Tanıtım Yazısı Satarak Para Kazanmak – Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer bir blogunuz varsa, tanıtım yazısı satmak en önemli gelir kaynaklarınızdan bir tanesi olabilir. Peki tanıtım yazısı nedir, tanıtım yazısı satmak için neler yapılabilir? Tanıtım yazısı yazarak ne kadar kazanabilirim?

Tanıtım yazısı nedir?

Tanıtım yazısı en basit tabiriyle bir sitede başka bir siteyi ya da bir ürünü tanıtımıdır. Tanıtım yazısı genellikle arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak için alınır.

Eğer az çok internette bu konu ile ilgili araştırma yaptıysanız, arama motorlarında yükselmek için backlinkiniz olması gerektiğini bilirsiniz.

Backlink kazanmak için öncelikle herkes tarafından beğenilen bir yazı yazmanız ve bu içeriğin başkaları tarafından beğenilip sizi kaynak olarak göstermesi gerekir.

Görünüşe göre basit olsa da insanlar özellikle Türkiye’de bu konuda biraz cimriler diyebilirim. Yani doğal bir şekilde backlink kazanmak nerdeyse imkansızdır. Bu yüzden de mecburen tanıtım yazılarına başvurmanız gerekiyor.

Eğer bir blogunuz varsa da bu size küçük de olsa bir kazanç kapısı sağlıyor. İngilizce sitelerde bu kazanç çok daha fazla oluyor. Dolayısıyla eğer ingilzceniz varsa, en başta tercihinizi bu dilde kullanmanızda fayda var.

Tanıtım yazısı neye göre alınır?

Tanıtım yazısı alırken insanların dikkat ettikleri belli başlı konular vardır. Bu kriterlere uygun bir site yaparsanız, tanıtım yazısı satma şansınız çok daha fazla olur. Şimdi bu kriterlere bakalım.

#1 Site kategorisi

Tanıtım yazılarının işe yaraması için öncelikle tanıtım aldığınız sitenin sizin sitenizle aynı konuya sahip olması gerekir. Bu yüzden de genel sitelerden ziyade özel bir alana odaklanan sitelerin tanıtım yazısı satma olasılıkları çok daha fazladır.

Benim tavsiyem bu alandaki gelirleri artırmak için birden çok ve farklı kategorilerde site açmanız. bu şekilde gelir şansınız da artırmış olursunuz.

#2 Tasarım

Direk etki etmese de site tasarımı insanları etkilemek açısından önemlidir. Sitenizin reklam çöplüğüne dönmemiş olması, her şeyin yerli yerinde olması gerekir.

Eğer tasarıma özen gösterirseniz bu sitenizin kaliteli olduğu izlenimi verir ve böylece tanıtım yazısı satma olasılığını arttırır.

#3 Trafik

Siteniz çok trafik alıyorsa tanıtım yazısı satma olasılığınız artar. Sitenizin trafiği için ilk bakılan kaynak ise Alexa değerleridir.

Sitenizin trafiğini artırmak işin en zor tarafıdır. bu konuda internette tonlarca içerik var, bir strateji seçip deneyebilirsiniz. Ama en basit yöntem yine kaliteli içerik girmek ve bu içeriği sosyal medyada paylaşmaktır.

#4 Da ve Pa

İngilizce Domain Authority ve Page Authority kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmalardır. Sitenizin başka siteler tarafından ne kadar kabul gördüğünü gösterir. Kısaca backlink sayınıza göre artan ve azalan değerlerdir.

Domain otoritesini yükseltmek için farklı domainlerden olabildiğince çok backlink almanız gerekir. Sayfa otoritesini arttırmak yine aynı yöntemle gerçekleşir ama aynı domainden gelen backlinkler de pa değerinizi artırabilir.

#5 Dış Bağlantılar

Sitenizdeki dış bağlantı sayısı da önemlidir. Eğer çok sık tanıtım yazısı satarsanız sitenizin alıcılar açısından değeri azalır. Bu yüzden sitenizdeki tanıtım yazısı sayısını normal yazı sayısına göre düşük bir oranda tutmanız gerekir.

Diyelim ki sitenize ayda 30 makale ekliyorsunuz. Bu durumda bu siteye 3 tane tanıtım yazısı alsanız çok sırıtmaz. Demek istediğimi anlamışsınızdır.

Tanıtım Yazısı Fiyatları

Peki sitemde bir tanıtım yazısı için ne kadar fiyat biçmeliyim? İşin kolay tarafı belki de budur. Yukardaki verilere göre değişmekle birlikte tanıtım yazısını en düşük 25 liraya satabilirsiniz.

Bunun dışında, Türkiyedeki tanınmış büyük sitelerden 10.000 liraya varan fiyatlara tanıtım yazısı satılmaktadır.

Bunu siz belirleyeceksiniz, daha doğrusu sitenizin yukardaki saydığımız değerleri belirleyecek. Bol kazançlar diliyorum.

Leave a Comment!