Web Sitesi Yapıp satarak Para Kazanmak

En son site satışımdan sonra düşündüm ki, bu sene site satışından yaklaşık bir 10.000 tl kazanmışım. Neden bunu sürekli ve ciddi bir hale getirip, site yapıp satma işine girişmiyorum?

Yıllardır, internetten para kazanmaya çalışan bir insanım. Ancak para kazanmak için odak noktam hep reklam yayınlamak ve satış ortaklığı üzerinden gelir elde etmekti. En son sitelerimden bir tanesini 8k gibi bir miktara satınca, neden bu işi sürekli yapmıyorum diye düşündüm.

Daha önce de site satışlarım olmuştu ama bunlar hep ilgilenmediğim boşta kalan siteleri elden çıkarmak şeklinde olmuştu ve çok kar getiren satışlar değildi. Yine de geriye dönüp bir baktığımda site satma işinin çok kolay olduğunu gördüm.

Yeni Stratejim

Kendime 5 tane İngilizce site açıyorum. Üç tanesini açtım bile. Bu siteleri yavaş yavaş ve acele etmeden içerikle doldurmak. Bunun için zaman zaman şu yazıdaki bahsettiğim yöntemi kullanabilirim. Kendim orijinal içerik de yazabilirim. Muhtemelen ikisinin karışımı olur çünkü çok fazla yazı yazamayacak kadar tembel bir insanım.

Kendime ait sürekli bir işim olduğu için acele etmiyorum. Bu tamamen bir hobi ve ek gelir projesi, o yüzden rahatım.

Türkçe siteler de kolaylıkla satılabilir ancak günlük 100 hite sahip bir siteyi en fazla 1500 gibi bir paraya satabilirsiniz. O yüzden yeni sitelerimin hepsi ingilizce olacak.

Site Kategorileri

Sattığım ingilizce sitelerden iki tanesi diyet sitesiydi. Bu alanda oldukça tecrübelendim. O yüzden bu alanda bir tane daha site açmaya karar verdim. Kısa ve akılda kalıcı güzel bir domain buldum. Henüz içerik girmemiş olsam da site hazır.

Bir diğer site yine sağlık alanında. Daha önceden kapattığım bir sitenin içeriklerini yükleyip tekrar yeni bir domainle açtım. O domain içime sinmemişti, şimdiki domain daha iyi. Hatta açık artırmalarda satılabilecek bir domain.

Şu ana kadar açtığım üçüncü site ise teknoloji odaklı. Akıllı ev sistemleri üzerine bir site. Zahmetsiz bir yöntemle içerikleri giriyorum. Şu ana kadar sadece bir yazı aramalarda çıkıyor. O da nadiren. Yine de kriterimiz belli, pes etmek yok.

Farklı kategorilerde iki site daha açmayı düşünüyorum. Kategoriler bir şeyler öğrenebileceğim ve takip etmesi kolay kategoriler olmalı.

Satış

İşin en kolay yanı satış kısmı aslında. Eğer yeterince değerli bir site oluşturabilirseniz uluslararası müşteriler zaten sizi buluyor.

Son sattığım siteye bir tanesi ingilizce bir webmaster forumundan olmak üzere üç tane teklif aldım. Bunlardan ikisi direk site üzerindeki iletişim formu üzerinden. Dolayısıyla o konuda hiç endişelenmiyorum.

Tabii ki r10‘daki satış ve alış konularını da takip etmek gerekiyor. Bu forumda çok ciddi sayıdaki sitelerle çok ciddi miktarlar kazananlar var.

Bu arkadaşlar genelde sizden hitsiz ya da az hitli siteleri alıp, pinterest trafiği ile ciddi miktarlarda kazanç elde ediyorlar.

Muhtemelen bunlardan bir tanesine sitenizi kolayca satabilirsiniz, o yüzden takipte kalmakta fayda var.

Satış alanları

R10, blackhatworld, digitalpoint gibi forumlar site alışverişi için ideal ancak godaddy açık artırmalar da sitenizin bulunması ve satılması için aracı olabilir. Bu yüzden ben sitelerimi burada da satışa sunmayı düşünüyorum. Hatta, yeterince kaliteli bir site oluşturabilirsem flippa (Flippa, sitelerinizi ve domainlerinizi satışa sunabileceğiniz ünlü bir platform.) gibi sistemleri de denemeyi düşünüyorum.

Son olarak gelişmeleri bu yazıda paylaşmayı düşünüyorum. Hadi hayırlısı bakalım.

Gelişmeler:

Site 1# Kategori: Teknoloji

  • Alan adı alındı.
  • İçerik girilmeye başlandı.
  • Tek tük ziyaretçi var.

Site 2# Kategori: Sağlık

  • Alan adı alındı.
  • Bir kaç içerik girildi.

Site 3# Diyet

  • Alan adı alındı.
  • Site kuruldu.

Site 4# Teknoloji

  • Domain alındı.
  • Site kuruldu

Site 5#

  • Kategori araştırılıyor.

Son olarak bu yazıyı bu şekilde planlamamıştım ama neyse.

Leave a Comment!