WordPress’ten Ghost’a Blog Taşıma

WordPress dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi. Kurulumu basit, kullanışlı ve ücretsiz. Binlerce tema ve eklentisi var. İstediğiniz her konuda destek bulabilirsiniz.

WordPress bu halini aslında tek bir şeye borçlu. Sadece blog yazmak için kurulmuş olmasına. Çünkü wordpressin kurulduğu dönemlerde Joomla, Mambo gibi gerçekten çok gelişmiş içerik yönetim sistemleri vardı ve wordpress bunları geçmeyi başardı.

Ancak wordpress bu özelliğinden çok uzaklaştı, artık sadece blog yazmak için değil nerdeyse aklınıza gelebilecek her türlü siteyi kurmak için kullanılabiliyor. Bu devasa bir kod altyapısını da beraberinde getiriyor.

WordPressi seviyoruz ancak amacınız sadece blog yazmaksa bu kadarına gerek yok. Size basit, şık ve hızlı, sadece blog yazmaya odaklanmış bir yazılım lazım. Bu yazılım da ghost.

Ghost sadece blog yazmak için geliştirilmiş Nodejs tabanlı şık, sade ve hızlı bir blog yazılımı. Eğer şu ana kadarki ghost yazılarımıza bakarak sitenizi taşımaya karar verdiyseniz, hadi başlayalım.

WordPress’ten Ghost’a site taşıma

Ghost yakın bir zamanda üçüncü sürümünü yayınladı. Sadeliğinden ve şıklığınan pek bir şey kaybetmeden kendini geliştirmeye devam ediyor.

Getirdiği yenilikler arasında ücretli üyelik sistemi ve wordpress’ten site taşımayı kolaylaştıran bir araç. Artık wordpress sitenizi kolayca ghost bloga dönüştürebileceksiniz. Şimdi adım adım sitenizi nasıl taşıyacağınızı konuşalım.

1.Wordpress sitenize Ghost eklentisini kurun.

2. Araçlar >”Export to Ghost” sekmesinden Ghost json dosyasını indirin.

3. Ghost yönetim panelinizden Lab sekmesine tıklayın ve Json dosyasını “import content” bölümünden içe aktarın.

Hepsi bu kadar.

Ancak bu işlemi yaparken json dosyasının boyutu çok fazlaysa hata alabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için yapmanız gereken ngingx dosya yükleme limitini artırmak.

Şimdi bunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatalım.

İlk adım olarak kullandığınız bulut sunucunun Console’una giriş yapıyoruz.

nano /etc/nginx/nginx.conf

Komutunu girip entera tıklıyoruz. Gelecek ekrandan;

http {
    ...
    client_max_body_size 100M;
}

satırını bulup 100 değerini istediğimiz bir değerle değiştiriyoruz. Size kaç gerekiyorsa artık. Eğer bu konsola aşina değilseniz yapmanız gereken bu ekranda CTRL+W tuşlarına basarak arama yapabilirsiniz. Mac’te bu kntrl+w tuşudur.

Yön tuşlarıyla istediğiniz satıra gelip değişikliği yaptıktan sonra CTRL+X tuşuna basarak çıkış yapın. Sonraki ekranda size değişiklikleri kaydedip kaydetmeyeceğinizi sorar. Y harfine basıp entera tıklayın.

Ve son olarak;

sudo service nginx restart

komutu ile nginx sunucuyu yeniden başlatıp değişikliklerin uygulanmasını sağlıyoruz. Artık Ghost admin panelinize girerek import işlemini yenileyebilirsiniz.

Hayırlı olsun.

Not: Emektar wordpress sitenizden memnunsanız ama birazcık hızlandırmak istiyorsanız WordPress site hızlandırma rehberimize bir göz atabilirsiniz.

Leave a Comment!