En Ucuz Domain Nerden Alınır? En Ucuz 7 Firma

Bir web sitesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız ilk şey bir domaindir (alan adı). Domain sitenizin ismi, adresi markasıdır. Dolayısıyla eğer uzun vadeli ve ciddi bir proje düşünüyorsanız iyi bir domaine sahip olmak çok önemlidir. Peki siteniz için ucuz domaini nerden bulabilirsiniz. Bu yazıda ucuza domain satın alabileceğiniz firmaları inceledik.

Peki en ucuz domaini nerden alırım?

Domainlerin sahibi amerikadaki ICAN kuruluşudur. Diğer tüm firmalar domaini buradan alıp size satarlar. Dolayısıyla bir domainin en düşük ücreti bellidir ve şirketler o fiyattan aşağıya domain satarlarsa zarar ederler.

Bu bahsettiğimiz taban fiyat com uzantılı domain için yaklaşık 8 dolardır. Şirketler bu fiyatın üzerine kar koyarak satış yaparlar ve bunun sonucunda 10 – 35 dolar aralığında bir fiyat ortaya çıkar.

En ucuz domaini nerden alırım?

Yine de bu fiyatların altında domain almak mümkündür. Şirketler ilk yıl için indirim yaparak bir dolar gibi fiyatlara domain sağlayabiliyorlar ancak dikkat etmeniz gereken nokta bu fiyatlar sadece ilk yıl için geçerlidir bu yüzden satın alırken yenileme fiyatlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü bazı şirketler ilk yıl 1 dolara sattıkları domaini sonraki yıllarda 35 dolar gibi uçuk fiyatlara yenilemektedirler.

Mesela networksolutions.com sitesi ilk yıl 1 dolara domain verirken yenileme ücreti çoğu zaman 35 dolar gibi uçuk bir rakamdır. Yine de bu sitelerden domain alıp başka yerlere transfer edebilirsiniz. Böyle bir seçeneğiniz her zaman mevcut.

Ucuza domain satan şirketler

Godaddy: Godaddy ilk yıl için en ucuza domain alabileceğiniz şirkettir. İnternetten rahatça bulabileceğiniz bir kuponlar 1 dolara domain alabilirsiniz. Yalnız bu fırsattan yalnızca bir defa ve bir domain için faydalanabilirsiniz.

Ucuz domain için ilk adres godaddy.com'dur.
Ucuz domain için ilk adres godaddy.com’dur.

Sonrasında ise domaininizi yaklaşık 10 dolara yenileyip kullanabilirsiniz. Godaddy bu alanda rahatça güvenebileceğiniz bir şirkettir. Türkiye’de ise bu kupon özelliği oldukça kurnaz şekillerde kullanılmaktadır.

Örneğin, webmasterlar domaini sahte bir hesap açarak bir dolara satın alıp sonrasında asıl hesaplarına taşıyarak en azından ilk yıl için ucuz domain sahibi olmaktalar.

Siz de böyle bir şey yapacak olursanız, hesabınızın her zaman kapanma ihtimali olduğunu göz önünde bulundurun.

Godaddy İndirim Kuponları:

Godaddy firmasından sadece 99 Cente com domain almak için buraya tıklayın: Godaddy

Godaddy domain: 99 cent

Godaddy firmasından sadece 99 Cente com domain almak için buraya tıklayın: Godaddy

Namecheap: Aynı Godaddy gibi, Namecheap firması da ilk yıl için 1 dolara domain sağlamaktadır. Faydalanmak için hesap açıp com domaininizi kaydetmeniz yeterli. Kupon için buraya tıklayabilirsiniz:

Namecheap 0.88$ Domain

Namecheap.com’da ilk yıl için domain sadece 0,88$

Networksolutions: Bu site şu an itibariyle 2,90 dolara com domain satmaktadır. Ancak yenileme ücreti biraz pahalı. Domaini aldıktan sonra başka bir şirkete transfer ederek yine ilk seneyi ucuza getirebilirsiniz. Yine de sözleşmeyi iyi okumakta fayda var.

Hosting.com.tr: Türkiyede de sık sık kampanya yapan şirketler mevcut. Bu şirket sık sık kampanya yaparak com domainleri 5,90 dolar gibi cazip bir fiyata veriyor. Yenileme ücreti ise 9,99 dolar.

Cloudflare: Cloudflare normalde bir dns servisi ama yakın zamanda domain kaydı işine de girdiler ve standart 9 dolardan domain satıyorlar. İlk yıl ücretini saymazsak en ucuz domain bu firmada diyebiliriz. Domainle birlikte onlarca diğer hizmeti de ücretsiz alıyorsunuz.

Porkbun: Dünyanın en cömert domain sağlayıcılarından bir tanesi. Çok sık kampanya yaıyorlar. İlk yıl için şu anda 4 dolara domain alabiliyorsunuz. Sonrasında ise yıllık 8 dolara yenileyebiliyorsunuz. Bu diğer bir çok şirketten daha ucuz.

Türkiyeden bu servisi kullananlar gayet iyi yorumlar yapmakta. Bu şirketten domain almak için buraya tıklayın:

Doteasy.com : Doteasy.com şirketi ilk satın alımlarda geçerli domaini sadece 77 cente veriyor. Bu şirket satın alımları manuel olarak onayladığından domain almak kolay olmayabilir ancak denemekte fayda var, sonuçta bir şey kaybetmiş olmazsınız. Tek yapmanız gereken sanal kart kullanmak.

Satın alımlarda şu kodu kullanmanız gerekiyor: 77CENTSDOMAIN

Uyarı: R10 forumlarında bu firmayla ilgili çeşitli şikayetler mevcuttur, kullanırken dikkatli olun ve kendi riskinize kullanın.

Leave a Comment!