Satış Ortaklığı ile İnternetten Para Kazanmak Mümkün mü?

Merhaba, acemi webmaster sitesi olarak faydalı konulardaki yazılara bir giriş yapıyoruz. İnternetten para kazanmanın onlarca yolu var, hepsini burada tek tek inceleyeceğiz. İlk olarak satış ortaklığı sistemi ile internetten para kazanmak mümkün mü ona bakalım.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı büyük yada küçük bir satıcının ürün satışına aracılık ederek kardan pay almak demektir.

Daha da basit açıklamak gerekirse, diyelim ki televizyonları tanıtan, onların özellikleri hakkında bilgiler veren bir web siteniz var. Amazon ise aradığınız her çeşit televizyonu bulabileceğiniz bir alış veriş sitesi ve satış ortaklığı programları var (Bkz. Amazon Associates). Siz bu durumdan faydalanarak satış ortaklığı sistemine kaydolup ilgili tv modellerine sitenizden bağlantı veriyorsunuz, tabi bu bağlantı takip edilebilir bir satış ortaklığı bağlantısı. Eğer bir ziyaretçi sizin verdiğiniz bağlantıdan gidip amazondan bir tv satın alırsa siz de satış üzerinden kar alıyorsunuz. Satış ortaklığı sisteminin temel prensibi budur.

Satış Ortaklığı Sistemi denilince akla ilk amazon.com gelir

Bu sistemden para kazanmak mümkün mü?

Aslına bakarsanız şu an internet ekosisteminde en karlı iş bu diyebilirim. Yalnız bu sistem Türkiye’de yeterince gelişmemiş malesef. Dünyanın en büyük şirketlerinden amazon tüm dünyada bu sistemi uyguluyor ve insanlar bu sistemden milyonlarca dolar kazanıyor. Sadece amazon da değil, nerseyse tüm büyük şirketler bir şekilde bu sistemden faydalanıyor ve tanıtıma harcayacakları bütçeyi iş ortaklarıyla paylaşıyorlar.

Bu sistemin çalıştığını nerden biliyorum, bizzat denemesini yapıp sonucunu gördüğüm için biliyorum. Sistemli bir şekilde yaptığım söylenemez ama bir zamanlar godaddy sitesinin satış ortaklığına üye olmuştum. Oradan aldığım bağğlantıları bir kaç forum sitesinde ve açtığım ücretsiz bloglarda paylaştım. Sonrasında ise kesinlikle ilgilenmedim. Bir kaç ay sonra panele girip baktığımda birinin benim bağlantımdan 8000 dolarlık alışveriş yaptığını ve bu satıştan 110 dolar gibi bir kar ettiğimi gördüm. Sonrasında bu işi fazla kurcalamadım.

Son zamanlarda ise, uluslararası bir kitap satış sitesinin satış ortaklığını denemeye karar verdim. Kişisel sitemde bulunan bir yazıya bağlantı verdim ve bu siteye yönlendirdim. Bu yazı günlük sadece bir kaç hit alıyor ve bu hitleri de o bağlantıya yönlendiriyor. Geçenlerde baktığımda bu bağlantıdan birinin alış veriş yaptığını ve küçük de olsa bir miktar kazandığımı gördüm.

Özetlemek gerekirse, sistemli bir şekilde yaparsanız satış ortaklığı sistemi size çok paralar kazandırabilir. Sadece Adsense ve alternatif tık başına para veren şirketlere bağımlı değilsiniz. Onları kullanıyor olsanız bile satış ortaklığı sistemi sizin için iyi bir gelir kapısı olabilir.

Kimler Satış Ortaklığı Yapabilir?

Satış ortaklığı bir blogu olan ya da web sitesi olan herkes için uygundur. Önemli olan orijinal bir kitle oluşturmayı başarabilmektir.

İnsanlar zaten bir yerlerde bir şeyleri satın almakla meşguller. Siz sadece onlara yol göstererek doğru ürünü almalarını sağlayacak ve komisyonunuzu alacaksınız.

Satış ortaklığı henüz kendi ürününü ya da hizmetini piyasaya sürememiş kişiler için de uygundur. Bu kişiler bir kitle oluşturarak insanlara ürün tavsiye ederek ve yardımcı olarak para kazanabilirler.

Satış ortaklığı aslına bakarsanız bir çok kişi için uygun bir sistemdir. Bir blog ya da site sahibi olmadan da satış ortaklığı yapabilirsiniz. Mesela şurada anlattığımız gibi satışını yapabileceğiniz ürünü pinterest üzerinde paylaşarak bile para kazanabilirsiniz.

Ya da çoğu youtuber’ın yaptığı gibi youtube vidoları hazırlayıp bu videolarda satış ortaklığı bağlantıları paylaşarak da para kazanılabilir. Örneğin mikrofonları tanıtan bir video ile mikrofon satışına aracılık edebilir ve para kazanabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak gerekir ki satış ortaklığı en çok tanıttığınız ürün konusunda samimi olduğunuz ve ürünü gerçekten tanıdığınız zaman işe yarar.

Satış Ortaklığının Bileşenleri

Satış ortaklığı sisteminin temel olarak üç bileşeni vardır.

 1. Siz (ve siteniz): Bir ürünü seçip tanıtacak olan kişisiniz. Bunu bir blog açarak yapabilir ya da pinterest, youtube gibi sosyal medya ağlarında yapabilirsiniz. En yaygını blog siteleridir.
 2. Satış Ortaklığı Şirketi (Ağı): Ürününü satacağınız bir şirkete, ürün sahibine ihtiyacınız var. Bu amazon gibi kendi satış ortaklığı bir şirket olabilir ya da birden çok şirketin satış ortaklığını bir araya getiren rakuten, sharesale gibi ağlar olabilir.
 3. Müşteri: Ürünü pazarlayacağınız kişi.

Satış Ortaklığına Başlamak

Bu bölümde adım adım satış ortaklığına nasıl başlanır ona bakalım.

 1. Satışına aracılık etmek istediğiniz bir şirket ya da ürün bulun.
 2. Satış ortaklığı sistemine kayıt olun.
 3. Benzersiz satış ortaklığı linkini alıp sitenize ekleyin.
 4. Bir ziyaretçi gelip linke tıkladığında ürün sayfasına yönlendirilir.
 5. Ziyaretçi ürünü satın aldığında ürünün değeri nispetinde komisyon alırsınız.

Bu adımlar kesinlikle gereklidir ancak satış yapabilmek için yeterli değildir. Satış ortaklığında satış yapabilmek için ilk önce ziyaretçilerinizde güven oluşturmanız gereklidir. O yüzden aşağıdaki adımları da güven oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın.

 1. Kitlenizle bir ilişki kurun.
 2. Kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik bir ürün bulun.
 3. Ürünü önce kendiniz kullanın ve test edin. Ürünün gerçekten tavsiye edilir kalitede olduğundan emin olun. Oluşturduğunuz güveni boşa harcamaya gelmez.
 4. Kitlenize ürünün iddia edilen sonuçları elde ettiğine dair kanıtlar sunun.
 5. Ve tüm bunların sonunda ürünü tanıtmak ve tavsiye etmek için hazırsınız demektir.

Satış Ortaklığı Ağları

Dünyada en çok bilinen satış ortaklığı ağlarına bakalım. Bu ağlar güvenirlikleri kanıtlanmış çok büyük şirketlerdir.

 1. Amazon Associates: Dünyanın en büyük alışveriş sitesi amazonun satış ortaklığı sistemi. Sisteme üye olduktan sonra amazon ürünlerini tanıtıp ziyaretçi gönderiyorsunuz ve sonrasında satıştan kar payı alıyorsunuz. Henüz Türkiye’de aktif değil.
 2. Commission Junction: Bu site kendisi bir şey satmıyor ama satanlara aracılık ediyor. Siteye üye olduğunuzda satış ortağı olmak istediğiniz satıcıyı bulup linkleri alıyorsunuz. Sonrasında durum yine aynı. Dünyanın en büyük şirketlerinden godaddy, hostgator gibi devler bu sistemle çalışıyor.
 3. Shareasale: Commission Junction ile aynı sistem. Siteye girip tanıtmak istediğiniz ürünleri buluyorsunuz.
 4. Admitad: Yukardakilere nazaran henüz yeni bir sistem ama iddialı gibi görünüyor. Türkiyedeki şirketlerle de çalışıyor. Üye olmak çok zor değil.
 5. Impact: Linkedin satış ortaklığına üye olmaya çalışırken bu siteye üye oldum. Anladığım kadarıyla çok büyük sosyal medya influencerlarla ya da web siteleriyle çalışıyorlar zira kendimi kabul ettiremedim. Bu arada linked inn deneme üyeliği aktivasyon başına 10 dolar gibi bir para veriyordu.
 6. Clickbank: Bu alanda en eskilerden. Burada satışa sunulan bir ürünü tanıtıp satıştan kar alıyorsunuz. Ürün yelpazesi oldukça geniş. Muhakkak ingilizce sitenizde tanıtımını yapıp para kazanabileceğiniz bir ürün vardır. Türkçe sitelerde pek işe yarayacağını sanmam ama.

Tabii ki ülkemizde de satış ortaklığı sistemleri mevcut ama bunların o kadar etkili ve güvenli oldukları konusunda emin değilim. Yine de destek vermek adına bu ağları paylaşalım:

 • Gerli Ortakları – www.gelirortaklari.com
 • Reklam Action – www.reklamaction.com
 • Odaklı Pazar – www.odaklipazar.com
 • Click Merkez – www.clickmerkez.com

Bu sistemleri denemedim o yüzden yorum yapamıyorum ama siz deneyip sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

Amazon Türkiye Satış Ortaklığı

Daha önce de söylediğim gibi satış ortaklığı denilince akla direk amazon gelir. Bu sistemi dünyada en iyi uygulayan şirket.

Bildiğimiz gibi amazon Türkiye pazarına da giriş yaptı. henüz tam anlamıyla gerçekleşmiş olmasa da isim olarak var. Yakın zamanda girişimleri hızlandıracak ve sektörde önemli işler yapacaktır.

Bunun altyapısını amazon satış ortaklığı sistemini Türkiye için de açarak göstermiş. Henüz otomatik üye alımı olmasa da site hazır.

Buradan tıklayabilirsiniz: https://gelirortakligi.amazon.com.tr/

Tags

Leave a Comment!