmanıza olanak verir.

Peki dürüst olmazsanız ne olur, yerinizi dürüst olanlara kaptırırsınız ve insanlar artık sizin tanıttığınız ürünleri almazlar. Çünkü güvenlerini kaybetmişsinizdir.

Öyleyse, ürünü tanıtırken tam anlamıyla tarafsız ve dürüst olmanız gerekir. Varsa ürünün olumsuz taraflarından da bahsedin. Bir ürünü değerlendirirken birden çok kriter kullanmalısınız. Mesela bir ürün kullanışlılık açısından iyidir ancak özellik bakımından yetersizdir. Tüm bunları yazılarınızda belirtmelisiniz.

Satış ortaklığı yaparken en çok yapılan hatalardan bahsettik. Daha fazlası için blogumu takip etmeyi unutmayın. hatta e-posta listeme katılarak yeni yazıları herkesten önce okuma şansına sahip olabilirsiniz.

Leave a Comment!