Wp-Fastest Cache Eklentisi Site Hızını Ne Kadar Etkiliyor?

Wp-Fastest Cache Türk geliştirici Emre Kona tarafından yazılmış ve tüm dünyada milyonlarca kişinin sitesini hızlandırmak için kullandığı bir önbellekleme eklentisi.

Bu eklentinin bir de premium versiyonu var ve Türkiyeye özel 20 dolara satılıyor. Ücretsiz versiyonundan farklı olarak ücretli versiyonun;

  • HTML CSS, JS küçültme ve sıkıştırma,
  • Veritabanı temizleme,
  • Resim sıkıştırma

gibi fazladan özelliklere sahip. Peki WP-Fastest Cache eklentisinin premium versiyonu site hızımıza ne kadar katkı sunuyor. Bu yazımızda bunu inceleyeceğiz.

Bunu yapmak için çok basit bir yöntem kullanacağız. Sitemizde halihazırda wp-fastest cache eklentisi kurulu. Önbelleği boşaltıp eklentiyi pasif hale getireceğiz ve hızımızı ölçeceğiz.

Sonra da eklentiyi tekrar aktif hale getirip, site hızımızı karşılaştıracağız. İşte başlıyoruz.

Eklentisiz Site hızı

Eklentiyi pasif hale getirdikten sonra site hızlarımız şu şekilde gerçekleşti;

  • Google Pagespeed: Masaüstü; 78, Mobil;74
  • GTMetrix: 96 indirme hızı 2.7 sn
  • Pingdom: 86, indirme hızı 1.27 sn,

Eklentiden Sonra

  • Google Pagespeed: Masaüstü; 100, Mobil;99
  • GTMetrix: 100 indirme hızı 1.7 sn
  • Pingdom: 87, indirme hızı 588 ms,

Verilerden görüldüğü üzere, sitemizde tek bir değişiklik yaparak büyük farklar elde ettik. Özellikle pagespeed ve pingdom skorlarımızda büyük değişiklikler oldu.

Elbette bu çok basit bir test ve site hızını etkileyen onlarca faktör var. Amacımız en basit şekilde bir Türk geliştiricinin yazdığı eklentinin etkisini ölçmek ve bu kadarı da yeterli diye düşünüyorum.

Wp- Fastest Cache Ayarları

Bu sonuçları almak için öyle detaylı ayarlamalar yapmadık. Tam aksine, gördüğümüz tüm seçenekleri aktif hale getirdik ve bu sonucu aldık. Bu durum, eklenti kullanımının ne kadar pratik ve kolay olduğunun da bir göstergesi.

Wp-Fastest Cache ayarları

Wp-Fastest Cache eklentisi hakkında daha fazla bilgiyi şuradan alabilir isterseniz de ücretsiz versiyonunu da kullanabilirsiniz.

Eğer ücretli versiyonunu satın almak isterseniz, kurduğunuz ücretsiz versiyonun panelinden premium sekmesinden satın alabilirsiniz.

Eğer site hızınızı etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmak ve wordpress sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca wordpress site hızlandırmak için kullanabileceğiniz eklentileri de bu yazımızda paylaşmıştır.

Site hızını etkileyen en önemli faktör iki faktör, hosting ve tema seçimidir. Biz acemiwm olarak hosting olarak turhost, tema olarak ise studiopress şirketinin genesis frameworkünü tavsiye ediyoruz.

Leave a Comment!