Vps -Vds Nedir? Aralarında ne gibi farklar vardır?

Webmasterların her gün daha sık karşılaştıkları ki kavram var, vps ve vds. Peki vps nedir, vds nedir ve bu ikisi arasındaki farklar nelerdir? Hangisini seçmeliyim?

Bu soruların cevaplarını, kısa ve öz bir şekilde vermeye çalışacağım. Öncelikle bilmemiz gereken başka terimler var. Sanallaştırma gibi mesela.

Sanallaştırma nedir?

Hem vds hem de vps tamamen sanallaştırma ile alakalı iki terimdir. Bu iki terimi açıklamadan önce sanallaştırma ne demektir ona bakalım.

Sanallaştırma, bir program aracılığıyla bir sunucunun kaynaklarını bölerek sanal sunucular oluşturmak demektir.

Diyelim ki elinizde 16 gb ram ve 100 gb disk kapasitesine sahip bir sunucunuz var. Bir sanallaştırma yazılımı kullanarak 4gb ram ve 25gb disk alanına sahip 4 adet sunucu oluşturabilirsiniz.

Bu tabii ki en kaba tabir, sanallaştırma terimini en basit yolla anlatabilmek için.

VPS Nedir?

VPS, İngilizce “Virtual Private Server” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu diye Türkçeye çevirebiliriz.

İstediğiniz işletim sistemini ve yazılımı kurar, istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Çoğu hosting sağlayıcısı müşterilerin tüm kaynağı kullanmayacağını varsayarak bir sunucuya olması gerekenden daha fazla vps sunucu kurabilir.

Yukardaki örneği ele alırsak 16gb ram, 100 gb disk alanına sahip sunucuya 4 adet vps değil de 6 adet vps kurabilir. Kaynaklar paylaşımlı olduğu için bir tanesinin trafiği fazla olsa diğerleri az olsa sorun çıkarmaz ancak çok kişinin trafiği fazla olup siteleri kaynak tüketmeye başladığında, siz kaynaklarınızı kullanmıyor olsanız bile siteniz yavaşlar ve belki de çöker.

VDS Nedir?

VDS, İngilizce “Virtual Dedicated Server” kelimelerinin bar harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçeye “Adanmış Sanal Sunucu” diye çevirebiliriz.

İstediğiniz işletim sistemini ve yazılımı kurar, istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

VDS ve VPS arasındaki farklar

Hem vps hem de vds daha önce de değindiğimiz gibi sanal sunuculardır. Aralarındaki farklar ise şunlardır;

VPS – Ayrılan kaynaklar paylaşımlıdır. Yani her ne kadar özel bir sunucunuz olsa ve istediğiniz işletim sistemini kursanız da, ram, gpu gibi kaynakları başkaları da kullanabilir. Bu anlamıyla paylaşımlı hosting gibidir, sadece istediğiniz yazılımı kurarsınız ve sorumluluk tamamen size aittir.

VDS – Aynı vps gibi sanal sunucudur, istediğiniz yazılımı kurar ve yönetirsiniz. Tek farkı vds ile size ayrılan kaynakları sadece siz kullanırsınız. Aynı, ayrı bir sunucunuz varmış gibi.

VPS vs VDS – Hangisini Seçmeliyim?

Yukardaki verilere bakarak, vds sunucunun performans yönünden çok daha verimli olacağını söyleyebiliriz ancak işin içine dahil etmemiz gereken bir yön daha var ki o da ekonomidir. Vps sunucular, vds sunuculara göre daha ekonomiktir.

Bu yüzden ihtiyaçlarınız doğrultusunda vps ya da vds seçimine siz karar vermelisiniz.

Son olarak şunu da eklemekte fayda var, vps ve vds terimleri artık birbirlerinin yerine kullanılmaya başlandı. Bu yüzden eğer arayışınız sadece vds ise daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim.

Leave a Comment!