Yeni Başlayanlar İçin 8 Adımda Para Biriktirme

Tutumlu olmanın ilk şartı nerelerden tasarruf edebileceğinizi bilmektir. Gelirini ve giderini iyi bilmek ve ona göre bir strateji ve alışkanlık geliştirmektir.

Tasarruf konusunda uzun ve detaylı yazılar yazmayı düşünüyorum ama bu yazının konusu para biriktirme yöntemleri olacak. Tabii, bu tasarruf etmeyi de kapsıyor ancak yine de ayrı konular. Bu yazımızın konusu eldeki imkanlarla nasıl para biriktirebiliriz olacak. İşte başlıyorum.

Nasıl para biriktiririm?

Bu yazımıda para biriktirmeye başlamak için adım adım yöntemleri anlatacağım. Tabii ki bu yöntemler benim yöntemlerim olacak, siz de kendi yöntemlerinizi belirleyebilir ya da benim yöntemlerimi kendinize uyarlayabilirsiniz.

#1 Gelir gider tablosu yapın

Amacımız para biriktirmekse, aylık cebimize ne kadar para girdiğini ve bu parayı tam olarak nerelere harcadığımızı bilmemiz gerekiyor.

Bunu yapmak için bir excel tablosu hazırlayabilir ya da bir mobil uygulamadan yardım alabilirsiniz.

Excel programı kendi içerisinde işinizi kolaylaştıracak hazır şablonlar barındırıyor. Bu şablonları kullanarak gelir ve gider hesaplamanızı kolayca yapabilirsiniz.

Sadece bu amaçla hazırlanmış pratik mobil uygulamalar kullanmak da bir diğer seçenek. Hatta bu seçenek diğer hepsinden daha pratik görünüyor. Çünkü yaptığınız harcamaları anında uygulamanıza girebilir ve ay sonunda tüm harcamalarınızın detaylı analizini yapabilirsiniz.

Bu amaçla kullanabileceğiniz belli başlı uygulamalar şunlar:

  1. Spendee
  2. Wally

Spendee bizzat kullandığım başarılı ve kullanımı kolay bir uygulama. Harcama yaptığınız kategorileri belirliyorsunuz ve yaptığınız her harcamayı kaydediyorsunuz. Böylece aylık nereye ne kadar para harcadığınızı çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bu uygulamanın başka bir güzel özelliği de birden çok kullanıcıyı desteklemesi, yani eşiniz de yaptığı harcamaları buy uygulamaya kaydedbilir ve masraflarınızı toplu bir şekilde görebilirsiniz.

#2 Bütçe oluşturun

Gelir giderlerinizi öğrendikten sonra kendinize bir bütçe oluşturun ve her ay ne kadar harcayacağınıza ve ne kadar birikim yapacağınıza karar verin. Böylece tasarruf konularında hedefiniz doğrultusunda daha dikkatli davranırsınız.

Bütçenizi yaparken kendinize kısa vadeli ve uzun vadeli birikim hedefleri de koyabilirsiniz. Böylece aile bütçesinde birikimler için de yer açarsınız ve bunu tüm aile bir araya gelerek yaptığınızda ve hedefleri beraber koyduğunuzda kollektif bir motivasyon da yaratmış olursunuz.

#3 Tasarruf edebileceğiniz alanları belirleyin

Birinci adımda gelir gider tablomuzu yaptık, ikinci adım bu tabloyu detaylandırmak ve bundan faydalanmak.

Aylık ne kadar harcama yapıyorsunuz ve bu harcamaların ne kadarı tasarruf edilebilir.

Örneğin su faturası, elektrik faturası, doğalgaz faturası ne kadar? Bunları daha az ve dikkatli kullanarak azaltabilir misiniz? Dışarda ne kadar yemek yiyorsunuz?

Faturaları tasarruf moduna alarak azaltmak mümkün. Mesela kış aylarında kullanmadığınız odaları ısıtmayarak doğalgazdan tasarruf edebilirsiniz. Işıkları kapatarak ya da daha az yakarak elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Dışardan yemek yemeyerek, öğle yemeklerini kendiniz hazırlayarak tasarruf edebilirsiniz. Hatta öğle yemeğinizi tamamen atlamayı bile önerebilirim. Bu sağlığınız için de faydalı olabilir.

#4 Borçlarınızı kapatın

Borcunuz varken, özellikle de faizi yüksek ya da masrafı yüksek bir borcunuz varken birikim yapamazsınız. Öyleyse kısa vadeli yüksek faizli borçlarınızı kapatın.

Uzun vadeli ve masrafı düşük borçlarınızı ise kapatmak için uğraşmayın. Onun yerine daha faydalı olan para biriktirme işine odaklanın. Uzun vadeli borçları kapatmamak en karlı iştir.

#5 Tasarruf hesabı açın

Banka hesabınızda ve ya cüzdanınızda olan para harcanmaya mahkumdur. En iyisi bir tasarruf hesabı açıp aylık belirlediğiniz tutarı bu hesaba aktarmaktır.

Türkiye şartlarında bu hesap bir altın ya da döviz hesabı da olabilir. Aylık belirli miktarda alacağınız gram altın uzun vadede size önemli bir birikim kazandıracaktır.

Eğer, faiz konusunda hassas değilseniz vadeli bir hesap açıp paranızı bu şekilde yatırım olarak da değerlendirebilirsiniz.

Bir çok bankanın tasarruf hesabı hizmeti vardır. Böyle bir hesap açarak otomatik olarak belirlediğiniz bir miktarı tasarruf hesabınıza yatırırsınız.

Biriktirmeye başladığınız küçük miktarlar bile uzun vadede önemli birikimler getirebilir. Bir de şunu unutmayın, para parayı çeker.

#6 Ek iş fırsatlarını değerlendirin

Aylık geliriniz düşükse, para biriktirmek ne yaparsanız yapın imkansız hale gelebilir. Bu durumda yapmanız gereken yeni iş fırsatlarını kollamaktır.

Boş zamanlarınızda yapacağınız ek işler aile bütçenize oldukça iyi katkılar sunabilir. Bunu yapmanın en güzel tarafı ise hobilerinizi kazanç kapısı haline getirmektir.

Mesela, benim hobilerim arasında fotoğrafçılık yer alıyor. Fotoğraf çekerek bir çok yerde para kazanma şansım var, bunlardan bir tanesi serbest düğün fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak. Bunla ilgili maceralarımı başka bir yazımda paylaşacağım, ancak ana fikir hobilerinizi para kazanmak için kullanabileceğinizdir.

Fotoğrafçılıkla ilgili şunu yapmayı düşünüyorum. Çiftlerin yoğun olarak bulunduğu mekanları belirleyip, dijital fotoğraf makinemle fotoğraflarını çekip düzenleyip e-posta adreslerine göndermeyi düşünüyorum. Bu deneyimin sonuçlarını da ayrı bir yazıda paylaşacağım.

Mesela ahşap işleriyle uğraşıyorsanız instagram gibi sosyal medya mecralarını kullanarak küçük dekorasyon malzemeleri üretip satabilirsiniz.

#7 Kullanmadığınız eşyaları satın

Evinizde durup kalabalık oluşturan kullanmadığınız eşyaları satmak da bütçenize katkı sağlayabilir. Böylece hem kalabalığından kurtulur hem de para elde etmiş olursunuz.

Bunu gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken letgo uygulamasını kullanmak. Letgo eski eşyalarınızı kolayca satmanıza yarayan kullanışlı bir uygulama.

Bu uygulamayı kullanarak küçük çapta ticaret de yapabilirsiniz. Örneğin takas yöntemini kullanarak ve küçük karlar ederek büyük bir ürün elde edebilirsiniz.

Mesela, elinizde kullanmadığınız eski bir bilgisayar var, onu yaklaşık aynı değerde ama daha yüksek paraya satabileceğiniz bir bisikletle takas edebilirsiniz. Bu bisikleti yine aynı şekilde daha yüksek bir fiyata satabileceğiniz bir tv ile değiştirebilirsiniz. Böylece elinizdeki malın değerini adım adım artırır ve sonuçta ise büyük bir gelir elde edebilirsiniz.

Bu şekilde küçük bir eşyayı satarak ev almayı başarak bir amerikalı vardı ama adını unuttum. Siz yine de mesajı aldınız diye düşünüyorum.

#8 Yatırım yapın

Eğer birikimlerinizi doğru şekilde değerlendirmezseniz, durduğu yerde değer kaybetmeye mahkumdur. Birikimlerinizi çoğaltmak için yatırıma dönüştürmeniz gerekir.

Eğer risk alma potansiyeliniz varsa bir çok yatırım aracı mevcut ancak daha az riskle en azından birikiminizin değer kaybetmesini önlersiniz.

Peki nelere yatırım yapabiliriz?

Birikimlerinizin miktarına göre bir çok yatırım aracı vardır. Eğer küçük miktarlarla başlamak ve risk almak istemiyorsanız, altın ve döviz tam size göre yatırım araçlarıdır. Bu araçlardan getiri beklemek içinse kısa vadeli al-sat yapabilirsiniz ya da yıllık vadelerde elinizde tutabilirsiniz.

Bu araçlar da kısa vadede sizi hayal kırıklığına uğratabilir ancak uzun vadede genellikle yüzünüzü güldürür.

Eğer miktarınız fazlaysa daha büyük yatırım araçlarına yönelebilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey, size masraf çıkarmayacak aksine size gelir getirecek araçları seçmektir. Arsa, bahçe, ev gibi yatırımlar buna örnek verilebilir.

Örneğin araç almak iyi bir yatırım değildir, çünkü sürekli birikimlerinizi benzin vergi, bakım vs.. masraflarına yatırmak zorunda kalırsınız.

Görsel: gorseller.com

Leave a Comment!