VDS Sunucuya 3 Kolay Adımda WordPress Kurmak [SSL Dahil]

Siteleriniz büyümeye başladığında paylaşımlı hosting paketleri size yetmeyecektir. Yapacağınız en mantıklı şey vds sunucu hizmeti alarak sitenizi oraya taşımak olacaktır. Neyse ki, vd hizmetleri o kadar da pahalı değil ve isterseniz en başında vds alarak, wordpress sitenizi oraya kurabilirsiniz.

VDS Nedir?

Bilmeyenler için vds ingilizce virtual dedicated server kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve sanal adanmış sunucu demektir.

Bir sunucunun sanallaştırma yazılımlarıyla bölümlenerek ayrı küçük sunucular haline getirilmesidir.

Normal bir paylaşımlı hosting hesabınızda kaynaklar diğer kullanıcılarla ortaktır, ancak vds kiraladığınızda tüm kaynaklarınız size aittir.

Bu açıdan vds henüz sunucu kiralamaya mali gücü olmayan, küçük siteler için ideal ve ekonomik bir çözümdür.

VDS Sunucuya 3 Adımda WordPress Kurmak

VDS acemi olanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü tüm yönetim sizin elinizdedir ve tüm ayarları bir komut penceresinden yapmanız gerekir. Bu yönüyle eğlencelidir de…

Ancak, çok detaylı bilginiz yoksa karşınıza çıkan hatalar can sıkıcı olabilir.

Eğer amacınız sadece wordpress kurmaksa ince detayları düşünmeden sadece bir kaç komut ile sitenizi hazır hale getirebilirsiniz.

Adım #1 Domain Yönlendirme

Öncelikle sanal sunucunuzun kurulmuş olması ve domaininizin size verilen ip adresine yönlendirilmiş olması gereklidir.

Herhangi bir yerden sanal sunucu aldığınızda size bir ip adresi verilir. Domain kontrol panelinizden kullanmak istediğiniz domain için o ip adresine bir A kaydı açmanız yeterlidir.

Daha sonra ise, sunucuya bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Çoğu şirket güncel bir çok linux dağıtımını ve windows işletim sistemini sunar. Sizin Ubuntu, Centos gibi linux işletim sistemlerinden birini seçip kurmanız gerekir. Bu hosting panelinizden bir kaç saniyede yapabileceğiniz bir işlemdir.

Ben kurulum aşamasında Ubuntu 18.04 sürümünü seçtim. Bu aşamadan sonra terminale girip, kullanıcı ve şifrenizi girdikten sonra sırasıyla şu adımları atıyoruz:

Adım #2 Easyengine kurulumu

Easyengine tek bir komutla wordpress kurmamızı sağlayacak olan bir framework. Şu komutla easyengine frameworkünü kuruyoruz:

wget -qO ee rt.cx/ee4 && sudo bash ee

Adım #3. WordPress sitesini kurmak

ee site create siteniz.com --wp --letsencrypt

Siteniz.com bölümüne kendi domaininizi yazmayı unutmayın.

Bu komutla ssl kurulumu için email adresinizi isteyen bir satır gelecek. Oraya email adresini yazıp entera tıklayın ve siteniz hazır.

Sitenizin kullanıcı bilgileri kurulumun sonunda size verilecektir. Size verilen bilgilerle wordpress sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu kadar, terminale sadece iki satır kod girerek wordpress sitemizi kurduk. Biraz hızlı ve yüzeysel bir anlatım oldu, anlamadığınız noktaları yorum bölümünden yazmayı unutmayın.

Leave a Comment!