Niş Projeniz İçin Anahtar Kelime Bulma – 10 Ücretsiz Araç

İnternetten gelir elde etmek ile ilgiliyseniz ve sürekli yeni bir şeyler araştırıyorsanız en çok duyduğunuz kelimelereden bir tanesi “niche” (niş) diğeri ise “keyword” (anahtar kelime) olmalı. Çünkü insanların çoğu işe önce bir niş anahtar kelime ile başlıyor. Peki, niş nedir? Anahtar kelime nedir? Anahtar kelime nasıl bulunur?

Niş (Niche) ne demektir?

İnternet sektörü açısından bakarsak rekabetin düşük, reklam verenin çok olduğu dar bir sektör demektir. Mesela, sağlık konularına ilgi duyuyorsunuz diyelim. Sağlık kelimesi çok geniş ve rekabeti fazla olan bir anahtar kelimedir. Bu nedenle niş bir sektör olamaz. Direk sağlık anahtar kelimesi üzerine bir site yapmak isterseniz milyon dolarlık sitelerle rekabete girmek zorunda kalabilirsiniz ve başarı şansınız düşüktür.

Bunun yerine anahtar kelimenizi daha dar bir alanı kapsayacak ve rekabeti düşürecek şekilde ayarlamalısınız. Mesela, hastalık isimleri olabilir. Alerji, sağlık kelimesine göre daha dar bir alanı kapsar ama hala geniş bir kavramdır. Alerji çeşitleri şeklinde daraltılabilir. Hatta sadece bir alerji çeşidi hakkında yazarsanız, işte bu niş bir alandır.

Sanırım temel mantığı anlatabildim. Sektör olabildiğince dar, rekabet olabildiğince düşük. Aranma hacmi (kelimeyi aylık ortalama kaç kişi arıyor) ise, mantıken yüksek olmalı ama aranma hacmi yüksek olunca otomatikman rekabet de artacağı için aranma hacmini de düşük tutmakta fayda var.

Ücretsiz Araçlar

Mükemmel anahtar kelimeyi ulmak, niş site yapmanın en zor aşamasıdır. Anahtar kelimenizi bulmak için belki de yüzlerce araç vardır bunların en etkili olanları ise ücretli ve malesef çok pahalı.

Yine de ücretsiz kelime araçları mevcut. Bunların en işe yarayanlarını burada listeliyorum.

#1 Google Trends

Bu sitede kelimelerin google da aranma trendlerini gösteren ücretsiz bir araç. Buradan zamanın moda kelimelerine bakabilir, hangi kelimenin nerede ne kadar arandığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

#2 Ubersuggest

Ücretsiz uygulamaların bence en iyisi. Burada herhangi bir kelimeyi arattığınızda o kelime ve ilgili kelimelerin aranma hacmini, rekabet durumunu ve tıklama başına adsense’de ne kadar para verdiğini görebilirsiniz.

Ubersuggest en etkili ücretsiz kelime analiz aracıdır.

Arama kutusuna anahtar kelime yerine rakip bir sitenin adresini yazdığınızda ise, o sitenin hangi kelimelerde üst sıralarda olduğunu, makalelerin sosyal medyada kaç defa paylaşıldığını, nerelerden link aldığını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bu sitesi, kelime önerileri almak için kullanabilir, aynı zamanda rakibinizi de analiz edebilirsiniz.

#3 Answerthepublic

Sitenize konu bulmak ya da site konusu bulmak için kullanabileceğiniz çok güzel bir ücretsiz araç. Bu siteye herhangi bir kelimeyi yazdığınızda, o kelimeyle ilgili diyagramlar, sorular vs üretiyor. Mesela allergy kelimesini yazdığımda,

  • allergy and intolerance
  • Allergy for cats
  • Allergy vs asthma

gibi binlerce kelime önerisi karşınıza çıkarıyor.

Asıl konunuzu seçtiyseniz gerisi bu sitenin işi.

#4 Pinterest

Pinterest insanların ilgi alanlarına göre paylaşım yapıp içerik keşfettikleri bir platform. Bu platform blogununda her ayın en çok aranan kelimeleri ile ilgili infografikler ve analizler paylaşıyor. Bu paylaşımlar size yeni bir niş site fikri verebilir.

Örneğin 2020 yılı ile ilgili muhtemel trendleri ve anahtar kelimelerin paylaşıldığı şu rapora bir göz atın. Bu rapor bile size onlarca fikir vermek için yeterlidir.

Ayrıca buradan geçmiş yılların raporlarına ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Not: Bu bilgilere ulaşmak içi site dilini İngilizce yapmanız gerekebilir. Bunu sayfanın en altından yapabilirsiniz.

#5 Keywordshitter

Oldukça ilginç bir isme sahip ama işini yapıyor. Bu siteye bir anahtar kelime yazıyorsunuz ve o site size alakalı binlerce anahtar kelime veriyor.

#6 Spyfu

Paralı bir araç ancak ücretsiz versiyonu da işinizi görür. Buradan rakibinizin sitesini analiz edebilir ve anahtar kelimeleri ve backlinkleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir anahtar kelime hakkında, aranma hacmi, yükselme zorluğu, reklam veren sayısı gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu sitenin ücretsiz versiyonu sadece 5 sonuca kadar gösteriyor.

#7 Lsigraph: LSI

Latent Semantic indexing kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Gizli Anlamsal İndeksleme türkçe karşılığı.

Google sitenizi indekslerken sadece anahtar kelimeye bakıp bire bir aynı kelimeyi baz alarak indekslemez. Ya da sonuçlarda bu şekilde göstermez. Kelimenin diğer varyasyonlarını da hesaba katar.

Lsi anahtar kelimeleri yazınızda kullanmak ise sizin google da yükselmenize katkıda bulunabilir ya da kelime fikri verebilir.

Mesela ben allergic asthma araması yaptığımda verdiği sonuçlar:

causes of asthma, asthma types, asthma movie, asthma definition, asthma signs and symptoms, … gibi onlarca sonuç verdi.

#8 Twinword:

Bu site de yine anahtar kelime tavsiyesi için geliştirilmiş. Siz arama kısmına genel bir ifade yazdığınızda, alakalı tüm kelimeleri ve bu kelimelerin aranma hacimleri, zorluk derecesi gibi bilgileri listeliyor.

#9 Keywordtool.io:

Yine rekabet, aranma hacmi ve tıklama başına maliyet gibi bilgileri edinebileceğiniz bir site. Bu aracın özelliği, youtube, google, ebay gibi büyük mecralar için ayrı ayrı analiz yapabilmesi. Ücretsiz versiyonu kısıtlı olsa da kullanışlı.

#10 Exploding Topics

Exloding topic görece yeni bir araç. Bu araçla yakın zamanda popüler olan ya da gelecekte popüler olması muhtemel konuları takip edebilirsiniz.

Eğer email listesine kaydolursanız bir konu popüler olmaya başladığında e-posta ile bilgilendirilirsiniz, tabii ki zaman zaman reklam mesajları almayı da kabul etmiş olursunuz.

Tags

Leave a Comment!