SEO Size karmaşık mı geldi? Bu 3 Basit Prensiple Başlayın

Seo, “search engine optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Türkçesi “arama motoru optimizasyonu” . En basit haliyle, arama motorlarında yükselmek için yapılan her şey “SEO”dur.

İsmen basit görünse de bir arama motorunda yükselmek özellikle google da yükselmek çetrefilli bir iş. Google her hangi bir siteyi sıralamaya sokarken iki yüzün üzerinde kriterle değerlendiriyor. Tek başına bu veri bile gözünüzü korkutmaya yeter de artar.

Yine de işin mantığı basit. Google insanlara yardımcı olan sayfaları bir şekilde anlıyor ve o sayfaları yükseltiyor. İnsanların seveceği bir yazı hazırlamanın da çok fazla değişkeni yok, onlara faydalı olsun, okunaklı olsun ve site hızlı olsun. İşte bu kadar.

Google de yükselmek için 3 basit prensip

Temel Seo Prensipleri

Diyelim ki anahtar kelimenizi seçtiniz blogunuzu kurdunuz ve arama motorlarında yükselmeye hazırsınız. Karmaşık yollara girmeden şu üç temel prensibi uygulayarak arama motorlarının sevilen adamı olabilirsiniz.

Rakibinizi analiz edin

Rakiplerinizi herhangi bir aramada geçmek için öncelile onu tanımanız gerektiğini biliyorsunuzdur. O zaman ilk iş sektördeki rakibinizi belirlemek. Bunu belirlemenin basit yolları var.

İlk yapmanız gereken google’a yükselmek istediğiniz kelimeyi yazıp entera basıyoruz. Bunu yaparken önbelleği temizlenmiş bir tarayıcı ya da tor kullanmanız tavsiye edilir. Böylece kişisel tercihleriniz arama sonuçlarını etkilemez.

Sonra ilk sıradaki siteyi incelemeye alıyoruz.

Daha uzun ve daha kaliteli içerik

Arama motorlarının sizi sevmesi için gerçekten kaliteli içerik hazırlamanız gerekmektedir. Web arşivden çaldığınız, spinlediğiniz ya da translate kullanarak hazırladığınız içerikler er ya da geç arama motorlarının dibini boylar.

Bu yüzden basitçe rakip sitedeki yazıdan daha uzun ve kaliteli bir içerik hazırlamanız gerekiyor. İlk şartımız bu.

Daha Hızlı Bir Site Yapın

Arama motorlarının en önem verdiği konulardan bir tanesi site hızıdır. Rakibinizi buldunuz, daha iyi bir içerik hazırladınız, yetmez. Rakibinizden daha hızlı bir site yapmanız gerekir.

Sitenizi hızlandırmak tek başına çok uzun bir yazı yazmayı gerektirir. Ama ben size kısa yolunu söyleyeceğim. Basitçe, wordpress altyapısından vazgeçip ghost blog altyapısına geçebilirsiniz.

Amacınız sadece blog yazmazsa, ghost blog sistemi hız ve kullanışlılık bakımından rakipsizdir. WordPress sitenizi hızlandırmak için saç baş yolmaya gerek yok. Ghost kullanarak google pagespeed hızınız direk yüzde 95 (en kötü şartlarda) başlayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, rakibini bul, daha uzun ve kaliteli içerik yaz site hızını yükselt. Arama motorlarında yükselmenin en basit yöntemidir.

Leave a Comment!